Vokietiją šokiravusi naujagimių žudymo epidemija privertė ligonines įrenginėti specialias dėžes nereikalingiems vaikams. Taip tikimasi apsaugoti mažylius nuo neviltin puolusių motinų, pasiruošusių juos nužudyti, rašo D.Britanijos dienraštis „Times“.
Šiemet Vokietijoje buvo nužudyti mažiausiai 23 kūdikiai: daugumą jų mirtinai sumušė ar pasmaugė jų pačių motinos, kurios po to juos palikdavo dykvietėse ar išmesdavo į šiukšlių dėžes.
Žmogžudystes tiriantys policininkai negali paaiškinti netikėto tokių nusikaltimų protrūkio. Savo vaikus žudo įvairaus amžiaus moterys įvairiuose šalies regionuose.
Dabar Vokietijos miestų savivaldybės pradėjo reklaminę kampaniją, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą ir paskatinti paskutinę ribą peržengti pasiruošusias moteris naudotis vadinamaisiais „Baby-Klappe“ liukais. Reklaminės kampanijos šūkis – „Kol vaikai nepateko į šiukšlių dėžę“.
Ji jau užsitraukė vokiečių dvasininkų ir labdaros organizacijų, tarp jų ir „Caritas“, nemalonę. Kritikai teigia, kad tokia kampanija gali paskatinti moteris atsikratyti savo vaikų. Tačiau visi sutaria, jog reikia kažko imtis, kad į vaikų žudymo epidemiją panaši situacija pasikeistų.
Praėjusį ketvirtadienį 27 metų Sabina X. atėjo į policijos nuovadą viename Rytų Vokietijos miestelyje po to, kai į mėlyną plastikinį maišą įdėtas jos naujagimis buvo rastas įsipainiojęs ežero pakrantės nendrėse.
Tą pačią savaitę 26 metų Monika K. buvo sulaikyta įtarus, kad ji išmetė į plastikinį parduotuvės maišelį suvyniotą savo kūdikį iš dešimto gyvenamojo namo Hamburge aukšto. Prieš pusvalandį Monika K. jį buvo pagimdžiusi vonioje.
Praėjusią savaitę Susanne H. iš Bavarijos buvo teisiama už tai, kad pasmaugė savo dukrą ir įdėjo ją į šaldiklį. 39 metų dviejų 10 ir 4 metų berniukų mama baiminosi savo bičiulio. „Jis grasino paliksiantis mane, jei aš vėl nuo jo pastosiu“, - sakė moteris.
Dar viena moteris prieš savaitę buvo suimta Kilyje. Policija jos šaldiklyje aptiko du negyvus kūdikius. Vienas gimė negyvas prieš metus, kitas neseniai buvo pagimdytas sveikas.
Kovo mėnesį į automobilių stovėjimo aikštelę užsukęs vairuotojas popierinėms atliekoms skirtoje šiukšliadėžėje pastebėjo negyvą kūdikį. Jo DNR sutapo su kito kūdikio, prieš metus rasto sąvartyne rūšiuojant šiukšles, DNR pavyzdžiu. Motina dar nerasta.
Šiemet jau nustatyti bent 23 vaikų nužudymo atvejai – tai kur kas daugiau, nei tokių nusikaltimų vidurkis Vokietijoje, rašo „Times“. Ekspertai tvirtina, kad tikrasis skaičius dar didesnis. „Kai kurios moterys labiau bijosi netekti partnerio, negu vaiko. Jos griebiasi kraštutinių priemonių, kad išsaugotų santykius“, - teigia kriminalistikos profesorius Helmutas Kury.
Hanoverio medicinos universiteto psichosomatinių sutrikimų katedros vedėja Mechthild Neises su juo sutinka. Pasak jos, tokios moterys paprastai meluoja apie savo nėštumą taip, kad pačios nustoja tikėjusios, jog iš tikrųjų yra nėščios. Kai netikėtai atsiranda kūdikis, jos puola į paniką ir tiesiog nori jo atsikratyti.
Tačiau „Baby-Klappe“ liukai pamestinukams, sukonstruoti pagal vidurmažių Italijoje naudoto prietaiso pavyzdį, neapsaugo nuo kūdikių žudymo. „Dažnai motina jaučia tokį psichologinį spaudimą, kad jai net nešauna į galvą mintis apie alternatyvas, įskaitant ir „Baby-Klappe“, - tvirtina M. Neises.
Tačiau vis dėlto „Baby-Klappe“ kai kurioms moterims suteikia pasirinkimo galimybę. Vietos, kur galima įmesti kūdikį, paprastai būna paslėptos nuo pašalinių akių. Medžiai užstoja jas nuo stebėjimo kamerų. Naujagimis padedamas ant padėklo, kuris įslysta per angą sienoje ir švelniai nusileidžia į šildomą lovytę. Perspėjantis signalas atkreipia medicinos seselių dėmesį, bet tik po to, kai motinai suteikiama pakankamai laiko pasislėpti. Jei motina kartais persigalvotų, ji gali pareikalauti grąžinti vaiką, paprastai tai atsitinka per tris mėnesius.
Berlyne plakatų su tiksliais trijų ligoninių, kuriuose jau įrengti liukai nereikalingiems naujagimiams, adresais ir telefonais, gamybą remia verslininkas Hansas Wallas. Jo įmonė prižiūri autobusų stoteles ir viešuosius tualetus. Šaltą praėjusių metų sausio naktį vienoje iš jo stotelių buvo paliktas kūdikis. Wallas tapo jo krikštatėviu ir nutarė už savo pinigus išleisti jį į mokslus.
„Baby-Klappe“ liukus politiškai parėmė Vokietijos žaliųjų partija, tačiau šalies vyriausybė elgiasi atsargiau, nes baiminasi teisinių problemų. Pasitaikė atvejų, kai į liukus buvo įmesti vaikai invalidai ir vyresni nei 3 mėnesių kūdikiai. O tai neteisėta, rašo „Times“.
Pasak vyriausybės atstovės spaudai, yra rimtų teisinių ir profesinių prieštaravimų dėl „Baby-Klappe“. Tačiau, pasak jos, negalima ignoruoti to, kad šie liukai gelbsti gyvybes.
Vien tik Berlyne nuo 2003 m., kai buvo įrengtos tokios pamestinukų surinkimo vietos, į „Baby-Klappe liukus buvo įmesti 6 mažyliai. Skepticizmas, su kuriuo buvo pasitikta ši naujovė, išsisklaidė iškart po to, kai Rytų Vokietijoje buvo suimta moteris, leidusi numirti dešimčiai savo kūdikių. Kai kurie iš jų buvo palaidoti jos sodo gėlių puoduose, rašo „Times“.
Paskutinė priebėga
XII a. popiežius Inokentijus III leido motinoms palikinėti nepageidaujamus ir nesantuokinius kūdikius prie bažnyčių durų.
XIV a. viena bažnyčia Florencijoje pradėjo naudoti medinį cilindrą, ant kurio buvo padedami pamestinukai.
Pirmasis šiuolaikinis liukas kūdikiams buvo pagamintas Vokietijoje 2000 m. Dabar visoje šalyje jų daugiau nei 90.
Įvairių tokios paskirties liukų yra Pakistane ir Filipinuose. Japonija visai neseniai įteisino vadinamąjį „gandro lopšį“.
Kai kuriose JAV valstijose leidžiama anonimiškai palikinėti vaikus prie ligoninių ir gaisrinių slenksčių.