Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) generalinis direktorius Valentinas Junokas tvirtina, kad galimus korupcijos atvejus Seime atskleidę pareigūnų veiksmai nėra politinė akcija, kuria prieš rinkimus siekiama sukompromituoti parlamentą.
Taip jis pareiškė pirmadienį po apklausos Seimo specialiojoje tyrimo komisijoje, kuri nagrinėja Generalinės prokuratūros prašymą leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn tris parlamentarus. STT surinkti duomenys rodo, kad jie esą galėjo imti kyšius iš "Rubicon group" valdybos pirmininko Andriaus Janukonio.
"Tokios abejonės yra kvailystės saulei šviečiant, kaip sakė vienas berods XVI amžiaus rašytojas. Kyla klausimas, kada tinkamas laikas pranešti politikui apie galimus įtarimus pažeidus įstatymus - prieš rinkimus, po rinkimų ir taip toliau", - žurnalistams teigė V. Junokas.
Jis pabrėžė, kad STT atlieka įstatymuose numatytą darbą ir "niekada nesiderina prie jokių rinkimų, nežiūrint, patiks tai kam nors ar ne".
Kyšio ėmimu įtariamas socialdemokratas Vytenis Andriukaitis, šeštadienį po apklausos komisijoje komentuodamas pareigūnų teiginius, pareiškė, esą vaikiškos apysakos "Čipolino nuotykiai" veikėjo seklio Morkos argumentai "kartais būdavo ir stipresni".
"Jei generalinis prokuroras kreipėsi į Seimą dėl leidimo apklausti keletą Seimo narių įtariamaisiais, pagrindas tikrai buvo, ir seklys Morka tikriausiai šito (įrodymų - ELTA) nebūtų susirinkęs", - vaizdingus politiko palyginimus atrėmė V. Junokas.
Paklaustas, ar atsistatydins, Seimui nepatenkinus Generalinės prokuratūros prašymo, STT vadovas pasiūlė palaukti specialiosios komisijos sprendimo. "Jei Seimas galės dirbti su manimi, aš galėsiu dirbti su Seimu", - tvirtino pareigūnas.
Anot V. Junoko, jei po kiekvieno nutraukto ikiteisminio tyrimo atsistatydintų atitinkamos teisėsaugos institucijos vadovas, nė vieno iš jų nebūtų likę. Pareigūnas pabrėžė, kad prieš Konstituciją, įstatymus ir valstybės institucijas visi asmenys lygūs. "Atėjo laikas, kad visi asmenys būtų lygūs ne tik teoriškai, bet ir realiai", - akcentavo jis.
V. Junokas specialiosios komisijos posėdyje praleido maždaug dvi valandas. Jis sulaukė klausimų daugiausia apie procedūrinius dalykus, - kaip ir kodėl taip ilgai vyko tyrimas. STT vadovas teigė atsakęs į visus klausimus.
Specialioji komisija, išklausiusi pareigūnų ir kyšių ėmimu įtariamų politikų paaiškinimus, pradėjo rengti savo išvadą.
Pasak komisijos pirmininko Algimanto Salamakino, yra parengti trys Seimo rezoliucijos projektai. Viename siūloma leisti parlamentarus patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jų laisvę, kaip to prašo Generalinė prokuratūra, kitame siūloma neleisti. Trečiajame projekte siūloma leisti patraukti parlamentarus baudžiamojon atsakomybėn, niekaip nesuvaržant jų laisvės.
Pirmadienį A. Salamakinas pripažino, kad "kai kurie vyrai (Seimo nariai - ELTA) nenusipelno baudžiamosios atsakomybės, bet supainiojo viešuosius ir privačius interesus".
Tai reiškia, kad Seimas gali sutikti leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn tik kai kuriuos iš trijų parlamentarų.
Paklaustas, kokios komisijos išvados galima tikėtis, A. Salamakinas tik gūžtelėjo pečiais: "Nesu burtininkas ar pranašas, nežinau komisijos narių nuomonės".
Praėjusią savaitę Generalinė prokuratūra Seimui pateikė prašymą panaikinti V. Andriukaičio, socialliberalo Vytauto Kvietkausko ir konservatoriaus Arvydo Vidžiūno asmens neliečiamybę, t.y. leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jų laisvę.
Remiantis operatyvine informacija ir ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, "Rubicon group" valdybos pirmininkas A. Janukonis už įtaką priimant įvairius norminius aktus V. Andriukaičiui esą sumokėjo 95 tūkst. litų. V. Kvietkauskas iš verslininko esą gavo 25 tūkst. litų, A. Vidžiūnas - 40 tūkst. litų.
Jei rezoliucijos projekte bus numatyta patenkinti Generalinės prokuratūros prašymą, ji galės būti priimta, jei už projektą balsuos daugiau kaip pusė visų Seimo narių, t.y. bent 71 parlamentaras.
Beje, korupcija įtariami Seimo nariai taip pat galės balsuoti, ar pritarti komisijos siūlymui leisti juos patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
ELTA