A. Gaidamavičius „Žinių radijo“ laidoje sako, kad pamačius pirmuosius sugrįžusius paukščius, nereikėtų skubėti galvoti, jog artėja pavasaris.
Gamtininko teigimu, dažniausiai tokie paukščiai, kaip gervės ir vieversiai yra vadinami artimaisiais migrantais – paukščiais, kurie žiemos speigus praleidžia šiltesnėse Europos šalyse, tad jiems parvykti yra žymiai paprasčiau.
„Jei paspaus šaltis, jie tiesiog pasitrauks į pietus, ir atmigruos antrą kartą. Pavyzdžiui, Labanoro girioj pastebėjau tokį karvelį keršulį sausio 30 dieną, kuris per atlydį čia pabuvo ir paskui pamatė, kad dar per šalta ir vėl išskrido“, – teigia gamtininkas.
Tuo tarpu tokių paukščių, kaip gandrai ar ereliai žuvininkai, kurie yra vadinami tolimaisiais migrantais, peržiemoti skrenda į Afriką, tad jų palaukti reikės dar apie mėnesį.
Kita vertus, ekspertas sako, jog apie artėjantį pavasarį gali pranašauti pradedantys žysti augalai, o jei tiksliau – krūmas žalčialunkis, kuris pražysta atlydžių metu.
Gamtininkas tvirtina, kad šiemet šis augalas visoje Lietuvoje pradėjo žydėti anksčiau nei įprastai, todėl galima išvysti ir pirmus artėjančio pavasario ženklus.
„Šiemet žalčialunkis praktiškai skleidžiasi jau visoje Lietuvoje. O gilesnėmis žiemomis, pavyzdžiui, Labanoro girioje jis pražysdavo tik kovo pabaigoje.
Bet dabar jis pradėjo žydėti ir girioje, tad galima sakyti, kad šiemet, palyginus su ankstesniais metais, pavasario ženklai prasidėjo anksčiau“, – dalinasi A. Gaidamavičius.
Tiesa, gamtininkas pastebi, kad visgi nei gyvūnai, nei augalai neturi sugebėjimų nuspėti, kada pasibaigs šaltasis metų laikotarpis. Ekspertas tvirtina, kad kiekvienai rūšiai pavasaris ateina skirtingu metu ir tai, kas vienam yra pavasaris, kitam gali būti dar gili žiema.
„Gyvūnai ir augalai pakankamai gerai reaguoja į artimus orus, kada žiedai susiskleidžia prieš lietų arba paukščiai pakeičia giesmę ir panašiai. Todėl pagal juos galima spėti artimiausių dienų prognozę.
Bet tokių galių, kad būtų galima nuspėti, kokie bus orai po savaitės, po mėnesio ar koks bus kovas, tikrai nei viena rūšis neturi“, – pasakoja A. Gaidamavičius.
Gamtininkas teigia, jog visgi šiltesnių orų būtų galima tikėtis artėjant pavasario lygiadieniui, po kurio dienos laikotarpis pradės ilgėti. Pavasario lygiadienis vyksta kovo 20 dieną.
Visą „Žinių radijo“ laidą galite peržiūrėti čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!