Policininkams, ugniagesiams, pasieniečiams ir kitiems pareigūnams visai neapsimoka dirbti. Nes apsimetę ligoniais arba iš tikrųjų sirgdami jie gauna tą patį, ką ir dirbdami. O negaluoti ar simuliuoti galima beveik penkis mėnesius per metus.
Nedarbingumo lapeliais mojuojančių pareigūnų kasmet sparčiai daugėja. Jų vadovai turi duomenų, kad dalis pavaldinių tik apsimeta ligoniais, o iš tikrųjų tuo metu uždarbiauja kitur. Kartais net užsienyje.
Vidaus tarnybos statutas skelbia, jog laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams mokamas vidutinis jų darbo užmokestis. Kitaip tariant, net ir sirgdami pareigūnai nepatiria jokių finansinių nuostolių. Gauna tiek pat, kiek ir dirbdami.
Tuo džiaugiasi policininkai, ugniagesiai, pasieniečiai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Vadovybės apsaugos departamento bei Viešojo saugumo tarnybos darbuotojai.
Tačiau dalies šių tarnybų vadovams vis didesnį nerimą kelia faktas, kad pavaldiniai serga vis dažniau. Bene dažniausiai nedarbingumo lapeliais mojuoja policijos pareigūnai.
Metų pradžioje vykusio ataskaitinio susirinkimo metu apie tai prabilo Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis. Jis iškėlė prielaidą, kad pareigūnai piktnaudžiauja be didesnio vargo gaunamais nedarbingumo pažymėjimais. A.Mikulskis pažymėjo, kad dėl to nukenčia policijos darbo kokybė, papildomais darbais apkraunami pareigūnų kolegos.
Įtarimus patvirtina iškalbinga statistika. 2007 metais VPK pareigūnai sirgo beveik 30 tūkst. dienų. „Tai tas pats, tarsi koks 7 policijos komisariatas nedirbtų visus metus“, - „Respublikai“ sakė A.Mikulskis.
Beje, į statistiką neįtrauktas nėštumo ir gimdymo nedarbingumo dienų skaičius. Ir dienos, kurias pareigūnai skiria atostogoms ir studijoms.
A.Mikulskio teigimu, nedarbingumo pažymėjimus turintiems pareigūnams įstatymai leidžia nedirbti 120 dienų iš eilės. Su pertraukomis - 140 dienų. Tik tada, kai viršijamas limitas, galima spręsti klausimą dėl pareigūno atleidimo iš darbo.
„Turi būti socialinis teisingumas. Kuo pareigūnai skiriasi nuo žmonių, kurie susirgę gauna 85 proc. vidutinio darbo užmokesčio? Žinoma, tais atvejais, kai pareigūnas sužalojamas darbo metu, atlikdamas pareigas, išmokos turi siekti 100 proc.“, - mano A.Mikulskis.
Panorę likti neįvardinti keli Policijos departamento ir Vilniaus VPK darbuotojai „Respublikai“ patvirtino: šia situacija piktnaudžiaujančių žmonių netrūksta.
Pašnekovų žodžiais, dalis „sergančių“ kolegų lenkia nugaras statybose. Kiti remontuoja butus arba automobilius. Yra ir tokių, kurie, gavę nedarbingumo lapelius, keliems mėnesiams išvažiuoja plušėti į užsienį. Arba išsiima verslo liudijimus ir bando tapti verslininkais.
„Kaip jaustis pareigūnams, kurie sąžiningai dirba už save ir už tokius kolegas? Ką galvoti matant, kad dažnai „sergantis“ kolega važinėja kur kas geresniu automobiliu ir apskritai daug geriau gyvena?“ - klausė pašnekovai.