Jo vertinimu, Vyriausybės formavimas buvo sklandus. O Žemaitaitis aiškina, kad, nors trys ministrų pavardės atkeliavo iš jo partijos, už jų ateities klaidas bus atsakingas prezidentas Gitanas Nausėda.
Opozicija ironizuoja, kad darbą pradeda staigmenų koalicija – esą balsavę už Blinkevičiūtę, gavo Palucką, rinkę socialdemokratus, gavo Žemaitaitį, o Žemaitaičio rinkėjai ministro kėdėje gavo vieną iš Laisvės partijos įkūrėjų.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Dar tais laikais, kai socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė žadėjo būti premjere, socdemai turėjo tokią svajonę.
„Pakeisti neveiklią konservatorių vyriausybę socialdemokratų vyriausybe“, – pareiškė V. Blinkevičiūtė.
Abejonės dėl rinkiminių pažadų
Ir ta diena išaušo. Seime prisiekia XIX–osios, socialdemokratų suformuotos, Vyriausybės nariai – 14 naujų ministrų.
Prisiekia ir pats premjeras Gintautas Paluckas, prisiėmęs atsakomybę vietoj pasitraukusios Blinkevičiūtės vadovauti vyriausybei.
Ištaręs priesaiką valstybei, uždėjęs ranką ant Konstitucijos – Gintautas Paluckas oficialiai tampa Ministru Pirmininku.
Kad naujieji ministrai galėtų prisiekti, Seimas turėjo pritarti Vyriausybės programai, kuri, anot opozicijos...
„Mes nepritarsime šiai programai kaip per daug abstrakčiai, neatitinkančiai per rinkimų kampaniją girdėtiems dalykams“, – teigė liberalas Eugenijus Gentvilas.
Mat valdantieji per rinkimus žadėjo mokesčių nedidinti, tačiau į programą sudėjo tiek pažadų, kad opozicijai aišku viena – mokesčiai tikrai didės.
„Kai klausimas, iš ko, kaip ar iš kažko nuimti – na, čia jau prasideda išsisukinėjimas“, – tikino konservatorius Mindaugas Lingė.
Socdemai per rinkimus sakė, kad naujų mokesčių gyventojams nebus.
„Stebuklų nebūna. Arba eini į „Bobutės paskolą“, arba paprasčiausiai turi tvarius šaltinius, kurie papildo iždą“, – kalbėjo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas.
Tik kam ir nuo kokių pajamų galėtų didėti mokesčiai – vis dar neaišku ir patiems socdemams.
„Ne, ne, kol kas nėra jokių planų“, – prasitarė A. Sysas.
Vyriausybės planuojami mokesčiai
Gintauto Palucko vadovaujama Vyriausybė programoje žada progresyvesnius mokesčius, kiekvienais metais didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Naikinti automatinį įtraukimą į II-ą pensijų pakopą. Didinti algas viešajam sektoriui. Gynybai daugiau nei 3,5 procento.
Be abejo, socdemai žada daugiau lėšų ir keliams. Opozicija šią ir praėjusią savaitę kvietėsi naujus ministrus pas save į frakciją. Bandė išsiaiškinti, iš kur valdantieji paims pinigų įvairiausiems pažadams įgyvendinti. Visiems šitiems pažadams trūksta kelių milijardų eurų, o kur juos paimti, kol kas nežino niekas.
„Kaip nebuvo aišku, taip ir liko neaišku. Vakar bandėm iškvosti iš paskirto finansų ministro detalių ir konkretesnių praskleidimo, kas parašyta programoje. Tai to aiškumo išvis neatsirado“, – sakė M. Lingė.
„Girdėjau tą klausimą ir prieš aštuonerius metus panašų, kas turėtų būti padaryta. O konkretumas bus per tris mėnesius, ką numato ir įstatymas“, – teigė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Visi šie dalykai atsiras programos įgyvendinimo priemonių plane. Niekas nebus pamiršta“, – tikino G. Paluckas.
Žemaitaitis sako, kad terminų, per kiek laiko įgyvendins pažadus, į programą nerašė todėl, kad nebūtų kaltinami jų nevykdymu.
„Jeigu būtų data įrašyta balandžio 4 dieną. Ir jeigu tą dieną nebūtų priimtas įstatymas, antraštė būtų „Melagiai, neįgyvendino savo pažado nustatytu laiku“. Aš nenoriu, kad taip būtų“, – sakė partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
„Vis tiek reikės tą padaryti, priemonių plane negali parašyti, kad dirbsime ketverius metus“, – akcentavo A. Sysas.
Staigmenų koalicija
Nors opozicija arba balsavo prieš, arba susilaikė, valdantiesiems, turintiems absoliučią daugumą parlamente, balsų užteko. Ir Seimas pritarė Vyriausybės programai.
Čmilytę stebina ne tik naujos Vyriausybės programa, bet ir pati koalicija, esą ką valdantieji žadėjo, niekas nepasiteisino.
„Tie, kas balsavo už premjerę Blinkevičiūtę – gauna premjerą Palucką. Tie, kas balsavo už centro kairės koaliciją ir socialdemokratus – gauna Žemaitaitį. Kas balsavo už Žemaitaitį – gauna aplinkos ministrą Povilą Poderskį. Ir, matyt, čia siurprizai nesibaigia“, – pabrėžė liberalų frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Mat opozicijai kyla klausimas – ar tikrai visi trys ministrai yra nuo „Nemuno aušros“? Poderskis, aplinkos ministras, aiškino, kad pasiūlymą gavo iš Palucko. O įvardinti, kad yra kandidatas nuo „Nemuno aušros“, nedrįso.
Žemaitaitis, aiškinęs, kad ministrus rinko kartu su Palucku, dabar pateikia tokią naujieną.
„Prezidentas atsisakė tvirtinti „Nemuno aušros“ kandidatus, prisiimdamas visą politinę ir moralinę atsakomybę. Ir jei trys ministrai, pasiūlyti mūsų, kažką padarys ne tokio, kils skandalas, atsakomybę turės prisiimti pats Gitanas Nausėda“, – pareiškė R. Žemaitaitis.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.