Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydamas išnagrinėti, ar nebuvo pažeistos Seimo statute numatytos procedūros, kai Seimo tarnautojai, o ne Seimas nagrinėjo ir vertino NSGK veiksmų ir sprendimų teisėtumo klausimus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Seimo Pirmininko potvarkiu sudaryta komisija konstatavo, kad NSGK neteisėtai išslaptino jo paties atlikto VSD veiklos parlamentinio tyrimo dalies posėdžių stenogramų medžiagą.
Komitetui kyla abejonių, kodėl jo veiklą tyrė Seimo kanceliarijos darbuotojai, jei NSGK nėra Seimo kanceliarijos struktūrinis padalinys, o yra Seimo įsteigtas Seimo padalinys.
Komitetas pranešime teigia, kad komisija sudaryta neteisėtai, todėl jos sprendimas ir išvada yra nepagrįsti, neturi teisinio pagrindo ir nesukelia teisinių pasekmių.
Primenama, jog vadovaujantis Seimo statutu Seimo komitetai yra atsakingi ir atskaitingi tik Seimui ir apie savo sprendimus raštu privalo informuoti tik Seimą, todėl atsižvelgiant į komisijos sudarymo būdą, jos sudėtį bei priimtą sprendimą, kuriuo ji vertino Komiteto atliktų veiksmų (ir sprendimo) teisėtumą, manytina, kad ji viršijo savo įgaliojimus ir pažeidė demokratinio parlamentarizmo principus. Vadovaujantis Seimo statutu tik Seimo sudaryta komisija galėtų tirti ir vertinti Komiteto veiksmus ir sprendimų teisėtumą.
„Suteikdami tokias galias valstybės institucijas aptarnaujantiems kanceliarijos darbuotojams, galime nukeliauti iki to, kad jie pradės vertinti Seimo ar Lietuvos Vyriausybės veiksmų ir sprendimų teisėtumą, – sako komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius. – Mano giliu įsitikinimu, tik pats Seimas – kolegiali valstybės institucija, turinti Tautos atstovavimo galias – gali priimti sprendimus dėl savo padalinio veiksmų teisėtumo”.
Komiteto pirmininkas taip pat atkreipė dėmesį į LR Konstitucijos 59 straipsnį, pagal kurį „Pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų”.