Telefoniniai sukčiai atranda vis naujų būdų, kaip apgauti žmones, – pastaruoju metu jie vis dažniau apsimeta policijos pareigūnais.
Jeigu jums paskambins telefonu ir paklaus, kodėl neateinate į Policijos komisariatą Tulpių gatvėje, nors buvote kviesti, nesutrikite. Didesnė tikimybė, jog į jus nusitaikė telefoniniai sukčiai nei kad patys to nežinodami nusižengėte įstatymui.
Jei tik prarasite budrumą, skambintojai iš pradžių labai įtikinamai informuos, pas kokį tyrėją buvote kviečiami, paskui bandys iškvosti elektroninės bankininkystės kodus, banko sąskaitos numerius. O gavę, ko norėjo, apšvarins jūsų sąskaitą. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Regina Bučinskienė perspėja: policijos pareigūnai niekada telefonu užeiti į Tulpių g. 60 nekviečia.
Sulaukė skambučio
Į redakciją paskambinusi panevėžietė ponia Eugenija pasakojo praėjusią savaitę sulaukusi įtartino skambučio. Neprisistatęs, bet moters vardą puikiai žinojęs solidaus balso vyriškis pasiteiravo, kodėl ji ignoruojanti kvietimą atvykti į Panevėžio apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą Tulpių gatvėje?
„Svarbiausia, kad į skambutį atsiliepė mano vyras, bet jo buvo paprašyta pakviesti mane – skambinusysis pasakė net mano vardą, – aiškino moteris. – Kai atsiliepiau, tuojau pat paklausė: ponia Eugenija, kodėl neateinate į Tulpių 60? Esą aną savaitę buvo išsiųstas kvietimas. Pradėjau juoktis ir paklausiau, nuo kada telefonu esu kviečiama į policiją? Buvo atsakyta, kad kvietimas išsiųstas, ir pasakė namų adresą. Kadangi pradėjau kvatotis, apsimetėlis policininkas neišlaikė ir numetė telefono ragelį, nebaigęs pokalbio.“
Panevėžietė, nė akimirkai nesuabejojusi, jog tai buvo paprasčiausias sukčius, mano, jog jai labai pasisekė. „Nors esu garbaus amžiaus, apgauti nepavyko, – sakė ponia Eugenija. – Tačiau yra nemažai žmonių, kurie patiki tokiais sukčiais ir praranda pinigus. Nesuprantu, kaip tiems apsimetėliams pavyksta taip lengvai išvilioti banko sąskaitų numerius arba elektroninės bankininkystės kodus?“
Išgauna viską
Panevėžio apskrities VPK Viešųjų ryšių grupės vyriausioji specialistė R. Bučinskienė „Panevėžio balsui“ sakė ne kartą girdėjusi, kad paskambinę sukčiai dabar vis dažniau apsimeta policijos pareigūnais. „Populiarus būdas apgaudinėti, – pripažino. – Netgi mano mokslo draugės mamą taip bandė apgauti. Nepavyko: mat sukčiai paskambino į Kupiškį ir kažkodėl senyvo amžiaus moteriškę pakvietė atvykti į Panevėžį, į komisariatą Tulpių gatvėje 60.“
Skambintojas net nurodė, į kokį kabinetą ir pas kokį tyrėją kupiškėnė kviečiama. „Tyrėjo pavardę pasakė teisingą, bet jo kabineto numerį – ne tokį“, – kad telefoninių sukčių veikimo planai irgi turi trūkumų kalbėjo R. Bučinskienė.
Pasak Panevėžio policijos atstovės spaudai, pradėję pokalbį kvietimu atvykti į Tulpių 60, apsimetėliai greitai pasuka kalbą apie banko sąskaitas.
„Policijos pareigūnai niekada neskambina telefonu ir nekviečia užeiti į komisariatą, – pabrėžia R. Bučinskienė. – Bet žmogus, išgirdęs, kad kviečiamas ateiti į Policijos komisariatą, sutrinka. Juk ne į pasimatymą kviečiamas, o į komisariatą!“
Tūkstančius išvilioja net iš jaunų
„Sutrikusį ir patiklų žmogų apgauti nesudėtinga. Todėl po kvietimo užsukti į policiją išgauti banko sąskaitos numerį, elektroninės bankininkystės kodus nėra sudėtinga. Tačiau tikėti tokiais asmenimis negalima. Geriau pasitikrinti informaciją, paskambinti tikriems policininkams ir pranešti apie tokius atvejus“, – prašė R. Bučinskienė ir aiškino, kad dažnai skambintojai sėdi už grotų, o pinigus ateina pasiimti vadinamieji „kojos“.
Per vasarį Panevėžio apskrities VPK suvestinėse užfiksuota net penkiolika telefoninių sukčių skambučių. Apsimetėliai dažniausiai sugeba taip suvilioti patiklius žmones, kad pastarieji pasako elektroninės bankininkystės kodus, o iš sąskaitų paimami pinigai arba greitieji kreditai.
Dar suvestinėse galima rasti ir kitokių pinigų viliojimo būdų – pavyzdžiui, pas senyvo amžiaus žmones nusikaltėliai ateina apsimetę banko arba „Sodros“ darbuotojais.
Per laikotarpį nuo vasario 1-osios iki vasario 27 dienos sukčiai Panevėžio regione sugebėjo išvilioti beveik 50 tūkstančių litų. Apgautųjų amžius labai įvairus: vyriausiam 93, o jauniausiam 24 metai.
Įkliūva, bet, deja, vienetai
Tačiau sukčiams ne visada pavyksta sėkmingai apgauti ir išvilioti pinigus. Vienas toks pinigų viliotojas užvakar buvo pagautas Šilutėje.
Šilutiškiui buvo paskambinta telefonu. Nepažįstamas asmuo prisistatė policijos pareigūnu ir paaiškino, neva jo duktė partrenkė žmogų, todėl reikia 12 tūkstančių litų. Vyras iškart suprato, kad tai telefoninis sukčius, tačiau nesutriko ir nedelsdamas paskambino policijos pareigūnams, pranešdamas apie rezgamą pinigų išviliojimą. Klaipėdos apskrities VPK ir Šilutės rajono PK policijos pareigūnai, pasitelkę operatyvias pajėgas, per valandą sulaikė klaipėdiškį, atvykusį paimti pinigų.
Beje, tą dieną policijos pareigūnai sulaukė ir daugiau skambučių iš Šilutės miesto ir rajono gyventojų, kuriems taip pat buvo skambinta, turint tikslą išvilioti didesnes ar mažesnes sumas pinigų, tačiau jie tuoj pat suprato, kad gali patekti į telefoninių sukčių pinkles.
Raimonda MIKUČIONYTĖ