Paneigė populiarų mitą
Gera burnos sveikata iš tikrųjų reiškia gerą bendrą sveikatą. Neretai manoma, kad sugedęs dantis turi įtakos tik burnos sveikatai, tačiau iš tikrųjų bakterijos esančios burnoje gali patekti ir į kitus organus, pavyzdžiui, širdį ir sukelti širdies ligas, insultą ar arterijų užsikimšimą. Apie neprižiūrimų dantų sukeliamas problemas įspėja ir „Antėja“ odontologė Laimutė Trukanavičiūtė.
„Lėtiniai infekciniai židiniai atsiranda dėl blogos dantų priežiūros ir nesavalaikio gydymo, tai gali būti endokardito (širdies vidinio dangalo), reumato ir kitų lėtinių infekcinių ligų priežastimi.“
Svarbu tinkamai pasirūpinti dantimis
Kadangi dantis valome kasdien, kartais šį veiksmą atliekame automatiškai ir nesusimąstome apie dantų valymo kokybę bei pamirštame atidumą.
Norintiems tinkamai išvalyti dantis, britų stomatologų asociacija rekomenduoja naudoti šepetėlį su nedidele galvute, o dar geriau – vieno danties šepetėlį, kad būtų lengviau pasiekti sunkiai prieinamas burnos ertmės vietas. Šepetėlio šereliai turėtų būti vidutinio minkštumo arba minkšti. Dantis patariama valyti sukamaisiais judesiais, o ne aukštyn-žemyn arba į šonus. Procedūros trukmė – ne mažiau kaip dvi minutės, du kartus per dieną.
Pašalinti tarpdančiuose įstrigusius maisto likučius rekomenduojama naudojant dantų siūlą, o ne medinius dantų krapštukus (arba dar blogiau – kitus aštrius daiktus), kuriais galima pažeisti dantenas. Papildomam gaivumo pojūčiui į pagalbą galima pasitelkti burnos skalavimo skystį.
„Antėja“ specialistė įspėja, kad dantų pastos sudėtis taip pat svarbi.
„Geriausia rinktis pastą su fluoru, tačiau dantų pastą su šepetėliu geriausia parenka burnos higienistas, pagal paciento individualią situaciją.“
Nepamirškite atlikti burnos higienos
Kartą arba du kartus per metus rekomenduojama apsilankyti pas burnos higienistą, kuris apžiūrės dantis ir atliks burnos higieną, kurios metu bus nuvalytos apnašos ir akmenys.
Reguliari burnos higiena gali padėti išvengti dantų gedimo, be to, apsaugo nuo periodontito ir dantenų uždegimo.
„Burnos higieną rekomenduojama atlikti kartą į pusmetį ar bent kartą metuose, priklausomai nuo individualios paciento situacijos. Kaip dažnai pacientai apsilanko pas burnos higienistą priklauso nuo pačio paciento požiūrio. Vieni lankosi „palaipsniui“, kiti į tai vis dar žiūri atmestinai.“