• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galinga energetikos įmonių grupė Lietuvoje turėtų pradėti veikti jau nuo 2008 metų, rašo „Lietuvos rytas“.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbė dienraštis, prie elektros perdavimo bendrovės „Lietuvos energija“ bus jungiamos skirstomųjų tinklų įmonės VST ir Rytų skirstomieji tinklai. Naujoji grupė taps didžiausia Baltijos šalyse energetikos įmone.

REKLAMA

Kaip sakė „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis, naujasis darinys turėtų pradėti veikti nuo kitų metų pradžios.

Dabar laukiama Seimo sprendimo dėl naujos atominės elektrinės statybos įstatymo priėmimo. Po to turėtų būti skelbiamas tarptautinis konkursas vertinti bendrovių turtą. Įvertinus turtą paaiškės, kokia bus „Lietuvos energijos“ akcininkų struktūra.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvos energija“ ir Rytų skirstomieji tinklai yra valstybės valdomos įmonės.

97 procentus VST akcijų kontroliuoja bendrovė „NDX energija“, kurią valdo „Vilniaus prekybos“ savininkai.

Todėl „NDX energija“ gaus dalį „Lietuvos energijos“ akcijų.

Naujosios grupės pagrindiniai projektai – naujos atominės elektrinės statyba ir elektros energijos perdavimo sistemų sujungimas su Švedija ir Lenkija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot R.Juozaičio, jau dabar aišku, kad kontrolinis grupės akcijų paketas priklausys valstybei.

Vėliau investicijoms pritraukti gali būti skelbiama „Lietuvos energijos“ akcijų emisija ar parduodama dalis akcijų.

Ekonomikos ekspertai iš esmės palankiai vertina Vyriausybės poziciją elektros energetikos sektoriuje.

REKLAMA

Pasak „DnB Nord“ banko prezidento patarėjo Vadimo Titarenkos, Vyriausybės sprendimas yra teisingas: „Nauja grupė taps rimtu konkurentu kitiems tokio tipo regiono žaidėjams“.

Jis teigė pasisakąs už privatų kapitalą versle, tačiau nėra blogai, kai komunalinių paslaugų teikėjai yra valdomi valstybės.

REKLAMA

Pasaulyje seniai yra nusistovėjusi praktika, kad valstybė valdo natūralias monopolijas arba reguliuoja jų teikiamų paslaugų kainas.

SEB Vilniaus banko prezidento patarėjui Gitanui Nausėdai atrodo, kad valdžios sprendimas logiškas: „Lietuvos energija“ finansiškai nėra galinga ir jai kiltų problemų įgyvendinti didelius energetikos projektus. Įsiliejus naujoms jėgoms tuos klausimus spręsti būtų lengviau“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jis pabrėžė, kad reguliuojanti naujos grupės jėga turi būti valstybė, be to, naujoji monopolija neturėtų piktnaudžiauti savo padėtimi nustatant elektros kainas.

„Manau, kad sugalvotas geriausias variantas. Daugiau jokių galimybių ir nebuvo“, – apie naujos grupės kūrimą kalbėjo Ekonomikos instituto vadovas Eduardas Vilkas.

REKLAMA

Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis ir Lenkija iki 2015 metų planuoja pastatyti naują atominę elektrinę. Lietuva valdys mažiausiai 34 proc. projekto akcijų.

Naujos atominės elektrinės statyba Lietuvai kainuos maždaug 7,5 mlrd. litų.

Tuo tarpu elektros perdavimo linijai į Lenkiją tiesti šalis turės išleisti apie 543 milijonus litų, o povandeniniam kabeliui į Švediją kloti – dar apie 691 milijoną litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų