Mokesčius nuslepiantys verslininkai klientui gali pasiūlyti geresnes paslaugų kainas, darbuotojus lepinti didesnėmis algomis ir taip iškreipia verslo rinką. Tad kaip elgtis tiems, kurie nori sąžiningai vystyti verslą?
„Nemokėdamos mokesčių už atliktus darbus įmonės gali nuleisti kainas ir padaryti jas mažesnes už tas, kurias siūlo konkurentai. Taip pat susitariama, kad už darbus būtų išrašyta mažesnė sąskaita nei jie realiai kainavo. Tokiu būdu verslininkai susižeria likusią kainos dalį sau į kišenę“, - sako geodeziniais ir kadastriniais matavimais, teritorijų planavimu užsiimančios įmonės „Geometra“ vadovas Egidijus Stašelis.
Šiais atvejais nesumokamas PVM mokestis, taip pat realus pelno mokestis. Tačiau, kaip rodo statistiniai tyrimai, verslininkai mokesčius mokėtų, jeigu šie būtų palankūs verslui vystyti.
Apie nelygias sąlygas išdrįsęs kalbėti „Geometros“ generalinis direktorius E. Stašelis sako su tokiomis problemomis susiduriantis nuolat.
Jis pabrėžė, kad dėl išsikreipusios konkurencijos kaupiasi vis didesnė įtampa ir nepasitenkinimas tarp slepiančių ir mokesčius mokančių šios srities įmonių. Anot verslininko, pasigendama aktyvesnio valdžios institucijų dalyvavimo sprendžiant mokesčių nemokėjimo problemas.
„Pastaruoju metu ministras pirmininkas A. Kubilius vis nepraleidžia progos paminėti, kad krizė Lietuvoje suvaldyta. Tačiau realybė kitokia. Nedarbo lygis jau peržengė 15 procentų, o didelės dalies įmonių padėtis ir toliau išlieka sudėtinga. Kol kas nieko negirdėti ir apie mokesčių mažinimo programas, kurios padėtų skatinti verslo atsigavimą. Taigi, tie, kurie sąžiningai moka valstybei mokesčius ir taip stengiasi lopyti skylėtą valstybės biudžetą, susiduria su dilema. Kam jiems mokėti mokesčius, jeigu kitos įmonės, jų konkurentai, to nedaro ir nesulaukia už tai jokios atsakomybės?“, - retoriškai klausia E. Stašelis
Todėl, anot verslininko, dabar būtų pats metas imtis rimtų darbų mokesčių srityje, kad situacija netaptų visiškai kritiška.