Gerklės viduje yra raumenų žiedas, vadinamas krikofaringiniu raumeniu. Dažniausiai šis raumuo yra susitraukęs. Jūs jo nejaučiate – jis tiesiog yra. Kiekvieną kartą, kai nuryjate, krikofaringinis raumuo trumpam atsipalaiduoja, kad maistas ir gėrimai galėtų patekti į stemplę. Kai reikia išstumti dujas ryjant, tas pats raumuo paprastai vėl atsipalaiduoja, tačiau R-CPD sergantiems žmonėms jis taip neveikia, skelbia portalas „IFL Science“.
Kokie simptomai kamuoja?
Dujų kaupimasis skrandyje yra normali virškinimo dalis. Tačiau jei neatsidarys krikofaringinis raumuo, dujos negalės pasišalinti įprastu būdu.
Tai sukelia simptomus, kuriuos socialinio tinklo „Reddit“ vartotojai pradėjo aprašinėti vieni kitiems: pilvo pūtimą, gurguliuojančius garsus gerklėje ar krūtinėje ir pernelyg didelį vidurių pūtimą. Visų pirma šią žmonių bendruomenę siejo keistas dalykas: didžioji dauguma jų neprisiminė, kad kada nors būtų galėję atsirūgti.
„Šaunu tai, kad jauni žmonės pradėjo apie tai kalbėti socialiniuose tinkluose ir padėjo vieni kitiems suvokti, kas jiems visiems yra, kad galėtų gauti reikiamą palengvėjimą“, – Kolumbijos universiteto Vagelo koledžo Laringologijos skyriaus vedėjas daktaras Michaelis Pitmanas sakė Kolumbijos universiteto Irvingo medicinos centro interneto svetainėje.
Ligą pastebėti yra labai lengva
Daugelis žmonių, kuriems dabar nustatyta, kad jie serga R-CPD, dešimtmečius kovojo su šiais simptomais be jokių galutinių atsakymų. Kai kuriems buvo klaidingai diagnozuotos kitos ligos, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromas. Tačiau M. Pitmanas sako, kad kai žinote, ko ieškote, R-CPD pastebėti labai lengva.
Apie tai žmonės dažnai nekalba, todėl sergantieji šia liga gali daug metų nesuvokti, kad niekada neatsirūgti nėra normalu. Sužinoję apie R-CPD arba susidūrę su „Reddit“ bendruomene, jie greitai viską susidėlioja į savo vietas.
Gydymo būdas – botokso injekcijos
Pirmą kartą tai, ką dabar žinome kaip R-CPD, buvo aprašyta 1987 m., tačiau po to buvo ilgas laiko tarpas, per kurį mokslinės diskusijos apie šią būklę buvo labai menkos. Tada, 2019 m., buvo paskelbta 51 paciento atvejų serija, kurioje buvo įtvirtintas terminas R-CPD ir aptartas galimo gydymo veiksmingumas. Autoriai nustatė, kad botokso injekcijos į sutrikusį raumenį pakako, kad visi 51 pacientai „persikvalifikuotų“ ir sugebėtų atsirūgti, galbūt pasveiktų visam laikui.
Botoksas, arba botulino toksinas, paprastai siejamas su injekcijomis nuo raukšlių, tačiau jis taip pat turi keletą svarbių medicininių paskirčių. Kadangi jis naudojamas taip plačiai, apie jo saugumą ir veiksmingumą daug kas buvo žinoma dar prieš pradedant jį naudoti R-CPD gydyti.
„Botoksas yra paplitęs gerklų sutrikimams gydyti. Šiam sindromui jis tiesiog naujas“, – sakė M. M. Pitmanas, kurio klinika dabar yra vienas iš pirmaujančių centrų, siūlančių šį gydymą.
M. Pitmano patirtis rodo, kad daugumai pacientų vieną kartą suleidus botokso, situacija ištaisoma visam laikui, ir šiuos pastebėjimus patvirtina kiti neseniai paskelbti duomenys.
Didelė kliūtis vis dar yra informuotumas
2023 m. atliktame tyrime nurodyta, kad 90,38 proc. apklausos respondentų, sergančių šia liga, – „Reddit“ forumo naudotojų, kurie buvo apklausti, – kreipdamiesi pagalbos į pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikėją gavo nepakankamą pagalbą.
Atsižvelgiant į didelį R-CPD sukeliamų simptomų poveikį, įskaitant socialinį ir emocinį poveikį, ir į tai, kad gydymas botoksu, atrodo, daugeliui padeda, didesnis informuotumas apie šią būklę gali pakeisti gyvenimą žmonėms, kurie galbūt vis dar kenčia tylėdami.
Jei po valgio norėsite atsirūgti, prie vakarienės stalo galite sulaukti keisto žvilgsnio, bet užuot gėdijęsi, tiesiog būkite dėkingi, kad jūsų krikofaringinis raumuo gerai veikia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!