„Julija, Julija!“ - šeštadienį skandavo minia, žybsint fotoaparatų blykstėms prie scenos Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, kurios liudijo, kad į Maidaną atvyko į laisvę išėjusi Ukrainos opozicijos didvyrė Julija Tymošenko.
Staiga 2004 metų prodemokratinės Oranžinės revoliucijos didvyrė pasirodė ant pakylos, neįgaliųjų vežimėlyje dėl nugaros problemų, su savo tradicine šviesių plaukų kasa aplink galvą, pavargusiomis akimis, su pustrečių metų kalinimo žymėmis veide. Ji buvo susipusi į juodą striukę su Ukrainos vėliavos spalvų kaspinais.
„Ji visai kaip (Franklinas) Rooseveltas (Franklinas Ruzveltas), bet ji – nesunaikinama“, - sakė demonstrantė Tetjana Matvyčuk, paminėdama JAV prezidentą, kuris buvo paralyžiuotas.
Tačiau ne visi antivyriausybiniai protestuotojai remia J.Tymošenko, kurią persekioja įtarimai dėl asmeninio praturtėjimo ir oportunizmo.
Vis dėlto J.Tymošenko pasirodymas Nepriklausomybės aikštėje – barikadomis aptvertame antivyriausybiniame anklave, kurį protestuotojai šią savaitę gynė iki paskutinio kraujo lašo, - neabejotinai yra nuostabus.
Vos prieš kelias valandas ji dar buvo saugoma ligoninėje pramoniniame Charkovo mieste šalies rytuose, pagal septynerių metų kalėjimo nuosprendį už „piktnaudžiavimą valdžia“, kuris jai buvo paskelbtas 2011 metais, į valdžią atėjus jos nesutaikomam priešininkui Viktorui Janukovyčiui.
Tačiau smurtiniai šios savaitės susirėmimai Kijeve, per kuriuos žuvo beveik 100 žmonių, Ukrainoje išprovokavo virtinę svaiginamų pokyčių, kurių kulminacija buvo parlamento šeštadienio balsavimas už Ukrainos atitolinimu nuo Vakarų kaltinamo V.Janukovyčiaus nušalinimą ir J.Tymošenko paleidimą.
Po kelių valandų 53 metų ekspremjerė buvo išvežta iš ligoninės ir nuvyko tiesiai į Kijevą, į Nepriklausomybės aikštę – nuo lapkričio trunkančios protestuotojų kovos už V.Janukovyčiaus nušalinimą epicentrą.
Lydima protestų lyderio Arsenijaus Jaceniuko, kuris laikė jos ranką, kai ji neįgaliųjų vežimėliu buvo vežama ant scenos, J.Tymošenko apsupo fotografai ir žurnalistai, kol galiausiai ji pakilo į sceną.
„Jūs esate didvyriai, jūs esate geriausia, kas yra Ukrainoje“, - pasakė ji 50 tūkst. žmonių miniai drebančiu balsu, kuriam trūko tos jėgos, kaip per ugningas jos kalbas toje pačioje aikštėje 2004-2005 metais, kai Oranžinė revoliucija baigėsi toli gražu ne taip tragiškai.
„Nepažįstu Kijevo, sudegę automobiliai, barikados, gėlės, bet tai – kita Ukraina, laisvų žmonių Ukraina“, -verkdama pasakė ji.
Kai kurie žmonės tylėdami stovėjo prie sienos iš grindinio akmenų, apdėtos gėlėmis, kryželiais ir žvakutėmis, - vienos pagrindinių šventovių protestuotojams, kuriuos vos prieš dvi dienas nušovė milicija, bandžiusi išstumti demonstrantus iš aikštės.
Labai lauktas J.Tymošenko pasirodymas įvyko po kelių atminimo ceremonijų tiems, kuriuos susirinkusieji vadina didvyriais.
Ir nors šeštadienį atrodė, kad protestuotojai pasiekia savo – V.Janukovyčiaus režimas buvo arti žlugimo, pats prezidentas išvis paliko Kijevą – žmonės nebuvo nusiteikę švęsti.
„Šiandien mes visi turime kelis svarbius uždavinius ... Jokiu būdu neturite teisės išeiti iš Maidano, kol nebus baigta viskas, ką esate suplanavę nuveikti šalyje. Jūs esate garantija, jūs – jėga, kuri niekam neleis atsitraukti atgal“, – sakė J.Tymošenko.
„Privalome Janukovyčių ir visas padugnes, kurios aplink jį susirinko, atvesti į Maidaną“, – ragino partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) lyderė.
Tuomet staiga vienas vedėjų, kuris pristatė ją scenoje, nutraukė šią patyrusią oratorę ir paprašė medikų padėti vienam žiūrovui, kuriam minioje pasidarė bloga.
„Tai labai jausminga kalba. Tą žmogų tiesiog užvaldė emocijos“, - sakė vienas vyras.
Tačiau kilo sumaištis, kai tas vedėjas sušuko „tituški, tituški“, paminėdamas daugelio nekenčiamus, V.Janukovyčių remiančius provokatorius, kurie kėlė siaubą per tris mėnesius trunkančius neramumus.
Dideliame ekrane šalia scenos, tiesiai virš jaunesnės J.Tymošenko portreto, buvo rodoma, kaip išvedamas vienas vyras, paskui kurį bėga naujienų laidų operatoriai.
Kai drama pagaliau baigėsi, J.Tymošenko vėl paėmė mikrofoną.
„Jūsų kova už laisvę atneš demokratiją kitose buvusiose sovietinėse respublikose“, - pasakė ji, o jos žodžiai buvo palydėti plojimais.
Iki to laiko J.Tymošenko baigė kalbėti ir vežimėliu buvo nuvežta nuo scenos.
„Ji nuostabi, - sakė 53 metų Oleksandras Čebotariovas, kuris jai baigiant kalbą iškėlė nykščius į viršų. - Tačiau kalėjimas jai buvo išbandymas, ji nebe tokia kunkuliuojanti“.
J.Tymošenko peikėjai laiko ją skrupulų neturinčia politikos oportuniste be pastovių idėjų, nepaprastai praturtėjusia per korupcijos temdomą 10-ąjį dešimtmetį ir nusipelniusia kalėjimo.
„Deja, iš Tymošenko nieko gera nesitikime“, - aikštėje sakė tik vardu prisistačiusi Svetlana.
Kitas antivyriausybinis protestuotojas, vardu Ruslanas, sakė: „Tai, ką ji padarė anksčiau, nebuvo gerai šaliai. Tikimės, kad po įkalinimo ji pakeis savo pažiūras“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.