• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saulėtą balandžio 11-osios penktadienio popietę Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto lietuvių filologijos ryšių su visuomene ištęstinių studijų V kurso studentės Šiaulių bulvare organizavo viešąją akciją prieš pakišas – „GRĄŽINAME JUMS JŪSŲ PINIGUS“. Intriguojantis akcijos pavadinimas ir policijos, medicinos, teisėsaugos institucijų darbuotojomis persirengusios merginos patraukė šiauliečių dėmesį. Studentės kalbino praeivius ir teiravosi ar jiems yra kada nors tekę už suteiktas paslaugas, ar mėginant išvengti atsakomybės siūlyti ar/ir duoti piniginį atlygį minėtų institucijų darbuotojams. Kaip žinia, toks padėkos būdas itin paplitęs Lietuvoje, todėl nekėlė nuostabos gyventojų nuoširdūs prisipažinimai. Vieni teigė, kad yra tekę ir ne kartą taip atsidėkoti gydytojams už „dėmesį, priežiūrą, išrašytą receptą“, kiti pinigais mėgino įsiteikti policininkams, kad būtų „sušvelnintos“ baudos už autoįvykius ar eismo taisyklių nepaisymą. Kalbintųjų tarpe buvo ir tokių, kurie prisipažino, kad tokiu būdu yra siekę palankesnio teismo sprendimo.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tokio pobūdžio problemą ir jos mastą Lietuvoje byloja organizacijos „Transparency International“ atliktų apklausų statistiniai duomenys, kuriuose teigiama, kad 2013 metais pakišą yra davęs kas ketvirtas lietuvis. Tuo tarpu 2010 metais šie skaičiai buvo dar įspūdingesni – pakišomis įvairių institucijų darbuotojams „atsidėkojo“ kas trečias mūsų šalies gyventojas. Nežymus apklausų pokytis liudija, kad problema visgi egzistuoja ir pats laikas atkreipti į tai gyventojų dėmesį.

REKLAMA

Organizuotos akcijos prieš pakišas metu šiauliečiams, prisipažinusiems apie ne itin garbingą savo poelgį, buvo „grąžinami pinigai“, kurie simbolizavo jų kada nors duotas pinigines „padėkas“, o institucijų darbuotojomis prisistatančių studenčių teikiami vokeliai gyventojams reiškė medikų, teisėsaugos darbuotojų „bundančią sąžinę“.

REKLAMA
REKLAMA

Džiugu, kad tarp akcijos dalyvių buvo ir tokių žmonių, kurie su pasididžiavimu konstatavo, kad niekada nėra siūlę ar davę piniginio atlygio jokių institucijų darbuotojams ir tikino, kad to niekada nedarys. Jie teigė, kad atsidėkoja už suteiktas paslaugas žodžiu arba gėlėmis, o pažeidę viešąją tvarką, kelių eismo taisykles ar nusižengę teisėsaugai (jei taip atsitiktų) – nevengs atsakomybės ir atsakys už savo poelgius pagal įstatymus. Tarsi paskatinimą ir toliau tvirtai laikytis šios pozicijos, akcijos organizatorės dovanojo šiauliečiams narcizus ir linkėjo niekada nepakeisti savo nuomonės šiuo klausimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viešosios akcijos „Grąžiname Jums Jūsų pinigus“ organizatorės mano, kad pakišų praktika Lietuvoje – didžiulė problema, formuojanti neigiamą gyventojų požiūrį į įvairių institucijų darbuotojus, griaunanti žmonių tarpusavio santykius. Studentės teigia, kad ne viskas gyvenime pinigais matuojama, todėl ragina savo kraštiečius nusižengus įstatymams – nesistengti jų apeiti, sąžiningai prisiimti atsakomybę. Na, o norintiems papildomai atsidėkoti už valstybinių institucijų teikiamas paslaugas primena, kad yra toks gražus, nuoširdus, stebuklingas, lietuviškas žodis – AČIŪ.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų