Stasys Palaukys
Viena iš kilimų populiarumo priežasčių – tekstūrų, spalvų, dizaino įvairovė. Priešingai nei medienos ar plytelių grindys, kilimai sugeria garsą, suteikia kambariui jaukumo ir šildo šaltas grindis, jais maloniau vaikščioti. Tinkamai parinktas kilimas nebus svetimkūnis, jis papildys namų stilių.
Jei yra mažų vaikų
Renkantis kilimą svarbus jo tankumas, o ne storis. Storas kilimas būna per minkštas vaikščioti. Derinant kilimą prie interjero, labai svarbi jo faktūra. Keli skirtingi kilimo pluoštai suteikia jam praštmatnumo. Jei ketinama grindis dengti kilimais ar kilimėliais, būtina nuspręsti, kur jiems tinkamiausia vieta. Normalu, kad kilimas bus supurvintas, ypač jei namuose yra mažų vaikų. Jei netyčia kas nors išliejama ant kilimo ar kilimėlio, dėmes kuo greičiau reikia išvalyti specialiais valikliais.
Vaikų kambariui vertėtų rinktis aukštos kokybės, minkštą, dulkių nekaupiantį kilimą. Mažieji mėgsta žaisti ant grindų, todėl jiems reikia šilto natūralaus pluošto kilimo. Jei manoma, kad kilimų nepavyks ilgai išlaikyti švarių, geriau rinktis raštuotus, nelygios faktūros.
Erdvės iliuzija
Kilimo spalvą patartina rinktis pagal kambaryje vyraujančias spalvas. Pavyzdžiui, jei kambario sienos dažytos ar tapetuotos ryškiais tonais, kilimą geriau rinktis neutralių spalvų, jis turi derėti prie sienų, o ne „konkuruoti“ su jomis dėl dėmesio. Šviesesni kilimai suteikia didesnės erdvės iliuziją, lengvumo pojūtį. Tamsesniais kilimais išklotas kambarys atrodo mažesnis, bet jaukesnis.
Svarbu nepamiršti, kad kilimas turi derėti prie baldų stiliaus: prie tradicinio stiliaus baldų nederės modernių raštų kilimas, o puošniai dekoruotame kambaryje netiks minimalistinio stiliaus kilimas ir atvirkščiai. Kai kurios medžiagos yra puošnios, todėl prie kuklesnių formų ir audinių baldų reikėtų rinktis ir ramesnės tekstūros kilimą.
Spalvų magija
Miegamajam tiks ramių spalvų kilimas. Dramblio kaulo ir blankios smėlio spalvos kilimai puikiai atrodo miegamuosiuose. Jei nesinori perdažyti kambario, o jis atrodo pernelyg blankus, galima patiesti ryškų kilimą, pagyvinantį patalpą. Rinkitės šiltas spalvas: geltoną, oranžinę ar raudoną. Norėdami sukurti kambaryje raminančią ar įkvepiančią nuotaiką, pasitelkite žalios ir mėlynos spalvų gamas. Atsipalaiduoti padės neutralios spalvos: pilka, ruda, gelsva.
Geriau nepersistengti
Vientisą spalvų gamą galima sukurti tinkamai derinant visų interjero detalių spalvas. Jei virtuvėje sienos – citrinų geltonumo, tą pačią geltoną kaip akcento spalvą galima panaudoti svetainėje, nupirkus tokios spalvos kilimą. Tačiau geriau nepersistengti. Neverta kilimo spalvos derinti prie baldų apmušalų ar ko kito itin tiksliai, nes kambarys tada atrodys pernelyg konservatyviai. Kilimas gali būti tamsesnis ar šviesesnis nei sienos ar minkšti baldai. Beje, kuo šviesesnis kilimas, tuo vizualiai didesnis atrodys grindų plotas. Laipteliams, prieangiui tiks rusva, pilkai rusva spalvos. Jos gali būti šviesios, bet ant kilimėlių vis tiek mažiau matysis purvas ir dėmės. Tamsesnės spalvos kilimėliai šiose vietose ne tokie patogūs, nes ant jų puikiai matosi dulkės, augintinių plaukai.
Atrodo viliojančiai
Jei kilimu bus dažnai vaikštoma, verta rinktis tokį, kurio raštas smulkus: kuo daugiau ornamentų, tuo mažiau reikės priežiūros. Jei baldų apmušalai ar tapetai yra įmantrių raštų, tiks subtilių ornamentų kilimas. Jei sienos ir baldų apmušalų raštai blyškūs, kilimas gali būti su smulkiu įmantriu ornamentu. Raštai gali paslėpti neišvalomas dėmes ir nusidėvėjimo požymius. Stambių raštų struktūra kambarį vizualiai mažina, bet atrodo viliojančiai, patraukliai, smulkūs spalvingi raštai sukuria iliuziją, kad kambarys didesnis. Net maži kilimo spalvos niuansai gali padėti paslėpti nusidėvėjimo ženklus ar dėmeles.
Paslėps, kas nepatinka
Žmonėms sėdint prie stalo, kėdžių kojos neturėtų būti už kilimo. Kokio dydžio kilimo reikia, galima sužinoti išmatavus stalo ilgį ir plotą, prie kiekvienos kilimo kraštinės pridėti po 120 cm. Po pietų stalu rekomenduojama tiesti maždaug 240 cm pločio kilimą. Jei kilimas tiesiamas taip, kad iš visų jo pusių lieka neužklotų grindų tarpai, jie turi būti lygiagrečiai lygūs. Tinkamiausi 240 x 340 cm kilimai.
Jei vis dėlto viena ar kelios baldo kojos yra ant kilimo, o kitos – ant grindų, po baldo kojomis gali tekti priklijuoti padėkliukus, kurie padėtų išlyginti aukščio skirtumus. Jei kilimų spalvos dera, tame pačiame kambaryje galima kloti įvairių modelių kilimus. Po kilimu lengva paslėpti tai, kas nepatinka, bet sunku paslėpti negražias grindų plyteles, seniai dažytas grindis.
Privalumai ir trūkumai
Pirmieji kilimai buvo audžiami iš vilnos arba medvilnės. Vilnoniai kilimai nesielektrina, yra švelnūs, ilgaamžiai, neteplūs, atsparūs ugniai, izoliuoja garsą, juose nesiveisia kandys. Ilgainiui natūralias medžiagas pakeitė sintetinės. Polipropilenas – atspariausias dėmėms sintetinis pluoštas, nepraleidžiantis vandens. Nailonas – universalus, patvarus, lengvai prižiūrimas ir valomas, atsparus vaikščiojimui. Sintetiniai kilimai rekomenduojami alergiškiems žmonėms, tačiau jie greičiau sugeria dulkes, kvapus, įsielektrina, yra šiurkštūs.
Patarimai ketinantiesiems įsigyti kilimą
Renkantis kilimą svarbu žinoti, kokiame kambaryje jis bus patiestas, kokia to kambario paskirtis, ar dažnai jame būnama, ar ten drėgna, ar valgoma. Ten, kur intensyviai vaikštoma, pavyzdžiui, svetainėje ar prieškambaryje, rekomenduojama rinktis kieto audimo atsparų dėvėjimuisi aukštos kokybės kilimą. Jis bus brangesnis, bet ilgiau tarnaus ir estetiškai atrodys.