Europos Sąjungos biurokratijos išvarginti britų žemdirbiai ryžtasi išbandyti laimę užsienyje - šį kartą Rusijoje.
Anot britų savaitraščio "The Sunday Telegraph", britų žemdirbiai susidomėjo galimybe nuomoti žemę Penzos srityje.
Savaitraštis, kurio straipsnį apžvelgia agentūra BBC, rašo, kad praėjusią savaitę buvo patvirtintos Rusijos įstatymų pataisos, leidžiančios užsieniečiams kurti privačius žemdirbio ūkius ir nuomotis žemę laikotarpiui iki 49 metų.
Neapdorotos žemės Rusijoje yra ypač daug. "Taip gaila, kad žemė apaugusi piktžolėmis, - nuogąstavo Penzos srities Belinsko rajono administracijos vadovas Sergejus Papševas. - Mes teigiamai vertiname galimybes, kad čia atvyks dirbti užsieniečiai. Priešingu atveju derlingos žemės nebus išnaudotos".
Tuo tarpu "The Sunday Telegraph" pažymi, kad Rusijoje britai susidurs su mažiau biurokratizuota sistema. Didžiosios Britanijos žemės ūkį apraizgė šimtai įvairių direktyvų - tiek Didžiosios Britanijos, tiek bendrų Europos Sąjungos. Be to, kyla ir konkurencijos klausimas: nemažai Didžiosios Britanijos žemės ūkio sektorių praktiškai neduoda jokio pelno dėl perteklinės gamybos ir gana griežtos didžiausių prekybos tinklų pirkimų politikos.
Vieno iš britų žemdirbių vertinimais, Rusijoje grūdų pardavimo kainos yra beveik lygios arba kartais net viršija atitinkamas kainas Vakaruose, tuo tarpu išlaidos darbo jėgai, sėkloms, degalams ir trąšoms Rusijoje yra kur kas mažesnės nei Europoje. Britai, kurie grūdų auginimui gaus nuo 3 iki 10 tūkstančių hektarų žemės, parduos savo produkciją bendru kooperatyvu.
"Dydis yra kaip tik toks, kokio reikia, - pareiškė savaitraščiui vienas iš ekonominių migrantų George’as Greenas (Džordžas Grynas) iš Škotijos Aberdynšyro grafystės. - Ir yra galimybė išvykti iš ES. Esu įsitikinęs, kad beveik visos britų žemės ūkio problemos susijusios su Europos biurokratija". Žemdirbio biurokratija, korupcija ir nusikalstamumas Rusijoje negąsdina: "Aš ten buvau ir jokių gangsterių nemačiau".
Tuo tarpu klausimas dėl užsieniečių teisės į žemdirbystę derybose tarp ES ir bloko valstybių kandidačių yra gana skausmingas. Pavyzdžiui, Lenkija griežtai atsisako įsileisti žemdirbius iš užsienio. Lenkijos Vyriausybė sudarė su ES sutartį, pagal kurią per pirmuosius 12 Lenkijos narystės Europos Sąjungoje metų užsieniečiai negalės įsigyti Lenkijoje žemės.
ELTA