Tokia parama suplanuota pirmą kartą, o 2022 m. šiai priemonei skirta 1 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų, praneša aplinkos ministerija.
Skaičiuojama, kad vien šiemet saulės elektrines jau įsirengė ar dar įsirengs beveik 17 tūkst. gyventojų. Taigi, ši parama gali būti aktuali jiems ir jau seniau elektrines įsirengusiems gyventojams.
Suma priklauso nuo kaupiklio tipo
Finansavimą gali gauti fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys gyvenamosios paskirties vieno buto pastatą, gyvenamosios paskirties butą arba sodo namą, kurie turi įsirengę saulės ar vėjo elektrinę ir tapę gaminančiais vartotojais, taip pat tie, kurie ketina įsirengti elektrinę iki išlaidų kompensavimo prašymo pateikimo dienos. Pareiškėjai, kurie įsigiję saulės elektrinės dalį iš saulės parkų, nėra tinkami gauti finansavimą.
Pagal šią priemonę gyventojams bus teikiamos kompensacijos už geležies fosfato arba ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginį.
Maksimali kompensacinė išmoka bus teikiama už iki 10 kWh galios įrenginį. Išmoka bus apskaičiuojama pagal fiksuotą įkainį už 1 kWh elektros energijos kaupimo įrenginio galią. Įrengtam ličio geležies fosfato kaupikliui nustatytas fiksuotas įkainis – 450,26 euro, o ličio jonų kaupikliui – 391,08 euro dydis.
Taigi, kaip paaiškino Aplinkos ministerija, maksimali suma, kurią gali gauti gyventojai, skiriasi priklausomai nuo to, ar pareiškėjas renkasi ličio geležies fosfato kaupiklį, ar ličio jonų.
Pirmu atveju už 10 kWh galios kaupiklį maksimaliai gali būti skiriama 4502,6 euro arba 3910,8 euro.
Turint elektrinę ir įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginį perteklinė elektros energija, kuri nesunaudojama, momentaliai yra kaupiama ir panaudojama tuomet, kai jos reikia. Tai leidžia susimažinti elektros energijos pasaugojimo kaštus.
Gyventojai, nusprendę pasinaudoti finansavimu, turėtų įsivertinti technines galimybes prie turimos elektrinės įrenginių prijungti kaupiklį, taip pat pasirūpinti reikiamų techninių sąlygų iš ESO gavimu.
Paraiškos priimamos iki kitų metų birželio 19 d. arba kol pakaks kvietimui skirtų lėšų.
Aktualu tūkstančiams gyventojų
Visiems gyventojams, kurie liepos mėnesį teikė paraiškas dėl paramos saulės elektrinių įsirengimo namuose, bus skirtas numatytas finansavimas ir galima pradėti saulės elektrinės įsirengimo darbus, pranešė Energetikos ministerija.
Dėl didelio paraiškų skaičiaus sudarytas pagrindinis ir rezervinis sąrašai, tačiau planuojama, kad parama bus skirta abiejuose sąrašuose esantiems gyventojams.
Liepos mėnesį priemonę administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė virš 17,2 tūkst. prašymų.
Iš jų beveik 16,9 tūkst. atitiko finansavimui gauti keliamus reikalavimus. Bendra jų prašoma suma siekia beveik 46,3 mln. eurų.
Teigiamai įvertintų prašymų suma viršijo kvietimui skirtą finansavimą kiek daugiau nei 16,3 mln. eurų, todėl buvo sudaryti pagrindinis ir rezervinis projektų sąrašai.
„Kol yra didelis susidomėjimas galimybe tapti gaminančiais vartotojais, finansavimą gaus visi pateikę paraišką, nepriklausomai į kurį sąrašą – pagrindinį ar rezervinį, jie pateko“, – pranešime cituojama Energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.
Artimiausiu metu, Energetikos ministerijai skyrus papildomą finansavimą minėtam kvietimui, paraiškos esančios rezerviniame sąraše galės būti perkeltos į pagrindinį sąrašą ir finansuojamos. Šiuo metu atliekami visi būtini veiksmai, kurie garantuos finansavimą visoms (ir į rezervinį sąrašą įrašytoms) paraiškoms.
APVA informavo visus gyventojus, kuriems yra rezervuotos kompensacinės išmokos saulės elektrinėms įsirengti. Taip pat informuoti tie gyventojai, kuriems nepakako Kvietimui skirtos sumos ir kurie įtraukti į rezervinį sąrašą.
Jei būtų įgyvendinti visi projektai, kurie atitiko finansavimui gauti keliamus reikalavimus, papildomai Lietuvoje būtų sukurti 143 MW saulės elektrinių pajėgumai.
Didžioji dalis pareiškėjų planuoja įsirengti 10 kW elektrines. Už vieną įsirengtą saulės elektrinės kW bus išmokėta 323 eurai.
Tokia saulės elektrinių galia per metus sutaupytų 85,8 tūkst. tonų CO2. Daugiausiai norinčiųjų įsirengti saulės elektrines ir prisidėti prie atsinaujinančios energetikos plėtros ir švaresnės aplinkos buvo iš Vilniaus miesto, Vilniaus bei Kauno rajonų.
Ponia,pirmiausiai issiaiskinkit kokie yra planai gaminantiems vartotojams,po to skieskit nesamones.