• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Dantų netekimas nemaloni, bet dažnai pasitaikanti problema. Praradus dantį ar kelis susiduriama su daugybe nemalonių problemų – tampa sunku kramtyti, išsikraipo likusieji dantys, keičiasi sąkandis, greičiau dėvisi sveiki dantys. Laimei, šiais laikais medicina stipriai pažengusi ir yra taikomi net keli skirtingi gydymo būdai, kurie padeda išvengti diskomforto ir gerina gyvenimo kokybę praradus dantis.

Dantų netekimas nemaloni, bet dažnai pasitaikanti problema. Praradus dantį ar kelis susiduriama su daugybe nemalonių problemų – tampa sunku kramtyti, išsikraipo likusieji dantys, keičiasi sąkandis, greičiau dėvisi sveiki dantys. Laimei, šiais laikais medicina stipriai pažengusi ir yra taikomi net keli skirtingi gydymo būdai, kurie padeda išvengti diskomforto ir gerina gyvenimo kokybę praradus dantis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Plačiau apie dantų netekimą ir galimus gydymo būdus pasakoja gydytojas odontologas Arūnas Tursa.

REKLAMA

Dėl kokių priežasčių dažniausiai žmonės praranda dantis?

Dantų praradimo priežastys yra labai įvairios, bet dažniausiai žmonės dantis praranda dėl karieso komplikacijų ir vėliau atsirandančių ligų, pavyzdžiui, periodontito. Kai danties išgelbėti ar atstatyti neįmanoma, jį tenka šalinti. Žinoma, traumos, dantų šaknų skilimai taip pat yra problemos, kuomet danties šalinimas gali būti neišvengiamas.

REKLAMA
REKLAMA

Ar tiesa, kad pacientai dažnai delsia laiku kreiptis į odontologą ir dėl šios priežasties kartais dantis išgelbėti būna per vėlu?

Taip, dažniausiai kreipiamasi per vėlai, bet kartais net ir tinkamai prižiūrint dantis, pastebimos ne visos dantų ligos.

Kai danties išgelbėti nepavyksta ir tenka jį šalinti, kokius gydymo būdus pacientas gali rinktis?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netekus danties gali būti taikomi trys gydymo būdai: išimamas protezas, fiksuotas protezas ir dantų implantai. Labai svarbu, kad taikomos invazijos pacientui nekenktų, konstrukcija būtų patogi, atliktų savo funkciją ir estetiškai atrodytų.

REKLAMA

Renkantis gydymo būdą, dažniausiai žmonės kelia finansinį klausimą – jie nori ne tik komforto, bet ir prieinamos kainos, tad nuo to dažniausiai priklauso, kokį gydymo būdą netekus danties pasirinks pacientas.

Koks gydymo būdas yra pigiausias?

Pats pigiausias ir paprasčiausias variantas – išimamas protezas, liaudyje dar vadinamas plokštele. Priklausomai nuo konstrukcijos tipo, toks protezas atlieka nuo 10 iki 20 proc. kramtymo pajėgumo. Toks protezas tik nedidele dalimi atstato prarastų dantų funkciją. Tai nėra pati komfortiškiausia alternatyva, tačiau tai sprendimas žmogui, neturinčiam didelių finansinių galimybių, bet siekiančiam išspręsti dantų praradimo problemą.

REKLAMA

Ar yra kitų, palyginus, nebrangių alternatyvų?

Kitas variantas, kurį žmogus gali rinktis, tai fiksuoti protezai. Šiuo atveju, kad būtų atstatytas trūkstamas dantis nušlifuojamas vienas arba keli šalia esantys dantys ir sujungiami protezu.

Svarbu suprasti, kad taikant šį gydymą, vardan protezo kartais būna paaukojami sveiki dantys. Mano manymu, toks gydymo metodas yra arti nusikaltimo. Paaukojus sveikus dantis vardan tų, kurių nėra, problema neišsprendžiama, o tik kuriam laikui atidedama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiai dienai patikimiausias ir moderniausias gydymo būdas netekus danties – koks jis?

Šiuo metu moderniausias prarastų dantų problemos sprendimo būdas – dantų implantacija. Ar tai tobulas metodas ir ar implantas prilygsta sveikam dančiui? Ne. Implantai turi savų problemų, tačiau kol kas tai yra geriausias sprendimas praradus dantį.

REKLAMA

Vienas pagrindinių pranašumų – dedant danties implantą nepažeidžiami sveiki dantys. Kitas svarbus aspektas – danties implantas gali atstatyti apie 90, o kartais ir 100 procentų prarasto danties funkcijos. Šis gydymo metodas užtikrina komfortą, kokybišką maisto sukramtymą ir estetišką vaizdą.

REKLAMA

Nors implantai ir geriau atlieka savo funkciją, tačiau jų įdėjimui reikalinga operacija. Dažnai įsivaizduojama, kad tai skausmingas procesas. Kaip yra iš tiesų?

Žmonės operacijų bijo ir tai yra natūralu. Jie įsivaizduoja, kad danties implantavimo procedūra bus labai skausminga. Visų pirma, reikėtų nepainioti uždegiminio skausmo, kai skauda sugedusį dantį, su pooperaciniu skausmu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi tikimasi, kad po operacijos pacientas jaus skausmą, jam išrašomi vaistai, tad po operacijos diskomforto jis beveik nejaučia, o operacijos metu skausmas išvis nejaučiamas. Tiesą sakant, palyginimui, danties rovimas yra skausmingesnė procedūra. Pašalinus dantį belieka sutvarkyti žaizdą ir įstatyti implantą. Po tokių procedūrų pacientai nuskausminamuosius dažniausiai vartoja tik vieną ar dvi dienas.

REKLAMA

Kartais žmonės tikina, kad netekus danties per didelio diskomforto nejaučia ir į gydytojus nesikreipia. Kokios to pasekmės?

Žmogus gali gyventi kad ir be visų dantų. Parduotuvėse galima įsigyti įvairių jogurtų, tyrelių, kito skysto maisto, tačiau reikėtų nepamiršti, kad kramtymas yra malonumas. Taip pat burnoje yra virškinami angliavandeniai, mes juntame skonį, vyksta cheminės reakcijos, tirpinamas maistas.

REKLAMA

Kitas aspektas, netekus vieno danties ir nieko dėl to nedarant, automatiškai galime išbraukti ir antrą dantį, nes jis irgi nebedirba. Jeigu netenkame dviejų dantų, tada nebedirba dar du dantys. Dažniausiai tai būna šoniniai, krūminiai dantys, kurie atlieka apie 80 proc. viso kramtymo pajėgumo. Netekus dviejų krūminių dantų mes nebetenkame beveik pusės viso kramtymo pajėgumo burnoje. Tuomet ima kentėti kita dantų pusė, jie greičiau dėvisi ir išsikraipo.

Taigi, apibendrinant, tinkamai nesirūpinant dantimis laukia liūdnos pasekmės. Svarbu suprasti, kad norint išvengti problemų netekus danties, reikia kuo greičiau imtis gydymo. Šiuo metu geriausias gydymo būdas, kuris sugrąžina ne tik komfortą ir gyvenimo malonumą, bet ir estetišką išvaizdą yra dantų implantai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų