Vaistažolininkas, „Žolinčių akademijos“ viceprezidentas ir knygos „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ autorius Marius Lasinskas pasakoja, kokių žolelių arbatas geriausia gerti rudens sezonu, pataria, kokiu periodiškumu tai daryti, ir atskleidžia, kokių augalų, gerinančių savijautą, dar galima rasti gamtoje bei kur pastarųjų ieškoti.
„Nuo senų senovės žmonės su gamta draugiškai gyveno – vienas kitam padėdavo. Žmogus padėdavo gamtai būti švariai -– nešiukšlindavo, ją saugodavo ir mylėdavo, o gamta atsidėkodama apdovanodavo žmogų sveikata bei gera nuotaika“, – sakė M. Lasinskas.
Svarbu žinoti tris taisykles
Vaistažolininkas dalinasi trimis pagrindinėmis taisyklėmis, kurias taikydavo senoliai. Jie žinojo, ką reikia padaryti prieš renkant vaistažoles ir savo sukauptą patirtį perdavė ateities kartoms, kurios iš to gali pasimokyti.
„Pirma – nusiteikimas ir pasiruošimas – jei esi blogos nuotaikos, tądien geriau neik rinkti vaistažolių, nes surinksi ne vaistą, o nuodą. Todėl stengdavosi susikaupti ir galvoti, kaip galėčiau padėti kitam būti sveikesniu. Kai turi gražų ketinimą – padėti kitam bėdoje, tuomet gamta atveria savo širdį ir papasakoja pačius geriausius sveikatos receptus.
Antra taisyklė – padėkoti ir padaryti gerą darbą. Žolininkai supranta, kad gamta turi įdėti didžiules pastangas, kol užauga, todėl visada padėkoja jai ir surenka šiukšles ar kitaip ją sutvarko.
Trečia taisyklė – mažiau sau, o gamtai daugiau palikti. Jeigu radote 12 augalėlių, tai 3 jums, o 9 palikite toliau augti. Žinoma, čia tik nuoroda, kiek maždaug rinkti, juk niekas su skaičiuotuvu neis žoliauti“, – juokavo žolininkas M. Lasinskas.
Imunitetas – fizinė, psichinė, ir dvasinė darna žmoguje
Vaistininkas-žolininkas M. Lasinskas pabrėžia, jog norint jaustis gerai ir džiaugtis gera sveikata, dėmesį reikia atkreipti ne tik į fizinę, bet ir į psichinę bei dvasinę darną žmoguje – tik esant šiems dedamiesiems, jausitės puikiai.
„Imunitetas plačiąja prasme – tai ir fizinė, ir psichinė, ir dvasinė darna žmoguje, todėl atitinkamai parenkame ir vaistažoles“, – pasakojo M. Lasinskas
Vyras turi patarimų, kokius vaistinius augalus rinktis, kad palaikytumėte gerą fizinio kūno būklę. Jos pasižymi vitaminų gausa ir padeda palaikyti gerą savijautą:
„Jeigu mes norime, kad gerai veiktų mūsų fizinis kūnas, tuomet galime jam padėti būti švariam su kiaulpienių, varnalėšų, varpučių, debesylų, trūkažolių šaknimis, papildykime kūną vitaminais su dilgėlių, saulėgrąžų sėklomis, su erškėčių, gudobelių vaisiais, juoduogių šeivamedžių, putinų ir kitomis naudingomis uogomis.“
Marius Lasinskas sako, jog psichinei sveikatai palaikyti padės įvairios terapijos ir dėkingumas. Atsipalaiduokite ir valdykite stresą pasivaikščiodami miške, taip pat pasidomėkite, kokiais būdais galite pagerinti savo dvasinę sveikatą.
„Psichinei sveikatai padės ilgi pasivaikščiojimai gamtoje, muzikos, spalvų, mineralų terapijos, bei dėkingumas už viską, ką jau dabar turite. O dvasinę sveikatą nuo seniausių laikų visi stiprindavo maldomis ir kitomis praktikomis. Visa tai palaiko normalią organizmo sveikatą, o tuo pačiu ir imunitetą“, – kalbėjo žolininkas.
Kovoje su peršalimo ligomis
Žolininkas sako, jog iš anksto, atėjus rudeniui, geriau būtų nesusirgti ir stiprinti savo organizmą, tačiau jeigu taip atsitiko, jog susirgote peršalimo ligomis, jums gali padėti pievoje randamos žolelės.
