• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau įsibėgėjo bulviakasis. Augintojams primenama, kad jei jie ne laiku pradės kasimo darbus ir netinkamai sandėliuos bulves, gali patirti nuostolių.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Elmininkų bandymų stoties direktorius Kęstutis Rainys, kalbėdamas apie bulvių laikymą, sakė, kad jos niekur kitur taip gerai neišsilaiko, kaip dirvoje.

REKLAMA

Bus laikomos sandėliuose

Kėdainių rajono ūkininko Sauliaus Dambrausko ūkyje jau kasamos pramoninės, traškučių gamybai skirtos bulves. Jų derlius – vidutinis, nes šių metų vasara buvo sausa ir karšta. „Dirbame išsijuosę. Dar liko nukasti 80 ha bulvių. Kai nukasime pramonines bulves, pradėsime kasti maistines. Manau, kad sulauksime 10–20 proc. mažesnio derliaus nei kiekvienais metais. Kol lauke aukšta oro temperatūra, neskubame kasti bulvių“, – sakė ūkininkas. S.Dambrauskas, pasakodamas apie bulves, pridūrė, kad, likus 20 dienų iki jų kasimo, ūkyje visuomet nupjaunami bulvienojai. Tada susiformuoja reikiamo storio bulvių luobelė ir jos geriau išsilaiko. Visas bulves S.Dambrauskas planuoja sandėliuoti. Jos bus laikomos kompiuterizuotuose sandėliuose, kuriuose reguliuojama temperatūra. Vienuose sandėliuose įrengta šaldymo įranga, kituose – tik ventiliavimas su drėkinimu. Kėdainių rajono ūkininkas sakė, kad dvi savaites bulves būtina laikyti +14 ºC temperatūroje, kad užgytų mechaninių pažeidimų žaizdos. O vėliau temperatūrą reikia kiekvieną dieną mažinti po pusę laipsnio ir pasiekti +3–4ºC temperatūrą, kuri yra tinkamiausia, norint bulves laikyti ilgą laiką. „Jei naudojama kompiuterizuota sandėlių įranga, bulvės nepraranda savo maistinių savybių iki vartojimo. Kai kurios kameros turi ir šaldytuvus, kuriuos naudojame pavasarį.

REKLAMA
REKLAMA

Sandėliuose laikome apie 4 tūkst. tonų bulvių“, – pasakojo S.Dambrauskas. Ūkininkas pabrėžė, kad pernai bulvės buvo vežamos į Ukrainą, Azerbaidžaną, Moldaviją, Serbiją. Tikimasi, kad ir šiais metais jos bus realizuojamos tose pačiose šalyse. „Nežinome, kiek šiais metais teks sandėliuoti bulves. Be šaldymo sistemos iki pavasario jas sunku būtų išlaikyti“, – minėjo ūkininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gera kokybė

Bulviakasis įsibėgėjo ir UAB „Šaka“. Bendrovės agronomas Jonas Valaitis sakė, kad šių metų bulvių derlius ir kokybė – geri, panašūs, kaip ir praėjusiais metais. Sėklinės bulvės jau nukastos. Šiuo metu kasamos maistinės bulvės taip pat perdirbti (traškučiams gaminti). Visi suplanuoti darbai vyksta sklandžiai. Sėklinės bulvės laikomos sandėliuose. Bendrovėje įrengta nauja moderni saugykla, kurioje telpa 1,5 tūkst. tonų bulvių. „Sėklinės bulvės laikomos konteineriuose. Laukiame, kol Valstybinės augalininkystės tarnybos darbuotojai nustatys sėklinių bulvių gumbų kokybę ir tik tada jas sertifikuosime. Šis darbas gali užtrukti net iki Naujųjų metų“, – pasakojo UAB „Šaka“ agronomas. Pasak J.Valaičio, jau ir dabar yra klientų, pageidaujančių įsigyti sėklinių bulvių.

REKLAMA

Traškučiams gaminti skirtų bulvių dalis pagal susitarimą jau parduota, kita dalis pagal supirkėjų pageidavimą bus laikoma saugyklose iki gruodžio. „Bulvių laikymo sąlygos geros, todėl jų kokybė nenukentės. Sandėliuose žadame laikyti ir maistines bulves, kurias parduosime vietoje. Apie 2 tūkst. tonų maistinių bulvių išvešime į kooperatinę bendrovę „Bulvių namai“. Manome, kad šiais metais bulvės bus paklausios ir jas realizuoti nebus problemų“, – sakė J.Valaitis. Norint, kad bulvės išsilaikytų per žiemą, neužtenka vien geros saugyklos. Teigiama, kad bulvių gumbai turi būti tinkamai nukasti, t. y. kuo mažiau pažeisti mechaniškai.

REKLAMA

Patarė neskubėti

Nedidelių ūkių savininkams LAMMC Elmininkų bandymų stoties direktorius patarė neskubėti kasti bulvių. Pasak dr. K.Rainio, stambių prekinių bulvių ūkių savininkai puikiai apskaičiuoja bulviakasio laiką. „Šiais metais kai kurių veislių bulvės buvo paveiktos sausligės, tačiau jos turėtų gerai išsilaikyti. Nuimtą bulvių derlių patarčiau 1–2 savaites palaikyti gerai vėdinamose patalpose, kuriose temperatūra +13–15 °C, o oro drėgnis 90–95 proc.“ – priminė LAMMC Elmininkų bandymų stoties direktorius. Labai svarbu sandėliuoti subrendusius, sausus ir sveikus gumbus. Aktyviai ventiliuojamas bulves galima laikyti ir storesniu sluoksniu, tačiau laikomus rūsiuose gumbus reikia supilti ne storesniu kaip 1,5 m storio sluoksniu. Mokslininkas priminė, kad svarbiausia – tinkamai sureguliuoti temperatūrą, kad gytų bulvių gumbų žaizdos. „Jei bulvės netinkamai laikomos, gali atsirasti puvinių.

Tinkamiausia temperatūra bulvėms laikyti yra 2–4 °C, santykinis oro drėgnumas – 85–95 proc. Tokios sąlygos turi būti tada, kai gumbai jau užgydę žaizdas ir yra ramybės būsenoje. Norint „užmigdyti“ dar intensyviai kvėpuojančius gumbus, reikia nuosekliai po pusę laipsnio per parą mažinti temperatūrą. Aukštesnėje temperatūroje laikomos bulvės, intensyviai kvėpuodamos, netenka dalies svorio, anksčiau pradeda dygti, o puviniais infekuoti gumbai greičiau pūva“, – sakė mokslininkas. Dr. K.Rainys akcentavo, kad šiuo metu ūkiuose gražiai žaliuoja bulvienojai. Tačiau juos būtina pradėti pjauti (defoliuoti). „Jei bulvienojai ilgai išlieka žali, užauga didesni gumbai. Tačiau noriu priminti, kad ne visada tokiais atvejais gumbai spėja tinkamai subręsti, jų odelė būna nepakankamai tvirta. Todėl nors bulvienojai žaliuoja, juos būtina pjauti ir taip priversti bulvių gumbų odelę natūraliai bręsti“, – patarė mokslininkas. Dr. K.Rainys sakė, kad, nupjovę bulvienojus, ūkininkai sulauks ir tinkamo derliaus nuėmimo laiko – Šv. Mato dienos – rugsėjo 21-osios. Tokiu metu bulves kasdavo ir mūsų senoliai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų