Dauguma Norvegijos moksleivių niekada negirdėjo diktatoriaus Pol Poto vardo (65 proc.) ir net nenutuokia, kas yra gulagas (64 proc.), skelbia „Aftenposten“.
Apklausus 15-20 metų jaunuolius šioje Skandinavijos šalyje paaiškėjo, kad daugumai iš jų itin trūksta elementarių žinių apie 20-tojo amžiaus istoriją. Daugiau nei ketvirtadalis norvegų moksleivių nežino, kas toks buvo Kinijos komunistinis tironas Mao Dzedunas, o net 75 proc. nieko nenumano apie Kinijoje vykdytą „Didžiojo šuolio į priekį“ politiką.
Panašu, kad nacizmo istorija Norvegijos mokyklose dėstoma žymiai kruopščiau nei kito totalitarinio režimo, nusinešusio dešimtis milijonų gyvybių, komunizmo raida. Daugelis norvegų puikiai žino, kas yra Aušvicas ir Berlyno siena, tačiau jie taip pat yra įsitikinę, kad komunizmas kai kuriose valstybėse itin pagerino žmogaus pragyvenimo lygį.
Tokie apklausos duomenys sukėlė milžinišką diskusijų audrą ir nepasitenkinimo bangą. Tačiau, kaip pastebi apžvalgininkai, Norvegijos apklausų rezultatai mažai kuo skiriasi nuo kitų regiono valstybių. 2007 metais Švedijoje atlikta apklausa parodė, kad devyni iš dešimties moksleivių nenutuokia, kas yra gulagas, o panašus skaičius apklaustųjų niekada nėra girdėję žodžio „bolševikas“.
Be to, Vokietijoje atlikta vienuoliktokų ir dvyliktokų apklausa parodė, kad tik pusė mokinių Brandenburge žino, kada pastatyta Berlyno siena. Negana to, daugiau nei 50 proc. mokinių reiškė savo įsitikinimą, kad Vokietijos Demokratinė Respublika nebuvo diktatūrinis režimas.