Teisėjų kolegija taip pat nurodė konfiskuoti per 400 tūkst. eurų vertės nuteistųjų turtą, įsigytą iš nusikalstamu būdu gautų lėšų, taip pat ir jų turtą, registruotą kitų asmenų vardu.
Valstybės naudai kaip nusikalstamos veikos priemonės bus konfiskuoti ir 3 automobiliai bei vilkikas. Teismas taip pat nusprendė iš nuteistojo Dmitrijaus Romanovičiaus priteisti per 57 tūkst. eurų sumą padarytai turtinei ir neturtinei žalai, kurią patyrė nužudyto verslininko artimieji, atlyginti.
Kaltu dėl verslininko Vidmanto Sadausko nužudymo Kaune pripažintas D. Romanovičius, paskelbta, kad jis tyčia iš savanaudiškų paskatų (buvo sutaręs dėl 10 000 eurų atlygio) 9 kartus iš kovinio pistoleto šovė į auką iš labai arti. Vyras savo kaltę pripažino, abejoti jo parodymais teismas pagrindo neturėjo. Už nužudymą D. Romanovičius kalės 12 metų.
Tačiau grupuotės lyderis Saulius Velečka, pramogų pasaulio atstovės Marinos Bui, dėl šio nužudymo organizavimo buvo išteisintas. Jis buvo kaltinamas, kad 2010 metų pradžioje, siekdamas savanaudiškų tikslų, organizavo šį nusikaltimą. Teismo vertinimu, neįrodyta, kad S. Velečka turėjo tokį motyvą ir kad dalyvavo padarant šią nusikalstamą veiką.
„Už 2005-2014 metais įvykdytus nusikaltimus, tarp jų ir labai sunkius, visi kaltinamieji nubausti laisvės atėmimo bausmėmis“, – BNS sakė teismo atstovė Laima Domarkienė.
Ginkluoto nusikalstamo susivienijimo lyderiu įvardijamas S. Velečka nubaustas 14 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme, tokia pat bausme už sunkius nusikaltimus kalėti nuteistas ir Darius Petkauskas.
Teismas S. Velečką pripažino kaltu dėl tyčinių keturių sunkių ir trijų labai sunkių nusikaltimų, tarp jų – ginkluoto agurkinių nusikalstamo susivienijimo organizavimo ir vadovavimo jam.
Nustatyta, kad grupuotės branduolį, be S. Velečkos, sudarė stabili, tarpusavyje glaudžiai susijusių, kriminalinę patirtį turinčių asmenų grupė, kurios sudėtyje taip pat buvo Norbertas Tučkus ir Tadas Petrošius, broliai D. Petkauskas ir Audrius Petkauskas. Hierarchijos viršuje buvęs S. Velečka priiminėjo sprendimus organizuojant ir darant nusikaltimus, taip pat sprendė nesutarimus, kilusius tarp savų ir su kitomis grupuotėmis, kartu su A. Petkausku valdė bendrus pinigus.
„Kaip rodo faktinės bylos aplinkybės, grupuotės pagrindinė veikla buvo neteisėtas disponavimas labai dideliais kiekiais narkotinių, psichotropinių medžiagų bei šių medžiagų pirmtakais ir jų kontrabanda. Nusikalstamu būdu gautos lėšos buvo paskirstomos tarp susivienijimo narių. Jos, be kita ko, buvo naudojamos nusikalstamai veiklai plėtoti, įkalinimo įstaigose atsidūrusių bendrininkų paramai. Grupuotės nariai buvo apsirūpinę šaunamaisiais ginklais ir tai yra neabejotinai įrodyta byloje”, – pažymėjo Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegijos, išnagrinėjusios bylą, pirmininkas Remigijus Preikšaitis.
Šioje byloje kaltinimai susiję su nužudymu, kontrabanda, neteisėtu disponavimu dideliu kiekiu narkotinių medžiagų, jų platinimu ir kitais nusikaltimais.
