• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors galimai Ukrainos narystei pritaria ne visos NATO šalys , o ukrainiečiams kol kas nieko konkretaus nepasiūlyta, ketvirtadienį Vilniuje Aljanso vadovas pabrėžė šios šalies prisijungimo svarbą.

REKLAMA
REKLAMA

„Svarbi šalis“

Tarp Aljanso ir Ukrainos vykstant intensyviam dialogui, NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis teigia, kad sausį norą prisijungti pareiškusi Ukraina dėjo „rimtas pastangas“ ir jos neliko nepastebėtos, praneša Lrt.lt.

REKLAMA

„Leiskite štai ką pasakyti: Ukraina yra didelė šalis, svarbi šalis daugeliu prasmių. Jeigu šalis turi siekių tapti euroatlantinių struktūrų nare, tai viskas aišku - ji mums svarbi, mes juk vykdome atvirų durų politiką. Tai nėra šiaip sau tuščiažodžiavimas. NATO reikia Ukrainos“, - spaudos konferencijoje ketvirtadienį Vilniuje po susitikimo su Ukrainos gynybos ministru Jurijumi Jechanurovu sakė NATO vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Ukraina, kurios visuomenė, pagal apklausas, dėl narystės pasidalinusi maždaug per pusę, vienintelė iš NATO partnerių dalyvauja visose Aljanso misijose.

Tai, pasak NATO vadovo, yra politiškai reikšmingas faktas, tačiau Jaapas de Hoopas Schefferis nekalba apie konkrečias datas ir galimus atsakymus Ukrainai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar pagrįstos Ukrainos viltys?

Ukrainos gynybos ministras Jurijus Jekanurovas (nuotraukoje), dalyvavęs NATO-Ukrainos komisijos susitikime Vilniuje, teigia, kad tai svarbus žingsnis laukiant susitikimo Bukarešte, tačiau nesako, ko tikėtųsi po dviejų mėnesių.

REKLAMA

Anot jo, nors Ukrainos opozicija priešinasi narystei, „provakarietiška“ vadinama Julijos Tymošenko koalicija deda daug pastangų, kad įtikintų visuomenę pritarti narystei NATO.

„Ukrainos elitas jau suprato, šalyje yra žmonių, kurie supranta, kad NATO yra draugiška“, – sakė J. Jekanurovas, pridurdamas, kad valstybė stengiasi atlikti narystei reikalingas reformas.

REKLAMA

„Ukraina žino, ką turi padaryti 2008 metais“, – sakė jis.

Ministras teigia, kad tęsia pirmtako, kuris dabar vadovauja gynybos komitetui Ukrainos parlamente, pradėtus darbus.

Pasak jo, parlamentas, ieškodamas daugiau lėšų krašto apsaugai, tikisi peržiūrėti biudžetą, o šalyje toliau vykdoma reformuojama kariuomenė, kuri 2010 turėtų tapti vien profesionali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šioje optimistiškoje atmosferoje J. de Hoopas Schefferis nesako nieko konkretau, rašo Lrt.lt.

Pasak jo, viskas priklausys nuo dialogo su Ukraina ir NATO šalių sprendimo. Kada jis gali būti priimtas – ar artėjančiame Bukarešto susitikime – jis neatskleidžia.

Tačiau didžiosios Europos valstybės – Italija, Vokietija, Prancūzija – nelinkusios pritarti Ukrainos narystei, kadangi tai stipriai supykdytų Maskvą, besistengiančią sulaikyti Vakarų skverbimąsi į posovietinę erdvę.

REKLAMA

Narystės veiksmų plano Ukraina netikėtai paprašė sausį laišku, pasirašytu prezidento, premjerės ir parlamento pirmininko.

Į prašymą sureagavo Rusijos užsienių reikalų ministerija, pareiškusi, kad Ukrainos narystė NATO rimtai pablogintų Maskvos ir Kijevo santykius.

REKLAMA

J. de Hoopas Schefferis buvo griežtas, paklaustas apie tai, kiek NATO apsisprendimą gali paveikti Rusijos nenoras ir spaudimas, kad Ukraina negautų narystės plano.

„Sprendimą priims NATO. O NATO sprendimus priima šalys narės. Taškas“, – atsakė jis.

Visuomenė susiskaldžiusi

Kaip jau buvo rašyta, Demokratinių iniciatyvų fondo atlikta apklausa parodė, jog didesnė ukrainiečių dalis nepritaria jų šalies prisijungimui prie NATO. Jei vyktų referendumas dėl stojimo į NATO, 52,8% respondentų balsuotų „prieš“, 31,8% balsuotų už narystę aljanse, tuo tarpu 15,4% apklaustųjų nėra apsisprendę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prisijungimas prie NATO skaldo Ukrainos visuomenę. Mes visi turime atsižvelgti į politinę situaciją Ukrainos viduje ir į jos piliečių nuotaikas. Tai ypač kontraversiškas klausimas, jis svarbus norint išsaugoti Ukrainos vienybę. Todėl žingsnis po žingsnio mes turime surasti teisingą kelią integracijai į NATO“, - sausio pabaigoje sakė J. Tymošenko.

REKLAMA

Premjerė tvirtino, jog sprendimas dėl Ukrainos prisijungimo prie NATO  turėtų būti priimtas visuotinio referendumo keliu. Pasak jos, referendumas turėtų būti surengtas po to, kai šalies piliečiams būtų tinkamai išaiškinta Ukrainos narystės NATO tikslai ir uždaviniai.

Ukrainos ministrė pirmininkė teigė, jog šiuo metu nemažai piliečių nepritaria Ukrainos narystei NATO, kadangi ilgą laiką šalyje buvo vykdoma neteisingos informacijos apie aljansą sklaida.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų