• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nemažins išmokų ūkininkams, kurie paraiškas paramai už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus pateiks arba keis jos duomenis pavėluotai, pirmadienį pranešė Žemės ūkio ministerija. 

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nemažins išmokų ūkininkams, kurie paraiškas paramai už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus pateiks arba keis jos duomenis pavėluotai, pirmadienį pranešė Žemės ūkio ministerija. 

REKLAMA

Ministras Kęstutis Navickas pasirašė tokį pavedimą NMA.  

Anot K. Navicko, atsižvelgiama į tai, kad užsitęsus deryboms su Europos Komisija (EK) vėlavo Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano keitimo patvirtinimas, pareiškėjai turėjo keisti su jų `veikla susijusius sprendimus. 

„Taip pat atsižvelgėme į paraiškų priėmimo laikotarpiu paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje buvusius techninius trikdžius, kas lėtino deklaravimo tempą, tad vėluojantiems pasėlius deklaruoti pareiškėjams išmokos nebus mažinamos“, – pranešime teigė ministras.

Anksčiau buvo numatyta, kad šiemet pagrindinis pasėlių deklaravimas vyks iki birželio 21 dienos, o pavėluotai – iki liepos 1 dienos – pateiktoms paraiškoms už kiekvieną pavėluotą darbo dieną išmokų suma bus mažinama 1 proc. Nauju sprendimu išmokos nebus mažinamos pasėlius deklaravus iki liepos 1 dienos.

REKLAMA
REKLAMA

Iki birželio 17 dienos Lietuvos žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus jau deklaravo 92,3 tūkst. (78,4 proc.) pareiškėjų, deklaravę 1,85 mln. ha (63,7 proc. kasmet deklaruojamo ploto).

REKLAMA

Aktyviausiai pasėlius deklaravo Joniškio (81 proc.), Tauragės (80 proc.), Raseinių (80 proc.), Vilkaviškio (79 proc.) ir Jurbarko rajono (77 proc.) ūkininkai.

Gegužės pabaigoje ministerija teigė stebinti dar lėtesnį pasėlių deklaravimą nei pernai. 

Šiais metais įsigaliojo reikalavimas, pagal kurį vandens telkinių pakrantėse ūkininkams draudžiama dirbti žemę ir ten skleisti mineralines trąšas, augalų apsaugos ir kitus produktus, todėl, įgyvendinant ES Bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas šiemet visa apimti pradėti apsauginių juostų prie vandens telkinių išskyrimo ir, jei reikia, deklaravimo darbai.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkai gegužės pabaigoje teigė, jog pasėlių deklaravimas labai pasunkėjo jau praėjusiais metais – ūkininkai nebesusitvarko su dokumentų apimtimi, be to, apsauginių juostų deklaravimo sistema yra neaiški, sudėtinga, ne visada tinkamai veikia, todėl jie šiais metais dar labiau vėluoja su deklaravimais. 

Žemės ūkio ministerija anksčiau skelbė, kad deklaracijų rengimas ir tikslinimas prasidėjo jau balandžio viduryje – ūkininkai galėjo elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deklaravimo pradžia porai savaičių – iki gegužės 2-osios – buvo atidėta, nes laukta oficialaus Europos Komisijos patvirtinimo dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 metų strateginio plano keitimų. Jis buvo gautas balandžio pabaigoje.

Vieni svarbiausių strateginio plano pokyčių yra atnaujintas daugiamečių pievų referencinis dydis, nustatytos didesnės ekologinio ūkininkavimo išmokos, atidėtas šlapynių ir durpžemių apsaugos reikalavimų taikymas. 

Pernai deklaracijas pateikė 116 tūkst. ūkininkų.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų