O kol tai darys, visi jie galės pasinaudoti ir nemenkomis išeitinėmis išmokomis, kurioms numatoma išleisti per 1,5 mln. eurų.
Kiekvienas išeinantis parlamentaras gaus vidutiniškai 10 šalies vidutinių darbo užmokesčių, kuris dabar siekia beveik 2,2 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių.
Neišrinktiems Seimo nariams – po 20 tūkst. eurų
Kaip naujienų portalą tv3.lt informavo Seimo kanceliarija, ji yra apskaičiavusi išmokas 75 neperrinktiems Seimo nariams.
„Galutinė suma bus aiški po faktinio išmokėjimo, nes šiuo metu yra keletas Seimo narių, kurie ketina atsisakyti Seimo nario mandato, o tai pakeistų ir galutinį neperrinktų Seimo narių skaičių. Preliminariais skaičiavimais bus išmokėta 1,516 mln. eurų“, – nurodoma kanceliarijos komentare.
Taigi kiekvienam neperrinktam Seimo nariui numatoma išmokėti vidutiniškai po 20,2 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių.
Seimo statutas, kurį yra priėmę patys parlamentarai, numato, kad, nutrūkus įgaliojimams, jiems išmokama išeitinė išmoka.
Seimo nariui išmokama tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka, kiek metų iš eilės jis buvo Seimo nariu, bet ne mažesnė kaip 2 ir ne didesnė kaip 6 vidutinių mėnesinių atlyginimų dydžio išeitinė išmoka.
Jeigu asmuo Seimo nariu buvo nepilnus kadencijos metus, tai šiame straipsnyje didesnės negu 6 mėnesių trukmės laikotarpis laikomas pilnais kadencijos metais.
Išeitinė išmoka nemokama, jeigu Seimo narys vėl išrenkamas Seimo nariu kitai kadencijai arba Seimo kadencijos laikotarpiu įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu yra pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos padarymo ir (ar) Konstitucinis Teismas konstatuoja, kad jis yra šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs priesaiką.
Dabar vidutinė Seimo nario alga yra 3,6 tūkst. eurų. Naujai išrinktų parlamentarų alga sieks 6,2 tūkst. eurų.
Taigi už 4 metus nepertraukiamo darbo jie gali tikėtis beveik 25 tūkst. eurų išeitinių.
Sumokės ir Seimo narių patarėjams, padėjėjams
Kaip žinoma, parlamentarai gali turėti vieną ar kelis politinio pasitikėjimo patarėjus arba padėjėjus.
Jiems išeitinė išmoka taikoma vadovaujantis Valstybės tarnybos įstatymu, kuriame numatyta, kad išmokos pradedamos mokėti praėjus mėnesiui nuo tarnautojo atleidimo dienos.
Taigi kol kas net ir preliminari suma nėra aiški, informavo Seimo kanceliarija.
Pasak jos komentaro, biudžete 2020−2024 m. kadencijos politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų išeitinėms išmokoms numatyta 522 tūkst. eurų.
Valstybės tarnybos įstatymas numato, kad atleistam iš pareigų politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojui vieno mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka mokama, jeigu jis ėjo pareigas ne mažiau kaip pusę jį į pareigas pasirinkusio valstybės politiko kadencijos trukmės, Seimo frakcijoje – ne mažiau kaip pusę frakcijos veiklos laikotarpio.
Išeitinės išmokos pradedamos mokėti praėjus mėnesiui nuo valstybės tarnautojo atleidimo dienos.
Išmokos nemokamos, jei atleidimo dieną valstybės tarnautojas eina kitas valstybės tarnautojo pareigas.
Išmokos mokėjimas nutraukiamas, jeigu asmuo pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas arba yra priimamas į darbą valstybės ar savivaldybės įstaigoje.
Jeigu asmuo pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas ne pirmą mėnesio dieną, išeitinė išmoka mokama tik už to mėnesio dienas iki priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas ar priėmimo į darbą.