2022 m. duomenimis čia gyveno 9 689 gyventojai. Dabartinė situacija, pasak čia apsilankiusių medikų – labai liūdna: jauni vyrai išvykę į karą, jau yra ir žuvusių, ir dingusių be žinios.
Pristatyti automobiliai – ne greitosios medicinos pagalbos, tačiau gyvybiškai svarbūs socialinėms reikmėms karo išvargintai valstybei.
Draugų sumanymo pradžia
Nuo 2022 metų gruodžio jau ne vieną dešimtį automobilių į Ukrainą su bičiuliais nugabenęs gydytojas Mindaugas Šerpytis sako, kad automobilių poreikis nuo agresoriaus besiginančioje šalyje yra didžiulis:
„Medikų pagalbos Ukrainai misiją pradėjęs kolega anesteziologas reanimatologas Rokas Tamašauskas yra šių iniciatyvų pradininkas ir lyderis, kuris ne tik medicininę pagalbą pradėjo ir teikia nuolatos, bet ir organizuoja automobilių gabenimą į šią šalį.
Nors Rokas šiuo metu dirba Kembridžo (Jungtinė Karalystė) ligoninėje, jis yra neatsiejamas nuo mūsų ligoninės kolegų. Kelių draugų iniciatyva pradėjome ieškoti nurašytų atitarnavusių greitosios pagalbos automobilių, vėliau tiesiog sužeistųjų evakuacijai tinkamų mikroautobusų. Po pirmo nuvairuoto automobilio grįžome užsidegę ieškoti dar ir dar. Pinigų neturėjome. Antram automobiliui pinigus per parą suaukojo mūsų visų draugai. Ačiū jiems“, – apie iniciatyvos pradžią pasakoja VUL Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro vadovas doc. Mindaugas Šerpytis.
Nuo to laiko vis daugiau civilinių automobilių nuvairuojama į Ukrainą ir čia jie prisideda atliekant didžiulį darbą – jais pervežami sužeisti kariai. „Okupantai neturi jokio garbės kodekso – jie tiesiog medžioja sužeistus ir pagalbą jiems norinčius suteikti karius gelbėtojus / paramedikus, taikosi į pažymėtus raudonu kryžiumi automobilius, atakuoja juos dronais, todėl tragiškais keliais sužeistus ar žuvusius karius pasiekti ir pervežti yra ypač sudėtinga“, – sako doc. M. Šerpytis.
Santaros klinikų keletą nebenaudojamų automobilių pasiūlyta taip pat perduoti Ukrainos reikmėms. Atsakingi darbuotojai turėjo pakeisti jų statusą, sutvarkyti būtinus dokumentus ir atlikti aibę formalumų, kad automobiliai galėtų būti paskirti humanitarinei pagalbai teikti. „Dokumentų tvarkymas ir derinimas užsitęsė, tačiau visi geranoriškai ir kantriai dirbo, kol galiausiai tikslas buvo pasiektas – automobiliai naudojami ten, kur jų labiausiai reikia“, – sako Teisės skyriaus vedėja Edmunda Rudzevičienė.
Dažniausiai girdimas žodis „dyakuju“
Paklaustas, kokių automobilių reikia ir kokius gabena, gydytojas M. Šerpytis atsako, kad reikia visokių ir daug: „Kartais ten nuvairuoti automobiliai atlaiko vos kelis mėnesius, tačiau Rokas nuolat palaiko ryšį su ukrainiečių kariais ir labai apsidžiaugėme sužinoję, kad sausį mūsų nugabenti automobiliai dar „gyvi“, tačiau jų reikia vis daugiau.“
Todėl ir toliau medikai dega šia iniciatyva: „Didžiąją dalį automobilių perkame už suaukotas lėšas, tačiau kartu ieškome ir senų, nebenaudojamų automobilių, mūsų rasti mechanikai patvarko – ir nuvairuojame juos į karą svarbių darbų dirbti.“
M. Šerpytis pasakoja, kad automobiliais pervežami sužeisti kariai, transporto taip pat reikia ir atokiai gyvenantiems ukrainiečiams – kartais net sunku įsivaizduoti, kokiomis sąlygomis gyvena užpultos ir kariaujančios šalies kaimo žmonės, kuriems reikia ir maisto, ir vandens, ir gydytoją reikia jiems nuvežti.
„Keliai klaikūs, finansavimas visoms reikmėms yra sutrikęs, vyrai išėję į karą – galimybės pasirūpinti likusiais žmonėmis yra tokios menkos, kad mūsų apsilankymas ir pagalba jiems yra kaip stebuklas – ir tiesioginė pagalba, ir moralinis palaikymas. Jie visąlaik stebisi ir begaliniai dėkoja, kad pagalbą siunčia ne tik vyriausybės, bet ir paprasti žmonės, kuriuos jie mato, nuoširdžiai dėkoja ir kalbina“, – sako M. Šerpytis.
Čia nebenaudojami automobiliai ten yra labai reikalingi
Gabendami už suaukotus pinigus nupirktus, perimtus nurašytus automobilius ir lankydamiesi Ukrainoje medikai suprato, kad tokio transporto reikia labai daug ir tiek, kiek nugabena būrelis draugų, nepakanka.
Todėl buvo sumanyta ir draugijos narių labai palaikyta idėja prie Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos įsteigti specialų paramos fondą. Jo teikiama parama išaugo į visai kitą lygmenį: parama ir medicininėmis priemonėmis – defibriliatoriais, dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatais, monitoriais, šildymo apklotais ir kitomis priemonėmis – ir visureigiais sužeistų karių evakuacijai iš apkasų ar kitais automobiliais medicinos bei būtinoms gyventojų socialinėms reikmėms.
Džiugina, kad labdaros iniciatyvomis prie fondo veiklos prisijungia ir kitos organizacijos, kurios leidžia išplėsti paramos mastą: „Gerų žmonių pagalba ir parama ypatingai svarbi, – sako gydytojas anesteziologas reanimatologas M. Šerpytis dėkodamas visiems, kas prisideda prie iniciatyvos. – Tai draugai ir draugų draugai bei pažįstami ir nepažįstami žmonės, kurie remia ir automobiliais, ir pinigais. Kiekvienas mygtuko paspaudimas pervedant bet kokią sumą yra nepaprastai reikalingas. Nebenaudojami automobiliai, kurių likutinė vertė 1 centas, ten virsta milijonais.“