Įstojusi į Europos Sąjungą Lietuva negalės reikalauti importo licencijos, kai alkoholio produktai į mūsų šalį bus įvežami iš Sąjungai priklausančių valstybių narių. Tačiau importo ir eksporto licencijos bus reikalingos prekiaujant su trečiosiomis šalimis.
Importo licencijos reikalavimas iš valstybės, Sąjungos narės, prieštarautų Europos Bendrijos steigimo sutarties reikalavimams bei Europos Sąjungos teisėje užtikrintam laisvo prekių judėjimo principui.
Tokius esminius pokyčius alkoholio kontrolės rinkoje numato naujoji Alkoholio kontrolės įstatymo redakcija, Seime priimta ketvirtadienį.
Socialdemokratinės koalicijos frakcijos atstovas, Ekonomikos komiteto narys Jonas Budrevičius importo ir eksporto iš ES šalių išlaisvinimą pavadino palengvinimu verslui. Tačiau importas iš trečiųjų šalių, anot parlamentaro, bus labai griežtai kontroliuojamas.
"Kas savaitę reikės surinkti duomenis ir informuoti Europos Komisiją, kiek į Lietuvą yra importuota gėrimų. Ypač didelis dėmesys bus kreipiamas į vynų importavimą iš trečiųjų šalių. Šiuo tikslu turės būti įdiegta speciali duomenų bazė, o tokias licencijas išdavinės tiktai viena institucija. Įstatyme numatyta, kad tai darys Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra", - “Eltai” sakė J. Budrevičius.
Licencijų išdavimo taisykles, vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymu ir ES reglamentais, pavedama nustatyti Vyriausybei ar jos įgaliotai institucijai. Todėl naujojoje įstatymo redakcijoje šios funkcijos nepavedamos Valstybinei tabako ir alkoholio kontrolės tarnybai, kuri šiuo metu išduoda alkoholio produktų importo licencijas.
Tokiu būdu, pasak parlamentaro, bus žinoma, kiek alkoholinių gėrimų importuojama visose Europos šalyse, ir kiek yra pagaminama vietoje. "Tai daroma todėl, kad reglamentas yra labai griežtas, ir ypač vynų srityje. ES labai išskiria vynus, nes vynuoges augina didelė dalis Sąjungos šalių: Vokietija, Prancūzija, Italija, Portugalija, Ispanija. Ir jie visa tai reguliuoja, kad nebūtų perteklius ir nebūtų krizės", - importo iš trečiųjų šalių griežtinančių nuostatų esmę komentavo parlamentaras.
Anot J. Budrevičiaus, didesnių pokyčių bendraudami su trečiosiomis šalimis Lietuvos importuotojai neturėtų pajusti. Lietuvos importas iš trečiųjų šalių sudarė labai mažą kiekį visų į mūsų šalį importuojamų gėrimų. "Stambiausi šalies importuotojai daugiausia produkcijos įsiveždavo iš ES šalių. Dalis vynų buvo atsivežama iš Moldovos ir Gruzijos, o degtinė - iš Rusijos", - sakė Ekonomikos komiteto narys.
Naujoji Alkoholio kontrolės įstatymo redakcija įsigalios Lietuvai tapus ES nare, t. y. nuo gegužės 1 dienos.
ELTA