Portalo tv3 žiniomis, šiuo metu be R. Šimašiaus į Liberalų sąjūdžio pirmininko postą keliama partijos Šalčininkų skyriaus vadovės, partijos valdybos narės Julijos Mackevič ir Seimo nario, parlamento Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo Armino Lydekos kandidatūra. J. Mackevič kelia partijos Šalčininkų skyrius, o A. Lydeką – Elektrėnų skyrius. J. Mackevič neatmeta galimybės, jog mes pirštinę R. Šimašiui partijos pirmininko rinkimuose.
„Iš tikrųjų svarstau, svarstau ir dar turiu laiko pasvarstyti. [...] Galimybės kandidatuoti neatmetu“, – portalui tv3.lt sakė J. Mackevič.
Panašiai kalbėjo ir A. Lydeka. „Esu dėkingas skyriui, kad jie įvertino mano patirtį, mano darbą ir demonstruoja pasitikėjimą mano asmenybe. Tai yra labai džiugu ir smagu, o, ar kandidatuosiu į pirmininkus, tai dar turiu laiko pagalvoti ir priimsiu sprendimą šeštadienį, per suvažiavimą“, – portalui tv3.lt aiškino parlamentaras.
Liberalų sąjūdis nuolatinį partijos pirmininką rinks birželio 11 d. partijos suvažiavimo metu. Kandidatai į partijos vadovus gali paaiškėti ne tik iki suvažiavimo, bet ir jo metu.
Iššūkį gali mesti ir stambesnio kalibro kolegos?
Neoficialiomis žiniomis, į Liberalų sąjūdžio pirmininko poziciją gali pretenduoti parlamentaras, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktorius Vitalijus Gailius.
Tiesa, jis apie galimybę kandidatuoti į partijos vadovo postą kalbėjo nenoriai.
„Taip, svarstyčiau (kandidatuoti į partijos pirmininkus), jei būtų parama“, – portalui tv3.lt sakė V. Gailius.
Liberalas, klausiamas, ar jau sulaukė partijos skyrių paramos, teigė, jog „pokalbių buvo“.
Kitas potencialus kandidatas ir R. Šimašiaus varžovas Liberalų sąjūdžio vadovo rinkimuose – europarlamentaras, partijos valdybos narys, buvęs partijos pirmininkas Petras Auštrevičius.
Pats politikas portalui tv3.lt teigė manantis, jog partijos pirmininko rinkimai neturėtų vykti „iš vieno žmogaus“. Be to, P. Auštrevičius kritiškai įvertino ir Eugenijaus Gentvilo paskyrimą būti partijos sąrašo Seimo rinkimuose vedliu.
Priklausytų, kiek iškeltų skyrių tą dalyką, bet aš koncentruočiausi į tas veiklas, kurias dabar darau, todėl sukurti nepagrįstų vilčių yra neatsakingas kalbėjimas.
„Rinktis reikia visada iš kažko, o ne iš vieno. Aš manau, kad per likusią savaitę iki pirmininko rinkimų mes sulauksime kandidatūrų, aš tikiuosi, kad nebūsime tik paskiriančioji partija, o renkančioji partija.
Aš laikausi nuomonės, kad visi sąrašo nariai turi būti reitinguojami nuo pat pirmo. Taip, mes galime nominaliai paskirti pirmą asmenį ir pasakyti, kad juo pasitikime, bet tikrintis reitingus yra politiko veikla ir jo prievolė, todėl aš nematyčiau nieko tame ypatingo, jei sąrašas būtų reitinguojamas nuo pirmo iki paskutinio asmens“, – kalbėjo P. Auštrevičius.
Ar politikas ketina mesti pirštinę R. Šimašiui partijos pirmininko rinkimuose? Anot P. Auštrevičiaus, jo sprendimas priklausys nuo to, ar sulauks partijos skyrių paramos.
„Aš esu pasiruošęs kalbėti programinių nuostatų ir mūsų tolimesnės veiklos perspektyvų tema, o koks tai bus kontekstas, suvažiavimas parodys“, – mįslingai kalbėjo liberalas.
Senbūviai į kovą nesiveržia
Portalo tv3.lt žiniomis, anksčiau liberalų gretose kalbėta apie iniciatyvas į partijos pirmininko postą siūlyti Klaipėdos miesto merą, ilgametį Liberalų sąjūdžio narį, buvusį parlamentarą Vytautą Grubliauską. Vis dėlto, kaip portalui tv3.lt teigė partijos Klaipėdos miesto skyriaus pirmininkas Simonas Gentvilas, uostamiesčio liberalai turi kitą favoritą.
„Mūsų skyrius iškėlė R. Šimašiaus kandidatūrą“, – tikino S. Gentvilas.
Liberalų sąjūdžio pirmininko rinkimuose dalyvauti ir konkuruoti su R. Šimašiumi neketina ir Seimo nariai, partijos senbuviai Gintaras Steponavičius ir Eugenijus Gentvilas.
„Būtų visiškai natūralu, kad suvažiavime be R. Šimašiaus būtų iškelta ir kitų kandidatų, tai aš tikrai skatinsiu ir džiaugsiuos, kad taip būtų. Suvažiavimas, visų pirma, skirtas tam, kad mes susitelktume ir įveiktume kylančius iššūkius, todėl aš palaikysiu R. Šimašiaus kandidatūrą“, – portalui tv3.lt sakė G. Steponavičius.
„Aš pats skyriams sakau „kelkite kandidatus, čia negali būti monopolio“, kaip aš dėl A. Guogos buvau pasakęs, kad turi atsirasti kandidatas. Nemanau, kad taip monopolistiškai čia turėtų vykti“, – kalbėjo E. Gentvilas.
Politologas: pirmininkas nėra svarbus
Portalo tv3.lt kalbintas Vytauto Didžiojo (VDU) universiteto humanitarinių mokslų daktaras, politologas Bernaras Ivanovas tikino, jog svarbiausias klausimas Liberalų sąjūdžio pirmininko rinkimuose, kuris turėtų būti keliamas – naujo lyderio indėlis į partiją. Politologo įsitikinimu, žvelgiant į dabartinius kandidatus, nesusidaro įspūdis, jog kuris nors iš jų galėtų atgaivinti partiją po patirto smūgio, kai buvusiam partijos lyderiui Eligijui Masiuliui buvo pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu ir neteisėto praturtėjimo.
„Kai į partiją atėjo ponas A. Guoga, tai buvo aišku, kad tai yra žmogus, turintis resursų, kuris gali būti konvertuotas į kažkokią politinę galią.
Jūsų išvardyti kandidatai yra seniai marginalizuoti, kai kurie yra tik labiau komentuotojai ir stebėtojai, jų politinė žvaigždė yra praktiškai nusileidusi. Aš iš jų tarpo nematau nė vieno, kuris galėtų įpūsti gyvybės faktiškai sunaikintai politinei jėgai. [...] Esmė tame, kad šiai partijai aš iš tikrųjų nematau jokių rimtesnių politinių perspektyvų, bus vienas pirmininkas, ar antras, ar trečias“, – aiškino B. Ivanovas.
VDU dėstytojo teigimu, Liberalų sąjūdžio įvaizdį ir reputaciją rinkėjų akyse pataisyti nesugebėtų ir realiausias kandidatas į partijos pirmininkus R. Šimašius.
„Mes gi skaitome apie Vilnių, apie įvairius konkursus. R. Šimašius yra faktiškai žmogus, virš kurio kabo ar yra pakabintas Damoklo kardas ir bet kuriuo momentu gali nukristi jis. Taigi, aš manau, kad žmogus, kuris nuolat dairosi per petį, vargu, ar gali narsiai ir drąsiai vesti partiją į priekį. Sunkiai įsivaizduočiau tokią situaciją.
Manau, kad R. Šimašius kažkokių rimtesnių žingsnių negalės žengti būtent dėl to, kad nesijaučia pakankamai tvirtai, kadangi tas šleifas, kuris primenamas per žiniasklaidą ir, matyt, ne tik per žiniasklaidą, kad yra baseinai, „MG Baltic“ istorijos gali kažkokiu būdu konvertuotis į grėsmę jam“, – komentavo politologas.
„Pakaruoklio bute vėlu kalbėti apie virvę. Liberalai gali išsirinkti pirmininku bet ką, bet ar tai padės partijai atsitiesti, aš labai abejočiau, nes tas smūgis, kuris buvo suduotas, buvo suduotas konkrečiai su ta intencija, kad partijos neliktų, kad ambicingi politikai žinotų savo vietą“, – aiškino B. Ivanovas.