Miego sutrikimų specialistai tvirtina, kad skaudžių avarijų priežastimi dažnai tampa miego sutrikimai, tačiau šiam faktoriui skiriama per mažai dėmesio.
Kaip pranešė Susisiekimo ministerija (SM), aiškinantis priežastis, sukeliančias autoįvykius bei skaudžias nelaimes keliuose, SM pareigūnams pradėjo talkinti Vilniaus Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratorijos neurologai.
Medikų teigimu, tyrimais įrodyta, kad iki 25 proc. visų autoįvykių sukelia asmenys mieguisti dienos metu, o 20 proc. autoįvykių sukeltų prie vairo užmigusių asmenų, baigiasi mirtimi arba sunkiomis traumomis.
Neurologų pateikiamais JAV sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, apie 20 proc. vairuotojų buvo nors kartą užsnūdę vairuodami, o 69 proc. tokių vairuotojų sukėlė avarinę situaciją. Trečdalį avarijų būdami mieguisti ir pavargę padarė sunkiųjų automobilių vairuotojai ir jose buvo sunkiai sužaloti.
Pasaulinės miego tyrimų asociacijos duomenimis, apie 35-40 proc. visų žmonių turi vienokių ar kitokių miego sutrikimų, kurių pagal tarptautinę miego sutrikimų klasifikaciją priskaičiuojama virš 90.
Kai kurie miego sutrikimai pasireiškia dideliu mieguistumu dieną, o kartais ir nekontroliuojamais miego priepuoliais. Šių sutrikimų apie juos net neįtardami gali turėti ir vairuotojai.
Pasak neurologės Dalios Matačiūnienės, penkias dienas iš eilės vieną valanda mažiau nei įprasta miegojusio žmogaus vairavimo įgūdžiai blogesni, nei vairuotojo vakare gausiai vartojusio alkoholį.
Medikams buvo pasiūlyta bendradarbiauti su Saugaus eismo departamento specialistais, o Sapiegos ligoninės neurologai įsipareigojo pateikti siūlymus dėl būsimų vairuotojų mieguistumo tikrinimo programos.