Vėlyvą antradienį demokratų valdomos valstijos įstatymų leidėjai priėmė teisės aktą, pagal kurį po trejų metų naujai statomi namai turės naudoti vien tik elektrą.
Šiuo žingsniu siekiama kovoti su klimato kaita, mažinant Niujorko priklausomybę nuo gamtinių dujų.
„Pakeitus energijos gamybos ir naudojimo būdus ir sumažinus mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro, bus užtikrinta sveikesnė aplinka mums ir mūsų vaikams“, – sakė valstijos asamblėjos pirmininkas Carlas Heastie.
Įstatyme, kurį dujų pramonė gali užginčyti, numatoma, kad nuo 2026 metų naujuose ne aukštesniuose kaip septynių aukštų pastatuose bus reikalaujama, kad šildymas ir maisto gaminimas būtų vykdomas tik elektra.
Aukštesniuose dangoraižiuose tokie pakeitimai numatyti iki 2029 metų.
Ligoninėms, ypatingos svarbos infrastruktūros objektams, tokiems kaip transporto ir komercinėms maisto įstaigoms bus taikoma išimtis.
Įstatymas taip pat nebus taikomas pastatams, kurių vietinis elektros tinklas nepajėgus atlaikyti apkrovos.
Šie teisės aktai taip pat netaikomi esamiems pastatams, o tai reiškia, kad gyventojai gali pasilikti jau turimas dujines virykles.
Šių metų pradžioje šie prietaisai tapo aršių diskusijų tema Amerikos partijų politikoje po to, kai federalinis pareigūnas pasiūlė vyriausybei uždrausti naujas dujines virykles, nes jos gali didinti oro taršą patalpose.
Iškastinio kuro pramonės atstovai ir respublikonų sąjungininkai pasmerkė JAV Vartotojų produktų saugos komisijos nario Richardo Trumkos (Ričardo Trumkos) jaunesniojo komentarus, o Baltieji rūmai buvo priversti patikslinti, kad viryklės nebus uždraustos.
JAV energetikos departamento duomenimis, 52 proc. Niujorko valstijos namų ūkių šildymui ar maisto gaminimui naudoja gamtines dujas.
Niujorko priemonė buvo įtraukta į vietos įstatymų leidėjų patvirtintą valstijos biudžetą. Valstijos biudžetą sudaro 229 mlrd. dolerių (apie 209 mlrd. eurų).
Be to, biudžete Niujorko energetikos tarnybai, valstybei priklausančiam komunalinių paslaugų teikėjui, suteikiami įgaliojimai statyti ir eksploatuoti atsinaujinančiosios energijos įrenginius.
Taip siekiama padėti Niujorkui pasiekti tikslą iki 2050 metų sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį 85 proc.