Henrikas Daktaras „Akistatos“ žurnalistui prisipažino kolekcionavęs spaudos iškarpas apie savo audringą praeitį.
Ar tikėti fantastiška versija?
Šio žurnalistinio tyrimo autorius, kelerius metus rinkęs medžiagą apie galingiausios ir ilgiausiai Lietuvoje gyvavusios kriminalinės grupuotės – „daktarų“ – istoriją, apie „Vilijos“ restorane įvykdytą kruvinąją akciją, per kurią buvo žiauriai nužudyti penki „slabadinių“ aplinkos vyrai, prisimena susitikimus su rugsėjo 4-ąją Bulgarijoje sulaikytu H. Daktaru.
Prieš šešerius metus Kauno Vilijampolėje, J. Naujalio gatvės 18-ajame name, kur kadaise Henytė užaugo, o vėliau sumanė suformuoti siaubą visuomenei keliantį nusikalstamą susivienijimą, „Akistatos“ žurnalistas tris kartus susitiko su H. Daktaru.
Per tuos susitikimus, vykusius H. Daktaro motinos Jadvygos Daktarienės namuose, Henytė nevengdavo pasakoti išgalvotas istorijas.
Pirmasis susitikimas, kuriame šnekėtasi ne tik gyvenimiškomis temomis, buvo įrašytas į garsajuostę. Kiti du – pasvarstymai apie jo sūnaus Enriko Daktaro reikalus su teisėsauga bei 1993-iųjų skerdynių „Vilijos“ kavinėje versijas – praėjo griežtai be žurnalisto darbui įprastų diktofonų, mikrofonų ir kasečių.
Atrodė, kad šiais pasakojimais jis siekia nubalinti savo įvaizdį. Kodėl reikėtų tikėti šiomis fantastinėmis pasakomis, kurios atrodo kaip žlugusio žmogaus paskutinis iššūkis visuomenei? „Kad ir kaip būtų, aš už savo principus eisiu toliau ir netylėsiu. Manęs nejaudina kaina“, – atsakė Henytė.
Atpalaiduoja gyvūnai
Žurnalistas pasiteiravo, kaip pašnekovas, atkakliai vengiantis mėsos ir alkoholio, blaivia sąmone vertina šiuolaikinio kriminalinio jaunimo „žygdarbius“.
„Kadaise restoranuose susirinkdavo visi pažįstami žmonės, draugai, o dabar į juos ateina jaunuoliai, kurie mėgsta vaizduoti esą bosai. Vieni prieš kitus jie puikuojasi brangiais mobiliaisiais telefonais arba iš draugų skolintais automobiliais. Po to visi rūko, geria ar „prisikaifuoja“, o galiausiai – pjaunasi. Bet aš dar pastovėsiu už save ir savo šeimą“, – tvirtino Henytė.
Suradęs laisvesnę akimirką Henytė tvirtino, kad didžiausią dėmesį skiria savo augintiniams – nuo vaikystės pamėgtiems balandžiams, triušiams, žąsims, vištoms ir šuneliams.
Per pokalbį jis pabrėžęs, kad vaikystėje lankęs Tado Ivanausko zoologijos muziejų ir labai domėjęsis įvairiais gyvūnais. Henytė aiškino, kad geriausiai atsipalaiduoja stebėdamas gyvūnijos pasaulį, kuriame nėra nuožmios kovos dėl valdžios, pinigų ar nekalto kraujo troškimo, tėra elementari kova dėl būvio.
Slapti susitikimai su verslininkais
Į laisvę sugrįžęs Henytė sakė iškart pajutęs, jog žmonės vengia jo draugijos. Jis teigė, kad su žinomais Kauno verslininkais dažniausiai susitikdavęs nuošaliose vietose – atokesnėse automobilių stovėjimo aikštelėse, užmiesčio užeigose, o kai kada – ir automagistralėse. „Matyt, jie bijo, kad kažkas pamatys, o po to jie „susiteps“ ir praras prestižą, dėl kurio jie taip ilgai kovojo“, – svarstė Henytė.
Atvykus į susitikimą su Henyte, Vilijampolėje greta J. Naujalio gatvės 18-ojo namo kartkartėmis stovėdavo įtartini automobiliai tamsintais langais, seni mikroautobusai su užuolaidėlėmis. Atrodė, kad namų šeimininką ir jo svečius akylai stebi operatyvininkai.
Pakalbintas apie tai, kad šiuo metu vis dar yra teisėsaugos akiratyje, Henytė nusišypsojo: „Gyvenu ramiai, todėl nepastebėjau, kad paskui mane sekiotų policininkai. Tačiau kai kurie pažįstami teigė pastebėję, kad juos seka. Manau, kad mano telefonų tikrai klausomasi“.
Pašnekovas pasidžiaugė, kad kaskart apsilankęs Kauno rajono Aleksoto turgavietėje galįs nevaržomai pabendrauti su paprastais miestiečiais. „Dauguma, sutikę mane, negailėdavo gerų žodžių. Sakė, kad nuolat mane palaikydavę“, – šyptelėjo du kartus už chuliganizmą, trečią kartą – už vagystę bei plėšimą sovietiniais metais, o ketvirtą kartą – jau nepriklausomos Lietuvos teisme – už turto prievartavimą ir neteisėtą poveikį liudytojui nubaustas kalėti pusaštuntų metų H. Daktaras.
Straipsnių kolekcionierius
Paklaustas, kaip leidžiantis savo vakarus, H. Daktaras pareiškė, kad kiekvieną vakarą praleidžia per televiziją stebėdamas informacines programas. „Mėgstu filmus apie mafiją. Taip pat įdomias istorijas, paremtas tikrais faktais. Man labiausiai patinka filmas „Krikštatėvis“, tačiau paskutiniu metu akylai stebiu serialą „Sopranai: mafijos kronikos“. Mane domina viskas, kas atitinka gyvenimą, neišskiriant nei žiaurumų, nei gerų darbų“, – 2003-iųjų vasarį kalbėjo Henytė.
Kai pabosta televizija, Henytė sakė skaitąs senus laikraščius apie save. Jis prisipažino nuo 1995 metų turįs kruopščiai surinkęs visas spaudos iškarpas, liečiančias jo audringą praeitį ir dabartį, kurioje tenka prisiminti senus paklydimus.
Kai pirmąsyk buvome susitikę, Henytės istorijos buvo dažnai minimos internete. Jis tąkart pripažino, kad viena svarbiausių XXI amžiaus priemonių – internetu – visiškai nesinaudoja: „Man tos „pelės“ ir „portalai“ pernelyg sudėtingi“.
Tuo metu Henytė nevengdavo apsilankyti ir Kėdainių pramogų centre „Vikonda“ vykusiame „Bravo“ apdovanojimų vakarėlyje. Čia buvo užfiksuotos garsiosios nuotraukos, kuriose jis įamžintas draugiškai besišnekučiuojantis su dabar nušalintu Seimo pirmininku Arūnu Valinsku, dabartine Seimo nare Donalda Meiželyte ir kitais pramogų pasaulio veikėjais.
Atsisveikindamas Henytė „Akistatos“ žurnalistui pažadėjo kitą susitikimą legendomis apipintoje Daktarų pilaitėje, esančioje Užliedžių kaime.
V. Šustauskas domėjosi tyrimo eiga
Tik dabar, kai nebegalioja ilgametę gresiančio įkalinimo baimę pajautusiam H. Daktarui duotas pažadas kurį laiką neskelbti jo pasakojimo smulkmenų, atėjo laikas dar vienam epizodui.
H. Daktaras krimtosi, kai 2003-iųjų kovo pabaigoje visuomenėje pasklido žinios, kad nespėjęs politikoje kojų apšilti jo sūnus Enrikas Daktaras teisėsaugai įkliuvo dėl narkotikų ir padirbtų JAV dolerių kontrabandos. Beje, Henytės sūnus pateko už grotų su tėvo jaunystės laikų bičiulio Viktoro Česonio (Sonios) sūnumi Mindaugu Česoniu.
„Mūsų šeimą užklupo dar viena politinė byla. Kaltinimą Enrikui palaiko Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Barkauskas, kurio tėvas Vytautas Barkauskas (buvęs Generalinio prokuroro pavaduotojas, – aut. past.) kadaise mane kišo už grotų“, – nelinksmai kalbėjo E. Daktaro tėvas.
Tada jis kategoriškai pareiškė, kad Napoleono karjera besižavintis jo sūnus nekaltas, o jam inkriminuojami nusikaltimai yra sufabrikuoti.
Tuo metu Kauno tarybos nariai kažkodėl delsė iš savo gretų pašalinti susikompromitavusį kolegą. Laukdamas teismo už grotų, E. Daktaras net buvo išrinktas į Jaunimo, sporto ir turizmo reikalų komitetą.
2003 metų birželį Vilniaus apygardos teismas E. Daktarą paleido į laisvę, įpareigojęs jį laikytis namų arešto. Tikėdamiesi išvengti įkalinimo bausmės, Daktarai tų pačių metų rugpjūtį suorganizavo pompastiškas E. Daktaro ir jo ilgametės draugės Indrės vestuves.
Vestuvių puotoje Užliedžių „dvare“ dalyvavo kelios dešimtys svečių. Tarp jų – ir tuometinis parlamentaras Vytautas Šustauskas. Nepaisydamas prokurorų pradėto ikiteisminio tyrimo, kurio metu siekta atskleisti, ar V. Šustauskas nėra prisidėjęs prie to, kad jaunojo Daktaro byla būtų pakreipta šiam naudinga linkme, skandalingas politikas nesislapstydamas toliau bendravo su Henyte.
H. Daktaro ir šio straipsnio autoriaus bendravimas baigėsi, 2003 metų pavasarį atėjus užrašyti jo „išpažinties“ apie iki šiol teisėsaugos galutinai neištirtas žudynes „Vilijos“ restorane. „Kam tau tos senienos? Juk apie tai ne kartą buvo plačiai rašyta spaudoje“, – ironiškai šyptelėjo Henytė.
KITAME „AKISTATOS“ NUMERYJE (SPALIO 9 D.) SKAITYKITE
Henytės dukters Živilės vestuvės
Skandalingasis Rolando Pakso dukters gimtadienis
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (1)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (2)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (3)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (4)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (5)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (6)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (7)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (8)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (9)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (10)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (11)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (12)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (13)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (14)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (15)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (16)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (17)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (18)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (19)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (20)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (21)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (22)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (23)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (24)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (25)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (26)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (27)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (28)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (29)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (30)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (31)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (32)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (33)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (34)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (35)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (36)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (37)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (38)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (39)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (40)