Tai, kad jaučiame nerimą ir dėl to kamuoja kiti sutrikimai, galime net nesuprasti
Paauglystėje prieš egzaminą jausdavote, atrodo, gana lengvą nerimą, pykinimą ir šleikštulį ir po jo tarsi viskas susitvarkydavo? O galbūt prieš pasimatymą su patinkančiu asmeniu pradėdavote daug kartų lakstyti į tualetą? Kai organizmas dar turi pakankamai resursų, susitvarkyti net su stipresniu nerimu būna gana nesudėtinga ir trumpalaikis nerimas yra netgi naudingas, nes jis padeda susikoncentruoti, sėkmingiau atlikti užduotį, jausti didesnę vidinę motyvaciją ir pan.
Tačiau tuomet, kai kūnui nesuteikiama progų atsistatyti arba patiriama kas nors sudėtingesnio, labiau sukrečiančio, arba, dar blogiau, iš eilės įvyksta keletas gyvenimo pamatus supurtančių įvykių, žmogų gali pradėti kamuoti, rodos, nuolatinis, nežinia iš kur atsirandantis ir dar labiau išvarginantis nerimas. Iš pradžių galima jo net nepastebėti – gali atrodyti, kad „kalta tiesiog jautresnė ir labiau išgyvenanti asmenybė“, vis dėlto tuomet, kai pradeda kamuoti miego sutrikimai, drebulys, raumenų tirpimas ir trūkčiojimas, skrandžio problemos, virškinimo bėdos, varginantis ir nuolatinis galvos skausmas bei kiti sekinantys psichosomatiniai sutrikimai, tuomet tai jau gali būti pirmieji nerimo sutrikimo ženklai.
Nerimo sutrikimų gali būti pačių įvairiausių – nuo lengvo, tačiau beveik nuolat jaučiamo nerimo iki aukščiausios jo formos – panikos atakų, kurios žmogų gali be galo išgąsdinti, priversti bijoti viešų vietų ir socialinių susibūrimų.
Psichoterapijos nauda – neišmatuojama
Bet kokiems nerimo sutrikimams pirmiausiai siūlomos nemedikamentinės priemonės. Viena iš jų – psichoterapija. Šiuo metu itin populiarios Geštalto, kognityvinės – elgesio, schemų, psichodinaminės, dialektinės psichoterapijos ir panašios kryptys, vis dėlto savo svarbos nepraranda ir psichoanalizė, kuri laikoma visa ko pradžia.
Psichoterapija padeda ne tik gyti tiems, kuriems reikia skubesnės pagalbos. Ji naudinga ir tiems, kurie nori geriau save pažinti, siekti tam tikrų karjeros tikslų ir sėkmingesnių santykių. Vis dėlto labai svarbu, kad psichoterapijos užsiėmimus lankantis asmuo iš tikrųjų nuoširdžiai dirbtų – tik tuomet bus galima pasiekti apčiuopiamų tikslų, kurie, tikėtina, išliks net visą gyvenimą.
Pirmoji pagalba ir kiekvieno savo emocine sveikata besirūpinančio asmens gerovė – terapeuto rankose
Sakydami, kad viskas terapeuto rankose, kiek klystame, nes svarbiausia – bendradarbiavimas tarp paciento ir jo išklausančio bei patarimų duodančio psichoterapeuto. Terapeuto užduotys susijusios su naujų kelių atvėrimu ir pagalba žmogui, siekiant susidoroti su jį užklupusiomis patirtimis.
Psichoterapeutas gali padėti ne tik atskleisti tam tikrų gyvenimo įvykių reikšmę, bet ir geriau suprasti, ko asmuo iš tikrųjų nori, ką galbūt nepelnytai sau draudžia ar ko atsisako. Terapijos tikslai gali būti patys įvairiausi – vieniems reikia pažiūrėti į akis tam tikroms fobijoms, kitiems – atleisti žmonėms, kurie paliko traumas, tretiesiems – išmokti „susidraugauti“ su savo nerimu ir t.t.
Įvairių situacijų stebėjimas, tam tikros repeticijos ir specialūs pratimai, netgi sapnų analizavimas, kai kurių schemų taikymas ir psichosomatinių kūno simptomų atpažinimas – šios ir kitos priemonės padeda ne tik gyti tiems, kuriems reikia skubesnės pagalbos, bet ir tiems, kurie nori psichologiškai tobulėti, geriau save pažinti, būti sėkmingiems santykiuose ar net karjeroje. Taigi psichoterapija tinkama beveik kiekvienam iš mūsų ir ji taikoma ne tik krizinėse gyvenimo situacijose bet ir tuomet, kai siekiama giliau pažvelgti į savo vidų.
Gamtos dovana lengvam nerimui ir miego sutrikimams
Literatūroje teigiama, kad pirminis nerimo sutrikimų gydymo pasirinkimas – psichoterapija, tačiau jos pakanka ne visuomet. Jei kamuoja lengvas nerimas ir lengvi miego sutrikimai, gali padėti nereceptiniai augaliniai vaistiniai preparatai. LILANDOR yra tradicinis augalinis vaistinis preparatas, skirtas lengvam nerimui malšinti ir miegui palengvinti. Labai gerai tai, kad LILANDOR nesukelia priklausomybės, neslopina, netrukdo darbui, vairavimui ir kitų mechanizmų atlikimui, ir priešingai nei daugybė maisto papildų, jo statusas yra nereceptinis vaistinis preparatas. Būtina vartoti šį vaistą tiksliai kaip aprašyta jo pakuotės lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. Jeigu simptomai išlieka po vaisto vartojimo dvi savaites, reikia kreiptis į gydytoją arba kvalifikuotą sveikatos priežiūros specialistą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!