„Rizika yra. Tą turime stebėti labai akylai ir aiškintis, kodėl žmonės vyksta į Baltarusiją, kaip dažnai vyksta. Ar vyksta tie, kuriems mes esame suteikę politinį prieglobstį, bet jie vis tiek keliauja į Baltarusiją. (...) Negaliu pasakyti, kaip yra šiuo metu, bet tokių vienetinių atvejų buvo“, – interviu tinklalaidėje politika.lt sakė V. Vitkauskas.
„Pasiaiškinimų visokių atsiranda – nelaimės šeimoje, tėvų sveikata, šeima ir panašiai. Žmonės linkę rizikuoti, bet, manau, kad mes, kaip valstybė, tokios rizikos neturėtume prisiimti ir tokiems žmonėms neturėtume suteikti leidimo gyventi Lietuvoje“, – pabrėžė jis.
Anot NKVC vadovo, dėl minėtų rizikų Lietuvoje gyvenantiems baltarusiams yra sistemingai mažinama galimybė keliauti.
„Buvo anksčiau kelionės dviračiais, kai žmonės atvažiuodavo iki sienos praleidimo postų ir tada jau judėdavo toliau į Lietuvą. Buvo tranzitiniai traukiniai į Karaliaučiaus sritį, kai žmonės išlipdavo Kenos stotyje. Tokius dalykus mes apribojome, faktiškai jų nebeliko“, – teigė V. Vitkauskas, pasakodamas, kad Baltarusijos piliečiai Vilnių naudoja tranzitui.
„Jie mūsų oro uostą vadina „Minsk 3“, nes patys Minske turi du oro uostus, tokių anekdotų pasitaiko. Bet mūsų taikomos priemonės, manau, duoda efektą, nes 2023 metais turėjome 2,5 milijono baltarusių kelionių pirmyn – atgal į Lietuvą, šiais metais jų bus apie 1,5 milijono. Tai yra ženklus mažėjimas“, – tikino jis.
Visgi, pasak V. Vitkausko, derėtų kalbėti ne tik apie baltarusius, bet ir apie į Baltarusiją vykstančius Lietuvos piliečius.
„Sprendimai dėl keturių kontrolės postų uždarymo davė gerų rezultatų. (...) Padarėme neblogą žingsnį, nes mūsų piliečių keliones į Baltarusiją sumažinome apie 70 procentų. Galvojame, kad jų galėtų būti dar mažiau, nes yra rizika kiekvieną kartą ten vykstant. Kol kas nepriimtas sprendimas dar labiau riboti keliones, bet jeigu reikės, valstybė padarys viską, kad apsaugotų savo gyventojus“, – tvirtino NKVC vadovas.
Praėjusių metų rugpjūtį Vyriausybė sustabdė veikla pirmuose dviejuose iš šešių pasienio kontrolės punktų Lietuvos pasienyje su Baltarusija: Šumsko ir Tverečiaus. Šių metų kovą taip pat buvo uždaryti Lavoriškių ir Raigardo pasienio punktai.
Šiuo metu toliau veikia Šalčininkų ir Medininkų pasienio punktai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!