„Atsižvelgiant, kad šios teroristinės gaujos iš esmės yra tarptautinės, įgijusios rimtą parengimą užsienyje, jų puolimas Kazachstane galima ir reikia vertinti kaip agresijos aktą“, – per valstybinę televiziją „Khabar 24“ sakė prezidentas.
„Dėl šios priežasties, remdamasis kolektyvinio saugumo sutartimi, šiandien kreipiausi į KSSO valstybių vadovus, kad Kazachstanui būtų suteikta pagalba įveikiant šią teroristinę grėsmę“, – pridūrė K.-J. Tokayevas.
Nuo praeito savaitgalio visą šalį apėmę protestai, trečiadienį peraugę į protestuotojų susirėmimus su policija ir valstybinių įstaigų pastatų šturmą, yra didžiausias iššūkis Kazachstano autoritarinei valdžiai per kelis dešimtmečius.
Šalyje savaitgalyje kilo protestai prieš staigų suskystintųjų dujų kainų augimą. Žanaozeno mieste prasidėjusios demonstracijos vėliau išplito į kitus rajonus ir peraugo į masinius neramumus.
Protestuotojai, dabar keliantys ir platesnių politinių bei ekonominių reikalavimų, antradienį ir trečiadienį susirėmė su saugumo pajėgomis Almatoje.
Kaip praneša Kazachstano žiniasklaida, remdamasis Vidaus reikalų ministerijos informacija, per šias riaušes jau žuvo mažiausiai aštuoni žmonės, taip pat buvo sužeisti 317 policininkų ir Nacionalinės gvardijos karių.
K.-J. Tokayevas sakė, kad netoli didžiausio šalies miesto Almatos „teroristinės gaujos“ užpuolė vieną oro desantininkų bazę.
„Teroristinės gaujos kaunasi su [karo] mokyklų kariūnais. Šiuo metu vyksta mūšis prie Almatos su Kazachstano gynybos ministerijos oro desantininkų daliniu“, – kalbėjo jis.
Prezidentas pridūrė, kad riaušininkai šalyje užiminėja objektus, kuriuose laikoma ginklų.
Baltieji rūmai ragina neramumų apimto Kazachstano valdžią elgtis santūriai
Baltieji rūmai trečiadienį paragino Kazachstano valdžią elgtis santūriai, šalį apėmus audringiems protestams.
Baltųjų rūmų atstovė spaudai Jen Psaki nurodė, kad Jungtinės Valstijos palaiko „raginimus atkurti ramybę“ ir kad protestuotojams turi būti sudaryta galimbė „taikiai pasisakyti“.
Tuo metu Kazachstano valdžia turėtų „laikytis santūrumo“, pridūrė J. Psaki.
Atstovė pridūrė, kad „beprotiški Rusijos pareiškimai“, jog už masines demonstracijas Kazachstane atsakingos Jungtinės Valstijos, yra „absoliučiai melagingi ir aiškiai yra dalis standartinių Rusijos dezinformacijos priemonių“.
Kazachstanas anksčiau trečiadienį paskelbė šalies masto nepaprastąją padėtį, degalų pabrangimo išprovokuotiems protestams peraugus į didelius susirėmimus su saugumo pajėgomis ir vyriausybinių institucijų pastatų šturmą.