„Šiandien komiteto nariai balsų dauguma pritarė nuo spalio vykdyto parlamentinio tyrimo išvadoms. Kitaip tariant, komitetas tyrė politinės korupcijos atvejus, reiškinius ir komiteto uždavinys buvo pateikti visuomenei, sprendimų priėmėjams visapusišką, kiek įmanoma, vaizdą, kuris leistų daryti sprendimus“, – tyrimą apibūdino NSGK pirmininkas, valstietis Vytautas Bakas.
Komitetas beveik vienbalsiai pritarė tyrimo išvadoms – susilaikė tik socialdemokratas Juozas Olekas. Savo sprendimą jis aiškina tuo, kad tyrimas neapėmė visų galimų įtakos objektų, koncernų ir aiškiai turėjo politinį atspalvį. Be to, anot J. Oleko, išvadose tiesiamas gelbėjimosi ratas teisiniame procese esančiam koncernui („MG Baltic“).
Šalies trūkumai padėjo priešams
Tyrimo metu apklausti 27 žmonės – buvę ministrai, įstaigų vadovai, medžiaga gauta iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento, Finansų ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos ir kt. Keturi žmonės liudyti neatvyko.
Kaip pabrėžė V. Bakas komitetas tyrė schemas, neteisėtus galios centrus, kurie kūrė politiką, užtikrino savų interesų tenkinimą, pamindami viešuosius interesus. Jo teigimu, dėl šalį sukausčiusios korupcijos kaltas ne verslas ar žiniasklaida, o politikai, kurie nepasiduoda verslo spaudimui.
„Neatsparūs tarnautojai, politikai, verslininkai, žiniasklaida yra puiki galimybė mūsų kaimynams, kurie nesuinteresuoti mūsų šalies pažanga. Tyrimas parodė, kaip tos silpnybės, kurias turi mūsų valstybė, yra išnaudojamos, kaip išnaudojami žmonės, dalyvaujantys korupcinėse schemose“, – teigė V. Bakas.
Po tyrimo pateiks siūlymus
Konservatorė Rasa Juknevičienė siūlo komiteto tyrimą ir jo išvadas vertinti pozityviai, pabrėždama, kad didžiąją dalimi politinė sistema atsilaikė, nes, pavyzdžiui, koncernui „MG Baltic“ 2016 m. taip ir nepavyko laimėti Seimo rinkimų. Tyrimas, jos teigimu, atskleidžia voratinklį, kurį per ilgus metus mezgė koncernas.
Valstietis Jonas Jarutis pristatė siūlymus, kuriuos komitetas pateikė įvykdė savo tyrimą. Seimui pateiktas siūlymas tobulinti politinių partijų ir politinių kampanijų, politinės reklamos, lobistinės veiklos įstatymus ir kt.
Gali paveikti ir žiniasklaidą
Konservatorius Arvydas Anušauskas neatmetė galimybės, kad po šio tyrimo licencijas transliacijoms gautų tik nepriekaištingos reputacijos žiniasklaidos priemonės.
Portalas tv3.lt primena, kad gegužės pradžioje nutekinus informaciją apie koncerno „MG Baltic“ įtaką politiniams procesams ir paaiškėjus, kad koncernas išnaudojo savo valdomą žiniasklaidos kanalą, V. Bakas užsiminė, kad kanas galėtų netekti savo transliavimo licencijos.
Vadina politiniu farsu
Savo ruožtu koncernas „MG Baltic“ išplatino komentarą apie komiteto skelbiamas išvadas. Jų akimis, tai „politinis farsas ir nieko daugiau“.
„Nuo pat pradžių buvo matoma, kad šis tyrimu pavadintas procesas neatitinka net minimalių teisinės valstybės standartų. Visas tyrimas – tik politinis farsas ir valstybės diskreditavimas, vadinamosios išvados – selektyvus, politizuotas ir iš gandų surašytų pažymų kratinys, kurio epizodai – atvira dezinformacija, neturinti nieko bendro su realybe.
Dėl šio proceso visa verslo aplinka patirs neigiamų padarinių. Politinis, selektyvus tyrimas neteisėtai kriminalizavo stambiausias Lietuvos verslo grupes ir diskreditavo jas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Ekonominė šalies gerovė priklauso nuo investicijų, kurios lemia ekonomikos ir žmonių pajamų augimą, o ne siaurų interesų politikų žaidimai, kurie tik atitolina juos nuo realaus gyvenimo“, – rašome išplatintame koncerno komentare.
Nutekino dalį medžiagos
Pernai spalį Seimas komitetui pavedė atlikti tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams.
Dalis tyrimo medžiagos nutekinta gegužės pradžioje. Tuomet išslaptintoje Valstybės saugumo departamento medžiagoje parašyta, jog verslo koncernas „MG Baltic“ daugiau nei dešimtmetį veikė Lietuvos politines partijas, politikus, valstybės institucijas bei teisėsaugą, siekdamas naudos sau.