Pirmadienio rytą surengtoje šešių politinių partijų spaudos konferencijoje, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sakė, kad yra galimybė, jog koalicijoje išvysime savarankiškai save rinkimuose išsikėlusius politikus: Petrą Gražulį, Vytautą Baką, Domą Griškevičių ir Valdemarą Valkiūną.
„Su kai kuriais save išsikėlusiais žmonėmis ryšį turėjome dar opozicijoje. <...> Neatmesčiau, kad galime bendradarbiauti“, – žurnalistams pirmadienio rytą sakė G. Landsbergis.
Durys atviros nebus visiems
Politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas sako, kad tokia galimybė išties yra reali. Tačiau durys į koaliciją bus atviros toli gražu ne visiems save iškėlusiems kandidatams.
„Kandidatų yra visokių ir tikrai negalima kalbėti apie tuos keturis parlamentarus kaip apie vientisą grupę. Yra viena pusė, kurioje yra Vytautas Bakas, kuris tikrai galėtų būti palankus tokiai daugumai. Bet yra ir Petras Gražulis, kurį niekaip niekas iš dabartinių partnerių koalicijoje nenorėtų matyti daugumoje. Manau, kad bus kalbama su kiekvienu atskirai, išskyrus Petrą Gražulį ir bus derinamos galimybės, kiek tikėtina, kad šie asmenys vienaip ar kitaip paremtų Vyriausybės programą ir atitinkamai kitus sprendimus“, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja T. Janeliūnas.
Sudarant koaliciją, politologo teigimu, yra svarbu joje turėti kuo daugiau narių.
„Dabartinė dauguma matematiškai yra labai netvirta turint galvoje vos keletą balsų, kurie užtikrina tą daugumą. Balsuojant dėl einamųjų sprendimų visada didesnė dauguma yra pageidautina. Visada atsiranda kažkokių netikėtumų, dėl ko nedalyvauja visi Seimo nariai posėdžiuose. Išrinktai 71 nario daugumai balsuojant būna tikrai sudėtinga. Kuo daugiau remiančią koaliciją balsų Seime turės, tuo bus geriau. Kiekvienas papildomas pritariantis balsas tikrai konservatorių ir liberalų daugumai bus labai palankus“, – sako T. Janeliūnas.
Gali būti kviečiamos ir kitos partijos
Net jei konservatorių ir liberalų kuriama koalicija siektų pritraukti kuo daugiau narių, politologo teigimu, į koaliciją neturėtų būti kviečiamos jungtis be tokios partijos. T. Janeliūno manymu, kol kas prisijungti gali būti pasiūlyta Darbo partijai.
„Pradžioje reikia susitarti dėl programos tarp konservatorių ir dviejų liberalų partijų, jau vien tai joms nebus labai lengva. Tada jau suderinus savo nuostatas dėl programos, jeigu jungtųsi kitos partijos, kol kas į galvą ateina Darbo partija. Jeigu partijos pritartų jau suderintai programai, nekeltų kažkokių sudėtingų sąlygų, gali būti, kad ateityje atsiras tokia galimybė“, – sako T. Janeliūnas.
Politologo teigimu, formuojamos koalicijos partijoms gali būti sudėtinga sutarti dėl Vyriausybės nuostatų. Šiek tiek skiriasi partijų programos ir iškeliamos vertybės.
„Yra kai kurių vertybinių nuostatų, kurios gerokai skiriasi. Tarkim, Laisvės partija gana aiškiai akcentuoja įvairių žmogaus teisių, lygių galimybių seksualinių mažumų teisių klausimus. Konservatoriams, iš vertybinio taško žiūrint, tai gali būti sudėtinga labai aiškiai įtraukti tokius pažadus į Vyriausybės programą, nes jų rinkėjams tai yra nelabai priimtini dalykai. Tokie jautresni taškai šiek tiek įtampos gali sukelti, bet kažkokie kompromisai, matyt, vis tiek bus surasti. Šios partijos turi sutarti neišvengiamai“, – kalba politologas T. Janeliūnas.
Premjere turėtų būti Šimonytė
G. Landsbergis spaudos konferencijos metu konkrečiai neatsakė, ar formuojant koaliciją leistųsi į derybas dėl premjero posto. TS-LKD lyderis sakė, kad tai yra derybų klausimas.
T. Janeliūnas sako, kad TS-LKD turėtų savo anksčiau išsakytos pozicijos nekeisti ir į premjerus vis tiek siūlyti I. Šimonytę.
„Statyčiau neabejotinai apie Ingridą Šimonytę. Tokia yra tradicija. Dominuojanti partija koalicijoje siūlo savo premjerą. Konservatoriai jau ganėtinai aiškiai buvo išreiškę paramą Šimonytei“, – sako T. Janeliūnas.
Rinkimų rezultatai
TS-LKD Seime gavo 50 mandatų;
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga gavo 32 mandatus;
Liberalų sąjūdis – 13 mandatų;
Lietuvos socialdemokratų partija – 13 mandatų;
Laisvės partija – 11;
Darbo partija – 10;
Lietuvos rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – 3;
Lietuvos socialdemokratų darbo partija – 3;
„Laisvė ir teisingumas“ – 1;
Lietuvos žaliųjų partija – 1;
Į Seimą pateko keturi save iškėlę kandidatai.