• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau keturioliktąją vasarą Nidoje organizuojamas tarptautinis, organišką menų sintezę pristatantis ir turtingą programą žiūrovams garantuojantis festivalis bei savaitę laiko čia juntama globėjiška rašytojo Thomo Manno dvasia. Nobelio premijos laureato Thomo Manno vardas simbolizuoja atvirumą pasauliui ir kosmopolitiškumą, todėl pagrindinis festivalio tikslas skatinti kultūrinį įvairių šalių dialogą, o kartu propaguoti Lietuvos meną ir kultūrą. Todėl kiekvienais metais jungiant skirtingus menų profilius pasirenkama vienijanti tema, kasmet išrenkamas naujas festivalį lydintis moto, konkrečiai susietas su Thomo Manno kūryba ir mintimis. T. Mannas 1945 m. Stokholme išleido tomelį, pavadintą „Dvasios diduomenė: šešiolika bandymų humaniškumo tema“, kuriame surinkti kai kurie jo esė apie Goethe, Chamisso, Tolstojų ir kitus mąstytojus.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų liepos 10-17 dienomis Nidoje vyksiantis XIV tarptautinis Thomo Manno festivalis ,,Dvasios diduomenė?“ skiriamas svarbiems ir jautriems Lietuvos kultūrai klausimams: kuo šiandien svarbus menas, kuo svarbi kultūra, kokia intelektualų atsakomybė šiandienos procesuose. Festivalį globojantis ir liepos 12 d. Žodžio programoje dalyvausiantis Prezidentas Valdas Adamkus sveikindamas „dvasios diduomenės“ temai skirtą festivalį, rašo: „Atvirumas ir tolerancija, ištikimybė savo tautų ir visos Europos, visos žmonijos kultūriniam palikimui artina mus prie tos diduomenės kaip prie nepakartojamo grožio Baltijos horizonto Nidoje. Thomas Mannas savo darbais ir savo mąstymo elegancija visada buvo ir bus svarbiausias tos diduomenės atstovas, ir tai – didelė istorijos ir lemties dovana Nidai, mūsų kraštams ir mūsų kultūroms, mūsų tautoms ir žmonėms. Tikiu, kad aristokratiška ir kartu labai humaniška rašytojo asmenybės ir kūrybos dvasia ir šiemet globos festivalį Nidoje.“

REKLAMA

Klasikinė muzika, žodžio menas (literatūros skaitymai, diskusijos), dailės parodos bei kinas – jau nuo pat festivalio ištakų tapo pagrindinėmis gijomis, iš kurių pinama turininga ir įvairialypė programa. Savo gerbėjus ir Neringos svečius festivalis suburia skirtingose kultūrinėse erdvėse – Thomo Manno namelyje, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje, parodų salėse bei galerijose bei prie Nidos švyturio ant Urbo kalno.

REKLAMA
REKLAMA

Festivalio rengėjai svarstydami ar šiais laikais dar svarbi visuomeniniame gyvenime „Dvasios diduomenės“ sąvoka, intelektualų, išsilavinusių žmonių pozicija, grindžiama humanistinėmis idėjomis, pakvietė į rašytojo vasarnamį iškilių svečių. Rutha Leiserowitz, Th. Manno kultūros centro kuratoriumo pirmininkė, prisatydama vasariškus „Žodžio programos“ pokalbius vasarnamio terasoje pabrėžia festivalio temos svarbą – „išsilavinimas ir XXI amžiuje, nepaisant naujųjų medijų, vis dar siejamas pirmiausiai su knygomis, taigi pokalbio pakvietėme du rašytojus, kurie sykiu yra ir leidėjai bei aistringi knygų žmonės – Jerzy Illg iš Lenkijos ir Michaelį Krügerį iš Vokietijos. Vasarnamio terasos svečias bus ir Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, iš turtingos patirties galintis papasakoti apie daugybę laikysenos ir atsakomybės pavyzdžių. Publicistė ir leidėja Inge Jens leis plačiau pažvelgti į Mannų santykius, o ypač – į Katios Mann laiškus.“ Tradiciškai viena festivalio diena liepos mėnesį, kuomet rašytojas pirmą kartą atvyko vasaroti į Nidą skiriama Thomo Manno bičiulių susitikimui, rašytojo epochai, jo kūrybos ir idėjų sklaidai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuos apmąstymus ir pokalbius tarsi įrėmins rinktiniai koncertai, kurių muzikinę sudėtį lėmė klasikų kompozitorių jubiliejai, tačiau, kaip ir kasmet, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje netrūks ir lietuvių kompozitorių kūrinių. Muzikinėje programoje šiemet bus keliaujama per įvairias epochas, tačiau pagrindiniai koncertų akcentai – F. Šopeno, R. Šumano ir V. Bacevičiaus kūryba. Festivalio programoje girdėsime ir tradiciniais tapusius Debiutų koncertą, Rečitalį, Lietuviškos muzikos valandą. Skambės festivalio organizatorių užsakyta lietuvių kompozitoriaus Mariaus Baranausko premjera, kurią jau festivalio atidarymo dieną, Pradžios koncerto metu, atliks kamerinis choras „Aidija“. Savotiška naujovė muzikinėje festivalio dalyje – koncerto metu bažnyčioje pirmą kartą bus atlikta pilna operos „Didonė ir Enėjas“ versija.

REKLAMA

Dailės programoje jau antrus metus pristatomi XIX-XX a. Nidos dailininkų kolonijos darbai iš privačios Aleksandro Popovo kolekcijos. Į parodos atidarymą pakvies ir V. ir K. Mizgirių menininkų namai, kur ieškoma šiuolaikinio meno formų bei naujų pristatymo galimybių.

Festivalio kino programoje ant Urbo kalno vyks žiūrovų jau pamėgtos kino naktys po atviru dangumi. Vakariniuose seansuose, romantiškoje gamtos aplinkoje, pristatomi Lietuvos ir Vokietijos režisierių sukurti filmai. Lietuviškų filmų siužetuose analizuojami egzistenciniai klausimai, žmogaus šaknų ar vietos po saule paieškos, taip pat paliečiama intelektualų situacija sovietmečio ideologinės sistemos aplinkoje. Vokietijos kūrėjai iškelia socialines problemas, dokumentiniame filme „Šeivamedžio žiedas“ vaizduojama Kaliningrado srities ir Kuršių nerijos gyventojų kasdienybė. Juostoje „Sofija Scholl – paskutinės dienos“ atkurima antrojo pasaulinio karo atmosfera ir intelektualų rezitencija prieš nacių judėjimą.

Festivalio organizatoriai kviečia atvykti į Nidą bent savaitei ir linki nepakartojamų įspūdžių ir malonių susitikimų, lankantis tradiciniuose festivalio klasikinės muzikos koncertuose, parodose, kino naktyse prie Nidos švyturio, dalyvaujant diskusijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų