Žinoma, kiekviena šalis ir net šeima turi savų tradicijų, kurios Kalėdas padaro išskirtines ir nepakartojamas.
Trečiadienį Jungtinės Karalystės ambasadoje Vilniuje surengtame Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės pristatyme balsas.lt paklausė skirtingų šalių atstovų, kaip jie švenčia Kalėdas ir kuo ši šventė ypatinga jų gimtuosiuose kraštuose?
Kalėdos be sniego
„Kalėdos man asocijuojasi su eglute ir daug daug maisto. Ant Kalėdų stalo būtinai turi būti kalakutas, keptas kumpis ir daugybė duonos. Taip pat tradiciškai einame į bažnyčią. Na ir, žinoma, dovanos! – pasakojo amerikietė Ana.
Mano šeimoje visada švenčiame pačią Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją. Aš užaugau pietų Kalifornijoje, kur visada saulėta, todėl šią dieną kasmet praleisdavome lauke. Orai puikūs, tad viską darydavome galiniame namo kieme. Mano vaikystėje niekada nebuvo baltų Kalėdų – net kai persikrausčiau į Vašingtoną, kur žiemą sninga, šventėms visada grįždavau pas šeimą į Kaliforniją. Pirmąsias savo baltas Kalėdas švenčiau tik prieš dvejus metus, kai atvykau į Lietuvą.“
Svarbiausia – šeima
„Mūsų tradicija – būti su šeima. Manau, taip pat yra ir čia, Lietuvoje, bei visoje Europoje. Taip pat turime specialių Kalėdinių patiekalų, tokių kaip pandoro ar panettone, – ant stalo išdėliotus pyragus rodė Leily Cancellara iš Italijos, – bei saldumyną, vadinamą torrone. Italija katalikiška šalis, tad per Kalėdas einame į bažnyčią. Bet svarbiausias dalykas – tiesiog buvimas su šeima.“
„Kaip švenčiamos Kalėdos Danijoje? Žinoma, beveik visi susitinka su savo šeimomis. Artimieji susirenka ir švenčia Kalėdų išvakarėse. Tradiciškai rengiama vakarienė, per kurią patiekiama antis ar kepta kiauliena arba abu patiekalai. Sukdamiesi apie eglutę dainuojame Kalėdines dainas, dovanojame dovanas ir jų gauname. Daug žmonių eina į bažnyčią – arba prieš vakarienę, arba po jos į Vidurnakčio mišias (dar vadinamos Bernelių, arba Piemenėlių, mišiomis – aut past.). Štai taip mes ir švenčiame – smagiai leidžiame laiką, dalijamės skaniu maistu ir gera nuotaika, keičiamės dovanomis. Didysis šventimas būna per Kūčias, o Kalėdų rytas skirtas poilsiui ir tiesiog buvimui kartu, nors nemažai žmonių ir šį rytą einą į bažnyčią“, – pasakojo iš danė Katrine Frausig.
Šalis, kur vaikai dovanų gauna du kartus
Iš Nyderlandų atvykęs Roy atskleidė, kad jo šalyje už Kalėdas yra svarbesnė kita žiemos šventė: „Mes esame šiek tiek keistoki, nes pirmiausia švenčiame gruodžio 5-ąją. Mūsų istorijoje tai yra diena, kai pas mus į Nyderlandus atkeliavo Šv. Mikalojus. Jis buvo vyskupas ir atplaukė laivu iš Ispanijos bei dovanojo vaikams dovanas. Taigi būtent šią dieną, gruodžio 5-ąją, mes švenčiame Šv. Mikalojaus dieną ir dovanojame dovanas. Todėl mūsų Kalėdos būna šiek tiek kitokios, labiau religinė šventė. Žinoma, puošiame Kalėdų eglutes, valgome skanų maistą. Katalikai per Kūčias eina į bažnyčią, protestantai šį vakarą tiesiog leidžia kartu prie eglutės.Didžioji šventė būna Šv. Mikalojaus dieną, gruodžio 5-ąją – turėtumėte tuo metu atvykti į Nyderlandus! Aišku, vaikams tai labai gerai – jie gauna dovanų du kartus: ir iš šventojo Mikalojaus, ir iš Kalėdų Senelio“, – juokdamasis sakė Roy.
Lietuviškos Kūčios ir britiškos Kalėdos
Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės ambasadore šiemet tapusi televizijos laidų vedėja ir kulinarinių knygų autorė Beata Nicholson taip pat turėjo ką papasakoti – už brito ištekėjusi moteris didžiausias metų šventes „dalija“ pusiau: „Pradėti reikėtų turbūt nuo to, kad yra dvi skirtingos dienos – Kūčios ir Kalėdos. Aš tarp jų jaučiu labai ryškią takoskyrą. Lietuvoje mes daugiau koncentruojamės į Kūčias. Man Kūčios visada turi būti lietuviškos – būtinai be mėsos, su 12 patiekalų, su žuvimi, silke, grybais, burokėliais, spanguolėmis... Visomis tomis žiemos gėrybėmis, kuriomis galime pasidžiaugti. Kaip man viena etnologė pasakojo, Kūčios yra tas laikas, kai mes padėkojame Žemei ir pagerbiame savo draugus gyvulius – jų nevalgome“, – juokdamasi prisiminė Beata.
Taigi Kūčios mano šeimoje visada yra lietuviškos, o Kalėdos – angliškos. Mes jas švenčiame taip, kaip aš mačiau ir išmokau jas švęsti Anglijoje. Valgome labiau Kalėdų pietus, o ne vakarienę. Mano vyras labai mėgsta kalakutą, todėl kepame Kalėdų kalakutą. Šiais metais gal kepsime ir kalakutą, ir žąsį. Tradiciniai priedai prie pagrindinio patiekalo – spanguolių padažas, žąsies taukuose keptos bulvės, karamelizuotos morkos, Briuselio kopūstai. Dar kaštainiai, o angliškas kalėdinis pudingas – tiesiog privalomas dalykas. Jis patiekiamas apipylus brendžiu ar konjaku ir uždegus, o kai ugnis nuslopsta, jis valgomas karštas su kreminiu brendžio sviestu. Ir dar, anglai per Kalėdas būtinai klauso karalienės kalbos – nors šiais metais būsime Lietuvoje, tikrai jos klausysime. Štai tokios mūsų šventės ir man tai – ypatingas laikas.“