Apalpus
Kaip medikė įvardina, nualpimo priežastys gali būti įvairios: apsinuodijimas smalkėmis, sumažėjęs kraujospūdis, sutrikusi kraujotaka galvos smegenyse, infarktas, insultas bei kitos priežastys.
„Jei žmogus iš anksto perspėja, kad jaučia silpnumą ir temsta akyse, jį reikia kuo greičiau paguldyti bei paguldžius kiek aukščiau pakelti kojas. Taip pat atlaisvinti apykaklę, pasirūpinti, kad aplink nesibūriuotų smalsuoliai, pasistengti, kad žmogus gautų kuo daugiau gryno oro. Jokiu būdu neduokite gerti jokių vaistų, nes jie gali dar labiau sumažinti kraujospūdį, kitaip pabloginti situaciją ir žinoma, kvieskite greitąją pagalbą“, – pataria Vanda Pumputienė.
Jei žmogus staiga nualpsta praradęs sąmonę, medikės teigimu, pirmiausia būtina pridėti delną prie burnos ir patikrinti, ar jaučiamas kvėpavimas. Jei kvėpavimas ir pulsas dingsta, tikėtina, jog žmogų ištiko klinikinė mirtis. Tokiu atveju būtina skubiai kviesti greitąją pagalbą ir jos belaukiant pradėti gaivinimą atliekant krūtinės ląstos paspaudimus.
Nušalus
Nušalimai yra dviejų tipų. Pirmasis – vietinis nušalimas, reiškiantis rankų, kojų, nosies, skruostų ar ausų nušalimus bei antrasis tipas – bendras kūno atšalimas.
„Bendras kūno atšalimas dažniausiai pasitaiko, kada žmogus yra vartojęs alkoholio ir, pavyzdžiui, eidamas gatve nugriuvo ar užmigo. Tuomet žmogus šalčio nejaučia, tačiau jo gyvybinės funkcijos sutrinka ir temperatūra gali nukristi žemiau 35 laipsnių.
Tokiu atveju, be abejo, reikia skubiai iškviesti greitąją pagalbą ir pasirūpinti žmogaus įnešimu į šiltą patalpą, tačiau jokiu būdu žmogaus nereikia stengtis kuo greičiau sušildyti jį trinant, judinant, kadangi atšilimas turi būti natūralus“, – sako Vanda Pumputienė.
Bendras kūno atšalimas galimas ir žmogui įkritus į vandenį. Tokioje situacijoje iš vandens ištraukus nukentėjusįjį reikėtų kuo skubiau nurengti šlapius drabužius, kadangi šie iš organizmo sparčiai atima šilumą ir būklė gali dar labiau pablogėti. Tokio žmogaus taip pat aktyviai šildyti nepatartina, taip pat negalima duoti gerti šiltų gėrimų ar alkoholio, atšilimas irgi turi vykti natūraliai.
„Esant vietiniam pirmo laipsnio nušalimui, kada susitraukia kraujagyslės ir, pavyzdžiui, ranka išbąla, ją pradeda skaudėti, reikėtų įeiti kuo greičiau į šiltą patalpą. Jei atšilus rankai atsirado pūslės ir ranka ima mėlynuoti, tampa nejautri, tai gali būti jau antro arba trečio laipsnio nušalimas.
Tuomet ranką reikia sutvarstyti steriliu tvarsčiu, šiltai apvynioti skara ir kreiptis į gydymo įstaigą. Ketvirto laipsnio nušalimo atveju galūnė miršta ir reikalinga amputacija“, – aiškina medikė.
Siekiant išvengti nušalimų, gydytoja akcentuoja, kad pirmiausia svarbu ryte sočiai pavalgyti. Taip pat būtina pasirūpinti tinkama apranga, kurios audinys, besiliečiantis prie kūno, turėtų būti natūralus, pavyzdžiui, vilna. Kitu atveju, pasirinkus sintetinį audinį ir kūnui bent šiek tiek suprakaitavus, bus jaučiamas stiprus šaltis. Be abejo, būtinas galvos apdangas, pirštinės ir laisva avalynė, leidžianti cirkuliuoti kraujui.
Susitrenkus
Stipriai susitrenkus pirmiausiai reikia atkreipti dėmesį į atsiradusius simptomus: skausmą, tinimą, galūnės deformaciją. Patikrinkite, ar žmogus gali pajudinti koją, ranką, ar pavyksta atsistoti ant pažeistos vietos, šiuo atveju kojos, kokį skausmą sukelia patirta trauma. Esant nepakeliamam skausmui, nukentėjusiajam galima duoti skausmą malšinančių vaistų.
Be to, pažeistos vietos negalima šildyti, pažeista vieta turėtų būti šaldoma, tiesiogiai dedant šaltą kompresą ant pažeistos vietos.
Jei yra galimybė, pažeistą vietą sutvarstykite, imobilizuokite pagalbinėmis priemonėmis, stengiantis neperspausti pažeistos vietos, kad nesutrikdyti kraujo tekėjimo galūnėse. Taip pat pažeistą vietą patartina laikyti nenuleistą, kad nedidėtų tinimas. Esant intensyviam skausmui, tinimui ar nepavykstant aktyviai judinti pažeistos vietos, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą, ortopedo traumatologo konsultacijai.