„Galvoju, kad antras referendumas dėl nepriklausomybės yra neišvengiamas“, – BBC sakė A.Salmondas, kuris nenurodė kada toks referendumas įvyktų. A.Salmondas atsistatydino iš Škotų nacionalinės partijos (SNP) lyderio ir vyriausybės Edinburge pirmojo ministro pareigų, kai škotai rugsėjo mėnesį referendume 55-iais proc. balsų pasakė „Ne“ nepriklausomybei. 45 proc. škotų tame referendume balsavo „už“.
Tačiau po to balsavimo nacionalistiniai jausmai Škotijoje sustiprėjo ir per gegužę vykusius visuotinius rinkimus SNP laimėjo 56 iš 59 Škotijai skirtų vietų Bendruomenių Rūmuose. Tokiu būdu SNP tapo trečiąja pagal dydį partija po pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos.
„Galiu matyti tris klausimus, kurie stumia antro referendumo link, laiku, kurį dar reikia nustatyti“, – sakė A.Salmondas, kuris vis dar yra parlamento narys. Pirmas dalykas buvo „atsisakymas tesėti pažadą“ dėl didesnių galių perleidimo Škotijos vyriausybei, kurį davė D.Cameronas ir kuris, kaip daugelis mano, nulėmė rinkėjų „ne“ nepriklausomybei.
„Tas pažadas buvo dėl savivaldos, devoliucijos iki maksimumo, netoli federalizmo, cituojant (buvusį ministrą pirmininką) Gordoną Browną. Tai iki šiol neištesėta, bent jau Škotijos įstatyme“, – sakė A.Salmondas.
Šis proeuropietiškas politikas taip pat pakartojo susirūpinimą dėl artėjančio referendumo Didžiosios Britanijos narystės Europos Sąjungoje (ES) ar pasitraukimo iš jos klausimu. Tokį referendumą D.Cameronas pažadėjo surengti iki 2017 metų.
„Jei turėtume situaciją, aplinkybę, kai Škotija referendume balsuotų likti Europos Sąjungoje, bet būtų ištraukta Anglijos žmonių balsais, tuomet tai būtų esminis aplinkybių pasikeitimas“, – sakė A.Salmondas.
Jis taip pat perspėjo dėl D.Camerono konservatorių vyriausybės tęsiamo taupymo vajaus. „Vietoje to, kad gautume devoliuciją iki maksimumo, mes gauname griežtą taupymą iki maksimumo, ir ta išsiskirianti Škotijos ir Anglijos nuomonė dėl to, kas teisinga socialine prasme, yra dar vienas dalykas, stumiantis referendumo link“, – sakė A.Salmondas.
Jis pabrėžė, kad antro balsavimo dėl nepriklausomybės klausimas priklauso nuo naujosios SNP lyderės Nicolos Sturgeon, bet tikriausiai figūruos kitais metais vyksiančiuose rinkimuose į Škotijos parlamentą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.