Jevgenijus Bardauskas, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Nelietuviškų pavardžių ir vardų rašymo asmens dokumentuose žmonėms dar teks palaukti. Vyriausybė kol kas nesutaria, kas turėtų rengti tokios rašybos taisykles, o Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) laikosi Konstitucinio Teismo (KT) išsakytos pozicijos, kad Lietuvos piliečių vardai ir pavardės turėtų būti rašomi tik lietuviškais rašmenimis.
Diskusijos kaip rašyti nelietuviškas pavardes Lietuvos piliečių asmens dokumentuose verda jau seniai. Asmenvardžius rašyti nelietuviškai norėtų ne tik už užsieniečių ištekėjusios moterys, bet ir šalyje gyvenančių kai kurių tautinių mažumų atstovai.
Balandį šią problemą bandyta spręsti siūlant nelietuviškai pavardes ir vardus įrašyti nepagrindiniame paso puslapyje, tačiau Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas siūlymą atmetė. Nelietuviškų asmenvardžių problemos, Vyriausybės nurodymu, ėmėsi ir teisingumo ministerija. Buvo parengtas projektas, kuris leistų dokumentuose rašyti pavardes ne vien lietuviškais rašmenimis.
„Dabartinę tvarką privalome keisti. Manau, kaip teisininkas, galiu išsakyti asmeninę nuomonę. Dalykų, kurie yra susiję su žmogaus teisėmis, negali reglamentuoti parlamento nutarimas. Apie tai yra pasisakęs ir mūsų KT, tačiau ne šio konkretaus nutarimo atžvilgiu“, – sakė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Tiesa, pirmadienį vykusiame Vyriausybės pasitarime klausimas įstrigo, niekaip nesutarus, kas turėtų rengti tokios rašybos taisykles. Teisingumo ministerija mano, kad išeičių turėtų ieškoti VLKK Seimo nurodymu. Esą ši institucija privalo rasti teisinį būdą, leidžiantį nustatyti pamatines nelietuviškos kilmės asmenvardžių rašybos taisykles. Bet su tuo nesutinka šios komisijos pirmininkė.
„Kaip KT yra pasakęs, asmens dokumentas nėra tik susijęs su kalba, jis nustato valstybės santykį su savo piliečiu, todėl ne VLKK kompetencija yra nustatyti tą santykį, tai yra pačios valstybės apsisprendimas, kaip ji užrašo savo piliečių vardus ir pavardes“, – teigė VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė.
Pasak D. Vaišnienės, pavardžių rašybą pasuose nustato įstatymai, tad norint, ką nors keisti, reikia Seimo pritarimo. Tai, kad dabartinis pavardžių rašymas pasuose neprieštarauja Europos sąjungos (ES) teisei prieš kurį laiką yra konstatavęs ES Teisingumo teismas, o 2009 m. KT tdar sykį pakartojo, kad asmens dokumentuose pavardės ir vardai turi būti rašomi tik lietuviškomis raidėmis. Jo išvadoms sako pritarianti ir VLKK. Vyriausybė prie asmenvardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis asmens dokumentuose planuoja grįžti kitą savaitę.