• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visoms nėštukėms, ypač, jeigu nėštumas pirmasis, kyla aibė klausimų, ką galima ir ko negalima daryti, kai laukiesi. Surinkome sąrašą klausimų ir pateikiame jiems atsakymus - ši paprasta atimintinė tikrai pravers kiekvienai būsimai mamytei.

REKLAMA
REKLAMA

Grožis

Ar galima darytis manikiūrą bei pedikiūrą?

Taip, bet būtų geriau, jeigu į grožio saloną atsineštumėte savo instrumentus - dildę, nagų žirklutes, peiliuką odelėms šalinti ir t.t. Salonuose naudojami instrumentai dezinfekuojami stipriuose chemikaluose, kurių jums geriau vengti. Taip pat paprašykite nagus lakuoti prie atviro lango ar gerai vėdinamoje, kondicionuojamoje patalpoje, kad neprisikvėpuotumėte lakių medžiagų - tas pats galioja ir jeigu nagus lakuojate namuose.

REKLAMA

Ar galima dažyti plaukus?

Atlikti tyrimai rodo, kad plaukų dažymas vaisiui nekenkia, tačiau jeigu norite 100% saugumo šią grožio procedūrą būtų geriau perkelti į antrąjį trimestrą, tuomet visi pagrindiniai jūsų vaikelio organai jau susiformavę ir jis atsparesnis aplinkos poveikiui.

Ar galima darytis veido kaukes ir veido procedūras?

Jeigu naudojate naūtralias priemones, tai žinoma. Jeigu norite profesionalaus veido valymo, tai venkite elektrinių prietaisų, kurie neretai naudojami veido raumenų tonusui palaikyti. Jeigu jus rytais pykina, tai nesidarykite saldžiai kvepiančių kaukių bei kaukių su žolelėmis, nes gali supykinti. Daugelyje nusilupančių kaukių yra glikolio rūgšties, kurios nėščiosioms taip pat reiktų vengti.

REKLAMA
REKLAMA

Ar galima degintis soliariume?

Duomenų, kad soliariumas tiesiogiai kenktų vaikeliui nėra (kita vertus, tai kenkia jūsų odai), tačiau besideginant soliariume pakyla kūno temperatūra, o tai žalinga vaisiui, ypač pirmajame trimestre. Taip pat jūsų hormonų balansas smarkiai pasikeičia, kai laukiatės, tad tikėtina, kad įdegsite netolygiai, dėmėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar galima kaitintis pirtyje, gulėti karštoje vonioje?

Aukšta temperatūra kenkia vaisiui, ypač nėštumo pradžioje, tad šių procedūrų atsisakykite.

Ar galima darytis masažą?

Galima, jeigu specialistas kvalifikuotas, jeigu yra speciali įranga - kai kurie salonai turi stalus su skyle nėštukės pilvukui. Jeigu tokio stalo salonas neturi, tai jus turėtų guldyti ant šono.

REKLAMA

Sportas

Ar galima bėgioti?

Taip, bet reiktų pasitarti su gydytoju ar jums nėra priešlaikinio gimdymo rizikos, ar jūsų kraujospūdis nėra aukštas, ar placenta yra normalioje padėtyje.

Ar galima čiuožti pažiūžomis ir slidinėti?

Ne. Užsiimant tokiu sportu yra didelė kritimo tikimybė.

Ar galima užsiimti joga?

Yra specialių jogos užsiėmimų nėščiosioms, o ir šiaip tai puikuis sportas, kai laukiatės, sutvirtinsite kūną ir nuraminsie mintis. Venkite pozų gulint ant nugaros, nes tai sumažina kraujo tėkmę į gimdą.

REKLAMA

Ar galima užsiimti aerobika?

Aerobika labai pagreitina širdies ritmą, bet jeigu treniruotė nėra labai intensyvi, pritaikyta nėščiosioms, tai viskas gerai. Tik gerkite pakankamai vandens, ne tik po treniruotės, bet ir jos metu.

Ar galima kilnoti svorius?

Nedideli svoriai yra geras sportas raumenų tonusui palaikyti, kol laukiatės, tačiau nekilnokite svarmenų gulėdamos ant nugaros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar galima važiuoti dviračiu?

Jeigu tai stacionarus dviračio treniruoklis, tai viskas gerai, kol pilvukas nėra labai didelis ir kol jums pačiai patogu.