„Juoduogis šeivamedis (žiedai, juodos uogos), čiobreliai (žolė), paprastasis raudonėlis (žolė), vaistinė svilarožė (žolė, šaknys), juodieji serbentai (lapai, uogos), pelkinė vingiorykštė (žolė) ir kitos vaistažolės“, – pataria specialistas.
Pasak Mariaus Lasinsko, siekiant veiksmingiausio žolelių poveikio yra labai svarbu laikytis rekomendacijų ir tinkamai jas pasirinkti. Kiekviena vaistažolė padės kovoti su skirtingais negalavimais, o tinkamai pasirinkus ir teisingai jas vartojant, pajausite jų teikiamą naudą.
„Tik reikia prisiminti: jeigu jūs norite, kad vaistažolės jums veiktų kaip vaistai, tuomet ir dozes reiktų atitinkamai parinkti. Dažniausiai rekomenduoju: atsigėrimui 1-2 stiklinės (200ml), sveikatintis 3-4 stiklinės, 5-6 stiklinės esant ūmiems, sunkiems atvejams, pvz.: peršalus ar susirgus gripu. Vaikai ir suaugę gali gerti su trupučiu medaus ar praskiedus su natūraliomis obuolių ar kitomis sultimis.
Geriame vieną vaistažolę 7 dienas su 3 dienų pertrauka, o jeigu mišinys „Šalin virusus“: šeivamedžių žiedai, liepų žiedai, šalavijų lapai, čiobrelių žolė, tuomet galite gerti 21 dieną su 7 dienų pertrauka“, – pasakojo žolininkas.
Dėmesys psichinei sveikatai
Be įprastinių rudeninių peršalimo ligų, šiuo tamsiuoju metų laiku prastėja ir emocinė būklė – jaučiamas didesnis nerimas, įtampa, stresas, tad M. Lasinskas rekomenduoja žoleles, padėsiančias atgauti gerą nuotaiką, jėgas bei pagerinti miego kokybę:
„Vaistažolės, kurios gerina nuotaiką, suteikia jėgų: paprastoji jonažolė (žolė), vaistinis isopas (juozažolė) (žolė), paprastasis raudonėlis (žolė), siauralapis gaurometis (žolė, lapai) ir augalai adaptogenai: rausvoji rodiolė (šaknys), šlamagraižė leuzėja (šaknys), kininis citrinvytis (vaisiai), eleuterokokas (šaknys), ženšenis (šaknys) ir kiti.
Vaistažolės, kurios padės nusiraminti ir užmigti: vaistinė melisa (žolė), mėtos (žolė), vaistinė medetka (žiedai), paprastoji sukatžolė (žolė), vaistinis valerijonas (šaknys), paprastasis apynys (spurgai) ir kiti.“
Pasak žolininko, šių augalų arbatas galima gerti, tačiau, jeigu norisi daryti tam tikrus mišinius, reikėtų pasitarti su pačiais vaistažolininkais – jie patars, kokias žoleles maišyti tarpusavyje, kad gautumėte iš jų didžiausią naudą ir nepadarytumėte sau meškos paslaugos.
Kur rinkti gamtos gėrybes?
Vaistažolininkas pažįstantiems žoleles ir norintiems patiems jų prisirinkti, rekomenduoja jų ieškoti kuo natūralesnėse vietose, ten, kur yra itin švaru, nėra automobilių taršos, vieta yra nutolusi nuo gamyklų ir kitų taršos šaltinių.
„Jeigu pažįstate vaistažoles, tuomet ieškokite atokesnių vietų nuo miestų, kelių, pramonės, kur būtų kiek įmanoma švariau: kaimai, sodai, miškai, nešienaujamos pievos, upelių, ežerų pakrantės, kalneliai ir panašiai. Ten ir patys galite prisirinkti.
Tačiau jeigu abejojate savo sugebėjimais, tuomet kreipkitės į vaistažolių srities specialistus: Liudmila Vasiliauskienė, Edvardas Kazlauskis, Giedrė Bružienė, Monika Smilgytė ir kiti“, – rekomendacijomis dalinosi „Žolinčių akademijos“ viceprezidentas M. Lasisnkas.
Autorė: praktiką atliekanti žurnalistė Ieva Korsakaitė