Kiti S. Velečkos įvykdyti nusikaltimai susiję su disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų, jų platinimu ir gabenimu per valstybės sieną, taip pat disponavimu psichotropinių medžiagų pirmtaku (BMK) ir šios medžiagos gabenimu per valstybės sieną. Pasak teismo, jie buvo iš anksto kruopščiai suplanuoti. Prie atskirų nusikaltimų prisidėjo grupuotės nariai bei kiti kaltinamieji šioje byloje. Pavyzdžiui, dėl neteisėto 174 killogramų kokaino įsigijimo, jo gabenimo ir laikymo Ispanijoje, neteisėto kokaino gabenimo iš Ispanijos į Nyderlandus, o iš Nyderlandų – į Jungtinę Karalystę bei Rusiją ir neteisėto kokaino platinimo tose šalyse nuteisti 7 kaltinamieji, tarp jų ir S. Velečka.
Už padarytus nusikaltimus A. Petkauskui skirta 13 metų 6 mėnesių, T. Petrošiui ir N. Tučkui – po 13 metų, Sauliui Vyšniauskui – po 12 metų, Tadui Vieraičiui – 11 metų, Linui Perminui – 4 metų laisvės atėmimo bausmė pataisos namuose; Gintautas Cegelskis ir Kęstutis Liukaitis nubausti po 4 metus, Redas Vilkauskas – 3 metų laisvės atėmimo bausmėmis, jų vykdymą atidedant nustatytam terminui ir skiriant teismo įpareigojimus.
Skirdamas bausmes, be kitų aplinkybių, teismas taip pat atsižvelgė į tai, kad, išskyrus L. Perminą ir D. Romanovičių, kurie dėl padarytų nusikaltimų prisipažino ir nuoširdžiai gailisi, padėjo išaiškinti juos bei juose dalyvavusius asmenis, kitų kaltinamųjų atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta.
Dauguma kaltinamųjų šioje byloje siekė išteisinimo ir su visais arba su didžiąja dalimi kaltinimų nesutiko.
S. Velečka tvirtino, kad nekūrė ir nevadovavo jokiam ginkluotam susivienijimui, kuo yra kaltinamas, neverbavo dalyvių, neskirstė vaidmenų ir nerengė jokių planų. Jo teigimu, šis kaltinimas paremtas fantazijomis ir melu, o gauja – gudriai dirbtinai sukurta prokuratūros. Pasisakydamas dėl kitų epizodų – plėšimo, nužudymo ir pasikėsinimo nužudyti, taip pat dėl kokaino ir BMK gabenimo – jis taip pat prašė būti išteisintas.
Nuosprendis nėra galutinis ir gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.
Pareigūnams, išaiškinusiems „agurkinių“ gaują, buvo skirtas metų seklių titulas. Bylos nagrinėjimas teisme užtruko trejus metus, medžiagą sudaro 153 tomai. Teismo vertinimu, baudžiamosios bylos nagrinėjimas dėl įvairių procesinių veiksmų tęsėsi ilgą laiką, todėl kaltinamiesiems skiriamos bausmės mažintinos.
Laukdami nuosprendžio S. Velečka, N. Tučkus, T. Petrošius ir A. Petkauskas už grotų praleido daugiau nei 4 metus. Šis laikas bus įskaitytas į nuosprendžiu skirtos bausmės laiką. Todėl jie realiai už grotų praleis mažiau laiko, nei skyrė teismas.
Apeliacinis teismas šiemet rugpjūtį paskelbė, kad ilgus metus trunkantis suėmimas atitinka viešąjį interesą, nes „agurkiniai“ kaltinami sunkiais ir labai sunkiais nusikaltimais.
„Nusveria viešasis interesas, siekiant užtikrinti bylos nagrinėjimą ir užkristi kelią trukdyti procesui, taip pat naujų nusikaltimų darymui“, – paskelbė teismas.