Valgis ir gėrimai

Ar galiu vartoti alkoholį ir rūkyti?

Tenka girdėti, kad viena taurė vyno ar viena cigaretė ypatingai nekenkia, bet tai tikrai nėra tiesa. Kenkia net maži kiekiai, taip pat turėtumėte stengtis nebūti aplinkoje, kurioje rūkoma.

REKLAMA

Ar galima maistą šildyti mikrobanginėje?

Taip, nėra jokių duomenų, kad tai kenktų.

Ar galima valgyti žuvį?

Jūros gėrybėse daug gyvsidabrio, darančio neigiamą įtaką mažylio vystymuisi, o sušyje (kaip ir bet kurioje kitoje žalioje žuvyje) gali pasitaikyti kirmėlių kiaušinėlių, kenksmingų bakterijų ir virusų. Galite per savaitę suvalgyti vieną porciją termiškai apdorotos žuvies.

REKLAMA

Ar galima valgyti mėsą?

Galima, bet gerai paruoštą ir patikrintą. Geriau privenkite žvėrienos, nes, pavyzdžiui, salmoneliozė gali sukelti persileidimą.

Ar galima valgyti sūrį?

Galima, bet tik kietąjį, tą, kuris gaminamas iš pasterizuoto pieno (pavyzdžiui, parmezanas), o minkštųjų siūrių (fetos, mocarelos) venkite, nes juose gali būti likę virusų ir bakterijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar galima gerti kavą ir arbatą?

Kava ir stipri juodoji ar žalioji arbata (jeigu tiksliau, tai kofeinas, esantis gėrime) pagreitina ir jūsų, ir jūsų vaikelio širdies ritmą, tad šiuos gėrimus ribokite iki vieno puodelio per dieną. Jeigu galite atsisakyti, tai geriau atsisakykite visai. Dėl žolelių arbatų pasitarkite su gydytoju, nes dalis žolelių kenkia vaisiui.

REKLAMA

Vaistai

Ar galima pasiskiepyti nuo gripo?

Taip! Susirgus gripu besilaukiant gali prasidėti rimtos komplikacijos, tai neretai baigiasi persileidimu. Skiepytis būtina.

Ar galima vartoti vaistus nuo peršalimo, skausmo?

Dalį taip, dalies ne. Tarkitės su gydytoju ir vaistininku. Dalis mums įprastų vaistų vaisiui žalingi, pavyzdžiui, aspirinas.

Ar galima vartoti antidepresantus?

Daliai žmonių antidepresantai būtini, tad nutraukus vartojimą nukentės jūsų, o kartu ir vaisiaus sveikata. Tik jūsų įprastus vaistus gali tekti pakeisti kitais, saugesniais. Pasitarkite apie tai su savo gydytoju iškart sužinojus, kad laukiatės. Apsvarstykite ir galimybę vaistus pakeisti konsultacijomis su psichologu.

REKLAMA

Ar galima vartoti vaistus nuo alergijos?

Nepradėkite vartojimo nepasitarusios su gydytoju, tačiau dalis vaistų nuo alergijos, pavyzdžiui, mums įprastas Claritin, yra saugūs.

Ar galima vartoti vaistus nuo nemigos?

Specialistų nuomonės išsiskiria. Kita vertus, nemiga dažnai nėra sutrtikimas, o tiesiog kažkokio negalavimo, pavyzdžiui, depresijos, padarinys. Išsitirkite.

REKLAMA
REKLAMA

Ar galima vartoti vaistus nuo astmos?

Taip, tačiau dauguma specialistų nėščiosioms rekomenduoja inhaliatorius, o ne tabletes.

Ar galima vartoti homeopatinius vaistus iš žolelių?

Apie daugelio homeopatinių vaistų tinkamumą nėra žinių, nes atlikti tyrimai labai minimalūs, tad jų geriau vengti.

Buitis

Ar galima naudoti buitinę chemiją?

Taip, absoliuti dauguma šių priemonių saugios, tačiau geriau būtų tvarkytis ir valyti atidarius langus.

Ar galima dažyti sienas?

Ne. Sienų dažai itin lakūs.

Ar galima lakuoti baldus?

Ne. Visi lakai yra labai lakūs.

Ar galima išvalyti katės dėžutę?

Ne. Kačių išmatose yra gausybė žmogui pavojingų mikroorganzimų, kurie gali sukelti įvairias ligas, tai dažnai baigiasi apsigimimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų