Inžinerinių konsultacijų bendrovėje “Sweco Lietuva” šiuo metu dirba 145 žmonių. Apie 40% iš jų – daugiau nei 10 metų. Įmonės prezidentas Artūras Abromavičius joje dirba nuo įsikūrimo, t. y. jau 19 metų. Aistra profesijai – būtent tokią savybę, vienijančią jo komandoje ilgai dirbančius specialistus, įvardija A. Abromavičius.
„Manau, kad svarbiausias dalykas, padedantis išsaugoti ilgamečius darbuotojus, yra pagarba jiems. Jie turi jausti pagarbą tiek iš vadovo, tiek iš kolegų ir, jeigu yra vyresnio amžiaus, jokiu būdu negalima to pabrėžti. Taip pat svarbus ir pripažinimas – tokie darbuotojai turi jaustis įvertinti“, – dėsto „Sweco Lietuva“ prezidentas, Artūras Abromavičius.
Mokytis ir mokyti kitus
Dažnai kalbama apie tai, kad darbuotojai įmonėje turi turėti galimybę tobulėti ir mokytis. A. Abromavičius atkreipia dėmesį, kad ilgus metus vienoje bendrovėje dirbančiam specialistui ypač svarbu suteikti galimybę ir mokyti kitus, dalintis savo patirtimi. A. Abromavičius sako:
„Tokiu būdu jauni, mažiau patyrę darbuotojai turi galimybę išmokti naujų dalykų, savo žinias pritaikyti praktiškai, o vyresnieji – jaučiasi svarbūs, galėdami savo patirtį perduoti. Be to, jaunesni darbuotojai greičiau orientuojasi moderniose technologijose, turi geresnius projektų administravimo įgūdžius, kuomet vyresnieji – gilesnes technines žinias, daugiau praktikos. Sujungus šiuos įgūdžius, gauname tobulą komandą.“
Pasak jo, toks „susiderinimas“ ne tik motyvuoja darbuotojus, bet ir yra naudingas pačiai įmonei. Tiesa, ir „ilgaamžių“ darbuotojų būna dvejopų – lojalūs bei inertiški. Abu tipai „išbūna“ įmonėje ilgai, tačiau kuomet lojalūs yra iniciatyvūs ir patenkinti savo darbu, tai inertiški „dirba tik tam, kad dirbtų“. Pastarųjų išlikimo instinktas remiasi baime prarasti darbą.
“Inertiški darbuotojai nėra tokie produktyvūs, dažnai būna pasyvūs, neiniciatyvūs, todėl menkiau prisideda prie bendro įmonės mikroklimato kūrimo. Mums ypač vertingi specialistai, kurie „negaili“ savo žinias perduoti kitiems. Pas mus yra darbuotojų, kurie vis dar efektyviai dirba ir išėję į pensiją. Jokiu būdu nediskriminuojame specialistų dėl amžiaus, diskriminuojame dėl nekompetencijos“, – šypteli įmonės prezidentas, A. Abromavičius.
Vertina laisvę ir atsakomybę
“Sweco Lietuva” statinių projektų vadovas Eduardas Aloyzas Povilaitis įmonėje dirba jau 15 metų. Teigia, kad jam vienas svarbiausių dalykų bendrovėje yra geras kolektyvas. Štai ką sako pats p. Povilaitis:
“Galiu drąsiai teigti, kad gyvenu su juo. Kartu keliaujame, organizuojame įvairias išvykas. Mane motyvuoja bendravimas su žmonėmis – labai patinka aiškinti, perduoti savo žinias kolegoms. Be to, svarbu žinoti, kad sugebu daryti tai, kuo užsiimu – šiame darbe esu tuo tikras, kadangi jaučiuosi įvertintas. Taip pat didelę reikšmę turi vadovų požiūris.”
Projektų vadovas teigė, kad per įmonėje praleistus metus darbo pasiūlymų iš kitur yra sulaukęs, tačiau niekada nesvarstė jų rimtai. Tik kurį laiką kartu dėstė ir Vilniaus Gedimino Technikos universitete, tačiau abu darbus galėjo be vargo derinti. E. A. Povilaitis nesiskundžia ir rutina darbe. „Kiekvienas objektas, prie kurio dirbame, yra savotiškas, jo ėmęsis vis sužinau ką nors nauja“, – teigė jis.
Jo kolega, „Sweco Lietuva“ vandentvarkos padalinio projektų direktorius, Vitolis Devoinis, įmonėje dirbantis jau beveik dvi dešimtis metų, svarsto, kad žmonės dažnai iš vienos įmonės į kitą migruoja tikrai ne iš gero gyvenimo. Jam asmeniškai itin svarbu, kad komandoje būtų geras mikroklimatas.
„Vertinu man suteiktą atsakomybę, įmonės prezidentas suteikia daug sprendimų laisvės. Taip pat svarbu, kad pati bendrovė vystosi dinamiškai, atsiranda naujų iššūkių – dėl to darbe niekuomet nejutau rutinos. Šiuolaikiški reikalavimai yra kiti nei buvo anksčiau, o tai verčia pasitempti, ieškoti naujų sprendimų, idėjų“, – teigė V. Devoinis.
Darbe kaip šeimoje, svarbu – partnerystė
Alaus darykla „Volfas Engelman“ skaičiuoja 160-uosius veiklos metus. Šiuo metu alaus darykloje dirba beveik 200 žmonių. Kol kas „ilgaamžių darbuotojų“ rekordus muša du specialistai, kurie darykloje dirba po 30 metų. Penkis darbuotojus įmonė išlaikė jau ketvirtį amžiaus, yra dirbančių dvidešimt, penkiolika, dešimt metų.
Anot „Volfas Engelman“ personalo vadovės Sandros Nezabitauskienės, daugiausiai ilgamečių darbuotojų darykla išlaikė gamybos srityje – paprastai jie yra ypač prityrę savo srities specialistai, kurių surasti darbo rinkoje nėra lengva.
Sandra Nezabitauskienė pripažįsta, kad Lietuvoje ilgaamžiai ir vyresnio amžiaus darbuotojai vis dar vertinami nepakankamai. Darbdaviai dažniau renkasi jaunus, užsispyrusius ir ambicingus. Kita vertus, riba tarp ilgamečio lojalaus ir inertiško darbuotojo taip pat yra labai trapi, todėl darbdavys turėtų laiku ją pastebėti ir priimti atitinkamus sprendimus.
Ji pasakoja, kad tai patvirtina ir darykloje kas dvejus metus atliekamas specialus darbuotojų nuomonės tyrimas. Esą žmonių, dirbančių toje pačioje bendrovėje ilgą laiką, lojalumas paprastai krinta maždaug 7-10 metais ir vėliau pasireiškia skirtingai. Perkopus 15-us metus, vieni darbuotojai vėl pradeda kaip iš naujo. Kiti, deja lieka tik iš inercijos.
„Lojalūs darbuotojai naudingi įmonei, nes jie yra jos ambasadoriai, kurie didžiuojasi savo stažu bei gebėjimais. Tai yra istorijos ir patirties skleidėjai, jie žino, kaip veikia organizacija kaip vieningas mechanizmas, kur jau yra buvę sėkmių ir nesėkmių ir kaip iš jų pasimokyti“, – teigia daryklos „Volfas Engelman“ personalo vadovė, Sandra Nezabitauskienė.
Ji atkreipia dėmesį, kad mūsų visuomenėje taip pat stokojama pagarbos lojaliems ilgamečiams darbuotojams. Pasak S. Nezabitauskienės, Lietuvoje dar yra gėda pasakyti, kad dirbi toje pačioje įmonėje daugiau negu dešimtmetį. Tačiau, pavyzdžiui, Suomijoje, kurios įmonių grupei „Olvi“ priklauso „Volfas Engelman“, tai yra prestižo ir pagarbos reikalas.
„Volfas Engelman“ personalo vadovė Sandra Nezabitauskienė įsitikinusi, jog norint išlaikyti tvirtus ir ilgamečius santykius turi stengtis tiek darbuotojas, tiek darbdavys: „Be finansinių klausimų žmones labai motyvuoja įmonės reputacija, kolektyvas, prisirišimas. Jei įmonė gali pasiūlyti šias vertybes, tai kodėl ieškoti ko nors kito? Bendrovė turėtų visų pirma vertinti žmogų, rūpintis juo, domėtis ir skatinti iniciatyvas. To paties turi būti reikalaujama ir iš darbuotojų. Idealu, kai įmonė ir darbuotojas yra partneriai ir partnerystė yra skatinama bei palaikoma kiekvieną dieną. Tuomet galima būti ir nemadingam, bet svarbu su džiaugsmu eiti į darbą.“
Neringa Antanaitienė, produkto vadybininkė, yra viena iš „Volfas Engelman“ komandos narių, kuri bravore dirba jau 30 metų. Per tą laiką keitėsi ir įmonės vadovai, ir akcininkai. „Tai panašu į darbovietės pakeitimą, kai reikia adaptuotis prie naujų sąlygų, įrodyti, kad sugebi dirbti toje pozicijoje ir, aišku, stimulas tobulėti“, – pasakojo N. Antanaitienė. Ji teigia sulaukusi ir konkurentų pasiūlymų pereiti dirbti pas juos, tačiau atsisakiusi dėl to, kad tai kirtosi su jos etikos supratimu.
Pasak N. Antanaitienės, gėrimų ir ypač alaus rinka Lietuvoje kinta labai greitai, todėl reikalauja nuolatinio atnaujinimo, šviežio požiūrio į, regis, pakankamai konservatyvius produktus. „Naujų prekės ženklų kūrimas ir esamų atnaujinimas, nuolatinė inovatyvių bei originalių sprendimų paieška yra vienas svarbiausių motyvatorių man. Įtaką daro ir draugiškas vis jaunėjantis ambicingas kolektyvas, ir vadovų pasitikėjimas manimi kaip darbuotoju“, – teigė „Volfas Engelman“ darbuotoja.