„Šiuo metu kai kuriems mano bendražygiams gresia ilgos laisvės atėmimo bausmės, kiti, kaip ir aš, buvo priversti išvykti į užsienį. Tačiau tikiu, kad aš ir mano šeima vieną dieną grįšime į kitokią – demokratišką – Tadžikiją“, – sako I. Yaqubovas. Po Sovietų Sąjungos žlugimo nė vieni rinkimai Tadžikijoje dar nebuvo pripažinti laisvais ir sąžiningais. Šaliai nuo 1992 m. vadovauja prezidentas Emomalis Rahmonas, o autoritariniam režimui besipriešinanti opozicija, kuriai priklausė I. Yaqubovas, žiauriai persekiojama.
Režimo nemalonę I. Yaqubovas pajuto vos prisijungęs prie opozicinės partijos veiklos. Iš pradžių Ilhomjonas buvo atleistas iš sporto mokyklos, kurioje dirbo bokso treneriu, vėliau turėjo ne kartą aiškintis teisėsaugos struktūroms dėl savo aktyvaus dalyvavimo politikoje. Iš šalies valdžios vyras sulaukė ir žiaurių grasinimų, ir masinančių pažadų, tačiau politinės veiklos neišsižadėjo.
2014 m. I. Yaqubovas bandė dalyvauti parlamento rinkimuose kaip vienas iš opozicijos kandidatų. 2015 m. buvo suimtas ir kankintas, tačiau jam pavyko pabėgti ir sėkmingai pasiekti Lietuvą. Vėliau prie jo prisijungė ir žmona su dukra.
„Režimas iš manęs atėmė viską, ką galima atimti. Tačiau aš nepasiduodu – siekiu, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie tikrąją padėtį Tadžikijoje. Nusprendėme atvažiuoti į Lietuvą, nes ši šalis man nesvetima – anksčiau čia lankiausi. Dabar bandome iš naujo kurti savo gyvenimą. Aš šiemet vasarą baigiau multimedijos studijas, žmona nuo rudens planuoja mokytis virėjos arba konditerės amato. Dukra lanko mokyklą. Mokomės lietuviškai ir, manau, kad jau po metų galėsiu laisvai kalbėti savo nauja gimtąja kalba“, – pasakoja I. Yaqubovas.
Pavasarį šeima nusprendė dalyvauti socialiniame projekte „Kvietimas draugauti“, kurio metu vyko lietuvių ir užsieniečių susitikimai. Ilhomjonas ir jo šeima susitiko su vilniete Laura Kazlauskaite. Visi kartu aplankė Trakų pilį, diskutavo apie padėtį Tadžikijoje, gamino tradicinį šios šalies patiekalą „Damlama“.