Situacija – kasdienė. Tūkstančiai žmonių atvyksta į prekybos centrus visoje Lietuvoje. Ir tam tikrais atvejais tenka paieškoti vietos automobiliui.
Vieni pasitelkia kantrybę ir galiausiai suranda tokią vietą, tuo tarpu, kaip taisyklė, atsiranda „gudručių“, kurie neketina persistengti ir tiesiog pastato automobilį neįgaliesiems skirtoje vietoje.
Užfiksavo nuotraukose
Kaunietis Tomas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo būtent tokia istorija. Jo paliktas įrašas sulaukė daugybės reakcijų.
Kauno „Megos“ prekybos centras. Atvažiuoja citroenas ir pasistato per dvi vietas neįgaliųjų vietoje. Išlipa ne invalidė moteris. Pasakai jai, kad per dvi vietas pasistatėte automobilį.
Tai ji atsikerta – „koks tavo reikalas?“. Pasiima rankinuką ir nueina į prekybos centrą. Čia tipo maždaug normalu iš 40 metų moters?“, - savo įrašo pabaigoje internautų klausė Tomas.
Savo parašytus žodžius vaikinas papildė nuotraukomis (straipsnyje esančioje galerijoje pirmosios trys nuotraukos – aut. past.).
Visuomenės reakcija
Savaime suprantama, kad toks įžūlus elgesys sukėlė internautų pyktį. Tik menka dalis pateisino tokį moters poelgį.
Tuo tarpu daugumą siūlė „atkeršyti“. Vieni siūlė nuleisti arba pradurti padangas. Tiesa, iškart buvo paprotinti, kad už tokius veiksmus jiems patiems pradėtų grėsti tam tikra atsakomybė. Kiti pasiūlė užfiksuotus duomenis patalpinti portale epolicija.lt.
Tiesa, atsirado suabejojusių tokios priemonės veiksmingumu. „Esu siuntęs ne kartą, bet niekas nereagavo. Vėliau perskaičiau, kad reikia labai daug reikalavimų atitinkančių nuotraukų padaryti, tad nebegaišau laiko“, - aiškino internautas Povilas.
Baudos nėra įspūdingos
Pažiūrėkime, kas gresia vairuotojams, kurie pastatė automobilį neįgaliojo vietoje. Administracinė atsakomybė už automobilių statymą neįgaliesiems skirtose vietose numatyta Administracinių nusižengimų kodekso 417 str. 2 d.: Sustojimas ir stovėjimas vietose, kuriose pagal Kelių eismo taisykles draudžiama sustoti ir stovėti, sustojimas ir stovėjimas nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų, važiavimo tvarkos gyvenamosiose zonose ir kiemuose pažeidimas, užtraukia baudą vairuotojams nuo 30 iki 90 eurų.
Administracinių nusižengimo registro duomenimis, 2017 metais policija išaiškino 83 100 atvejų, kai automobiliai buvo sustoję ir stovėjo vietose nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų, kuriose pagal Kelių eismo taisykles draudžiama sustoti ir stovėti. 2018 m. I pusmetį išaiškinti 43 673 tokie Kelių eismo taisyklių pažeidimai. Pernai, t. y. 2017 m. I pusmetį, 26 040 pažeidimų.
Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovų komentaras:
„Vairuotojas(-ai), statantis(-ys) savo transporto priemonę(-es) vietose, skirtose neįgaliesiems, paprasčiausiai „neprisimena“ vienos pagrindinių bendrosios eismo dalyvių pareigos – eismo dalyvių elgesys grindžiamas savitarpio pagarba ir atsargumu. Be to, tai priklauso ir nuo paties žmogaus, jo auklėjimo (ir išsiauklėjimo), moralės ir dorovės principų. Jeigu žmogus negerbia nustatytų elgesio normų, kitų žmonių, jis ir elgiasi netinkamai.
Epolicija.lt sistema veikia intensyviai ir veiksmingai. Galbūt, sprendimui priimti prireikia laiko, tačiau jeigu asmuo nesulaukė grįžtamojo ryšio, nereiškia, kad į jo pranešimą buvo neatkreiptas dėmesys. Kad gautų grįžtamąjį ryšį, pranešėjas privalo atitinkamai pažymėti tai sistemoje. Būna atvejų, kad pažymėti pranešėjas pamiršta, dėl to kyla nepagrįsto nepasitenkinimo ir klaidingo galvojimo, kad buvo nesureaguota.“