Naujųjų sutikimas Vilniaus centre Lietuvos buvo laukiamas kaip svarbiausias metų įvykis. Nenuostabu, kad iš plačiai išreklamuoto renginio itin daug tikėtasi, o kai lūkesčiai nepateisinti, daug burnota, rašo „Respublika“.
Važiavo iš kitų miestų
Masiškiausi šių metų sostinės naujamečiai renginiai buvo miuziklas „@Hoffmann_Spragtukas“ ir ypač plačiai išreklamuotas, net kosmose turėjęs matytis vokiečio Gerto Hofo surengtas šviesų ir fejerverkų spektaklis.
O pirmą Naujųjų metų dieną į Rotušės aikštę visus viliojo ledo arenoje vykusi „Ledo misterija“ su Margarita Drobiazko ir Povilu Vanagu bei kitais žinomais čiuožėjais.
Ypatinga šventinė Naujųjų metų programa surengta pradedant metus, kai Vilnius tapo Europos kultūros sostine, ir minint Lietuvos vardo tūkstantmetį.
Į daug žadantį Vilnių plūdo net tik vilniečiai, bet ir kitų miestų bei šalių gyventojai. Juk fiestos rengėjai žadėjo įspūdingą, saugų ir kultūringą Naujųjų metų sutikimą.
Trūko viešojo transporto
Kultūra baigėsi jau bandant patekti į Naujųjų metų sutikimo širdį - Katedros aikštę. Šventės išvakarėse Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Paluckas rekomendavo žmonėms į ją vykti ne savo automobiliais. Tikrai, apie 23 val. gatvėse nebuvo tokių spūsčių, kokios būna įprastą darbo rytą.
Žmonės į miesto centrą pėdino, nes viešasis transportas tapo deficitu. Stotelėse vilniečiai laukė transporto, tačiau autobusai ir troleibusai pro juos pravažiuodavo - žmonėms nebebuvo juose vietos.
It silkės statinėje
Didžiausias „smagumas“ prasidėjo priartėjus prie Katedros aikštės. Žadėta, kad šventės teritorija bus apjuosta tvora, o įeiti galima bus tik per dvylika apsaugos punktų, juose planuota tikrinti miestelėnų nešulius, kad niekas neįsineštų alkoholinių gėrimų ar sprogmenų.
Tokie punktai išties buvo, tačiau tikrintas ne kiekvienas žmogus, gal todėl pasibaigus šventei kur ne kur mėtėsi buteliai. Vis dėlto, palyginti su įprastu Naujųjų metų sutikimu Vilniaus centre, taros voliojosi nedaug.
Buvo gatvelių, kur jokio apsaugos posto nebuvo matyti. Prieš vidurnaktį Tiltų gatvės pabaigoje žmonės grubiai veržėsi Katedros aikštės link ir jokių tvorų net nebuvo matyti. Jų ir nereikėjo - švenčiantieji, siekdami išsaugoti savo gyvybę, patys pečiais, keiksmais, o kartais ir kumščiais saugojo bent mažytį lopinėlį savo erdvės.
Teko girdėti, kad pačioje aikštėje buvo šiek tiek vietos net ir pašokti, bet jos prieigose žmonės buvo taip susispaudę, kad net kvėpuoti buvo sunku. Kai kurie, iššovus fejerverkams, skundėsi kvėpavimo sutrikimais. Apie galimybę paslysti ir nugriūti net pagalvoti būtų buvę baisu, nes niekas nebūtų galėjęs padėti...
Netrūko burnojančiųjų
Prasidėjus G.Hofo šviesų šou, žmonės nuščiuvę laukė žadėto muzikos ir šviesų parado, turinčio atspindėti visą Lietuvos istorijos laikotarpį. Bet po 20 minučių trukusio renginio kelias akimirkas visi stovėjo nesuprasdami, ar šou jau baigėsi. Aplink buvo girdėti įvairių komentarų, nors dauguma žmonių prisipažino nusivylę.
Vieni linksmai, kiti piktai krizeno, kad dėl šių fejerverkų sumažėjo jų atlyginimas arba kad lietuviai būtų padarę kur kas pigiau, nes, pavyzdžiui, „@Hoffmann_Spragtukas“ patiko daug labiau. Kiti vis kartojo:
„Nebuvo verta“, ypač kai praeitais metais kitose šalyse, neminėjusiose savo vardo tūkstantmečio, matė įspūdingesnių vaizdų. „Į dangų paleisti pinigai“, - burnojo garbaus amžiaus ponios.
Pyko dėl kainos
Žadėta, kad renginys bus matomas net 50 kilometrų spinduliu, tačiau netoliese esančiame Sereikiškių parke žmonės matė tik padrikus šviesos pluoštus. Muzika taip pat ne visur buvo girdima.
Kitą dieną Rotušės aikštėje vykęs įžymių čiuožėjų pasirodymas buvo matomas tik prie pat ledo čiuožyklos įsitaisiusiems stebėtojams. Didelėje grūstyje dauguma žmonių ledo gyvai nematė, tik mėgavosi vaizdu iš didelių ekranų.
Gal žmonių nuomonė apie renginį būtų buvusi geresnė ir mažiau kas būtų piktinęsis, jei nebūtų žinoję, kiek kainavo visa šventė: skelbta, kad apie 3 mln. 400 tūkst. litų, iš jų G.Hofo šviesų šou - 1 mln. 960 tūkst. litų. O juk ne blogesnių reginių miestelėnai yra matę ir už 200 tūkst. litų.
Zita VOITIULEVIČIŪTĖ