Ar kada nors susimąstėte, kur keliauja iš neblaivių vairuotojų konfiskuoti automobiliai? Kur ir už kiek jie parduodami? Ar tikrai kaina atitinka jų būklę ir vertę, nepaisant to, kad konfiskuotos transporto priemonės dažniausiai būna patyrusios avariją, apgadintos, prastos būklės? Tokiais automobiliais Šiaulių apskrityje prekiaujanti bendrovė pigiausiai automobilį pardavė už... 250 Lt.
Konfiskuotu turtu rūpinasi VMI
Valstybinė mokesčių inspekcija konfiskuotą, paveldėtą ar kitaip valstybei perduotą turtą realizuoja vadovaudamasi nustatytomis taisyklėmis. Pagal jas valstybei perduotas konfiskuotas turtas yra realizuojamas per įmones, su kuriomis VMI konkurso būdu yra sudariusi realizavimo sutartis.
Anot Virgilijaus Januškos, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Personalo ir administravimo skyriaus vedėjo, atliekančio viršininko funkcijas, Šiaulių apskrityje lengvąsias ir krovinines transporto priemones parduoda UAB „Autobastionas“, o kitą kilnojamąjį turtą, pavyzdžiui, pramonines, ūkines, elektros prekes, buitinę techniką, garso ir vaizdo aparatūrą ir kt., – kooperatinė bendrovė „Inovesta“. Kilnojamasis turtas, kurio vieneto vertė didesnė nei 60 tūkst. Lt, parduodamas konkurso būdu, kurį vykdo ir organizuoja VMI viršininko sudaryta komisija. Šiaulių apskrityje tokių automobilių dar nėra buvę.
Šiemet parduoti 86 automobiliai
Arvydo Rimkaus, UAB „Autobastionas“ direktoriaus, teigimu, jo vadovaujama įmonė šių metų gegužės mėnesį sudarė su VMI valstybei perduoto kilnojamojo turto pardavimo ir saugojimo paslaugų viešojo pirkimo sutartį, pagal kurią realizuoja lengvąsias ir krovinines transporto priemones.
„Mes veikiame kaip komisionierius, kurio pareiga kuo palankesnėmis valstybei sąlygomis parduoti perduotus automobilius. Transporto priemonės pas mus patenka iš Telšių ir Šiaulių apskričių“, – teigė bendrovės direktorius.
Anot A. Rimkaus, per šiuos metus perimti parduoti 106 automobiliai, iš kurių parduoti 86. Įsigyti konfiskuotą automobilį galima Krucių kaime (Mažeikių raj.) esančioje aikštelėje. „Apie parduodamas transporto priemones skelbiame internete, skelbimuose spaudoje, nuosavoje aikštelėje, informuojame nuolatinius klientus“, – pasakojo bendrovės direktorius.
Šiaip sau niekas nekonfiskuoja
Preliminari konfiskuoto automobilio pardavimo kaina nustatoma kartu su Mokesčių inspekcijos atstovais. Kartu dalyvauja antstolis, kuris vykdo konfiskaciją.
„Mokesčių inspekcija perduoda mums realizuoti transporto priemonę turto perdavimo ir priėmimo aktu, kuriame yra nurodyta kaina. Esant galimybei, stengiamės parduoti automobilį už kuo didesnę kainą, bet dažniausiai mums perduodami automobiliai jau būna įvertinti atitinkama rinkos kaina, kuri atitinka jų būklę ir vertę, nes konfiskuotos transporto priemonės dažniausiai būna po autoįvykių, apgadintos, prastos būklės“, – pasakojo A. Rimkus.
Ir nieko nuostabaus, nes dažniausiai konfiskacija taikoma asmenims, kurie vairuoja transporto priemones išgėrę alkoholinių gėrimų. Ši vairuotojų grupė dažniausiai nėra finansiškai pajėgi važinėti geresnių metų ar prabangesnės markės automobiliais.
VMI duomenimis, pasitaiko atvejų, kai tas pats asmuo, pažeidęs kelių eismo taisykles, kelis kartus patenka į teisėsaugos akiratį kaskart su kitu, bet panašios būklės automobiliu, kuris paprastai būna registruotas kito asmens vardu. Reti atvejai, kai konfiskuoti automobiliai būna geros būklės ar prabangesni. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai automobiliai konfiskuojami su visais juose vykusios puotos likučiais.
„Daugiausia tenka realizuoti 1988-1993 m. gamybos „Audi 80“, „VW Golf“ ar „VW Passat“ markių automobilius. Nepavykus per 30 dienų jų parduoti už nustatytą kainą, kreipiamės į Mokesčių inspekciją, kad ši sumažintų kainą. Paprastai vertė sumažinama 15-25 procentų“, – pasakojo bendrovės direktorius.
Anot jo, naujausias parduotas automobilis buvo pagamintas 2005 m., seniausias – 1978 m. Brangiausiai automobilis parduotas už 8000 Lt, pigiausiai – tik už 250 Lt. Tokį nusipirkęs ir pardavęs metalo laužo supirktuvėje netgi užsidirbtum. Nedraudžiama konfiskuotų transporto priemonių išsipirkti ankstesniems jų šeimininkams.
Nukainoja tol, kol realizuoja arba nurašo
Anot Virgilijaus Januškos, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Personalo ir administravimo skyriaus vedėjo, nepardavus perduoto turto per 30 dienų, šis gali būti nukainojamas, bet ne daugiau nei 30 proc. turto vertės. „Nukainojimas vyksta iki visiškos turto realizacijos arba nurašymo, kuris įforminamas turto pripažinimo atliekomis dokumentu“, – teigė jis.
„Neturėjome atvejo, kad nerealizuotume automobilio, tačiau esant tokiai situacijai Mokesčių inspekcija turėtų spręsti klausimą dėl automobilio nurašymo į atliekas, – teigė konfiskuotus automobilius parduodančios bendrovės „Autobastionas“ direktorius. – Automobiliai nurašomi pagal Eksploatacijai netinkamų transporto priemonių sunaikinimo taisykles.“
Anot jo, išskirtinių automobilių per bendrovės sutarties su Mokesčių inspekcija laikotarpį nebuvo, tiesa, neseniai teko perimti parduoti „Audi 100“ nupjauta galine dalimi. „Panašu, kad mėginta iš „Audi“ padaryti „Golfą“, – šypsojosi A. Rimkus.
Girtas vadeliotojas – konfiskuotas vežimas?
Bene labiausiai ne tik dydžiu, bet ir kaina iš konfiskuotų transporto priemonių šalyje išsiskyrė keleivinis autobusas „Neoplan 208“, priklausęs bendrovei „Jonavos autobusai“. Jį parduoti „garbės turėjo“ konfiskuotais automobiliais Kauno apskrityje prekiaujanti įmonė. Ta pati keleivių vežimo bendrovė autobusą atpirko už 20 tūkst. Lt. Pasirodo, bendrovė buvo priėmusi į darbą vairuotoją, kuris tuo metu jau buvo praradęs teisę vairuoti. Netrukus policija jį vėl užklupo neblaivų prie autobuso vairo. Autobuso keleiviai, pajutę nuo vairuotojo sklindantį alkoholio kvapą, apie tai pranešė policijai. Tai buvo jau antras toks nusižengimas, todėl policijai neliko nieko kito, tik konfiskuoti autobusą.
O jei policija sustabdo girtą vadeliotoją? Negi konfiskuoja jo ratus su visu arkliu? „Girtam vadeliotojui yra surašomas administracinio teisės pažeidimo protokolas, jis neizoliuojamas nuo visuomenės. Arklys yra perduodamas iškviestiems vadeliotojo artimiesiems arba priglaudžiamas policijos įstaigoje, kol vadeliotojas išsiblaivys“, – teigė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė.
Gal reikia stiklo?
Šiaulių apskrityje konfiskuotas pramonines, ūkines, elektros ir kt. prekes parduoda KB „Inovesta“. Bendrovė realizuoja avalynę, rūbus, plastiko dirbinius, darbo įrankius, tarp kurių pasitaikė kirvių, motorinių pjūklų, taip pat ryšio priemones (pavyzdžiui, mobiliojo ryšio telefonai), kompiuterius ar jų dalis, spausdintuvus ir kt.
Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovės L. Olišauskienės teigimu, šiuo metu vykdomas 184 vienetų (22 tonų svorio) konfiskuoto armuoto stiklo paketų perėmimas. Stiklo paketai yra konfiskuoti, o mediniai konteineriai, kuriuose supakuotas stiklas, bus sunaikinti, kadangi juose buvo įrengtos cigarečių slėptuvės. „Dėl šios priežasties turto perėmimas ir perdavimas realizuoti paslaugų tiekėjui yra gana sudėtingas. Tokiam turtui gabenti reikalingas specialus transportas, o sandėliuoti – patalpos. „Inovestai“ teks nelengva užduotis – reikės rasti 700 kv. m armuoto (priešgaisrinio, su tinkleliu) stiklo pirkėją“, – teigė ji.
Povilas LUNGĖ