• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Preliminariais duomenimis, jau pasirinktas pagrindinis AE statybos darbų rangovas – Rusija. Černobylio tragediją gerai prisimenantiems Baltarusijos gyventojams tai buvo netikėtas valdžios žingsnis.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau kaip prieš metus Baltarusijos valdžia prabilo apie atominės elektrinės (AE) statybą Baltarusijos teritorijoje. Naujoji atominė elektrinė kaimyninėje šalyje bus statoma visai šalia Vilniaus - vos 53 kilometrai nuo Vilniaus ir tik 20 kilometrų nuo mūsų pasienio.

REKLAMA

Galutinį sprendimą statyti dviejų energijos blokų atominę elektrinę 2008 m. sausį priėmė Baltarusijos Saugumo taryba, kuriai vadovauja Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka. Abu blokai, kurių kiekvieno galingumas – 1000 megavatų, planuojami pastatyti vienu metu.

Pirmąjį bloką numatoma paleisti 2016 m., antrąjį – 2018 m. Jeigu baltarusų planai nepasikeis, pilnu pajėgumu dirbanti elektrinė leistų pagaminti apie 25-30 proc. šaliai reikalingos elektros energijos (visas Baltarusijos elektrinių galingumas – 8 000 megavatų) ir sumažinti dujų suvartojimą 5 milijardais kubinių metrų per metus.

REKLAMA
REKLAMA

Preliminariais skaičiavimais, šios AE pastatymo kaina sieks 3-4 milijardus dolerių.

Parenkant statybos aikštelę naujajai atominei elektrinei, buvo ištirtos keturios vietovės: dvi - Mogiliovo srityje (prie Kukšinovo ir prie Krasnopoliansko), viena – Vitebsko srityje netoli Gardino srities (prie Verchnedvinsko) ir viena Gardino srityje (prie Astravo).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Birželį Valstybinė komisija pranešė, kad preliminariai nustatytas toks vietovių AE aikštelei prioritetinis eiliškumas: 1)Mogiliovo srityje prie Kukšinovo, 2)Gardino srityje prie Astravo, 3)Mogiliovo srityje prie Krasnopoliansko.

Vietovės Vitebsko srityje variantas atmestas. Visos trys atrinktos vietovės, pasak Energetikos ministro pavaduotojo Michailo Michadiuko, tenkina AE aikštelės reikalavimus, tačiau turi savų ypatumų: prie Krasnopoliansko aptikti kreidiniai sluoksniai, netoli Kušinovo yra du didesni miestai Orša ir Gorokas, Astravo vietovėje seisminis lygis 1 balu viršija seisminį lygį kitose vietovėse, be to, ši vietovė yra vos 50 km nuo Vilniaus.

REKLAMA

Apie ketinimus statyti AE Baltarusija viešai prakalbo praėjusių metų liepos mėnesį: Baltarusijos gamtos išteklių ir aplinkos apsaugos ministerija tuomet pranešė Jungtinių Tautų Europos ekonominei komisijai, taip pat nusiuntė atitinkamus informacinius laiškus kaimynėms – Lietuvai, Latvijai, Rusijai, Lenkijai ir Ukrainai.

Užsienio reikalų ministro pavaduotojas Viktoras Gaisionokas spaudos konferencijoje tuomet Minske pranešė, kad AE statybos planai derinami su tarptautine branduolinės energijos agentūra MAGATE, kuri taip pat kontroliuos AE statybą ir eksploataciją. JT Plėtros programos atstovas Anthony Brux’as patvirtino, kad standartai, kuriuos Baltarusija nustatė savo būsimai AE, atitinka pasaulinius.

REKLAMA

Pirma žinia, kad valstybinė komisija pagrindinei AE statybos aikštelei pasirinko vietą prie Astravo netoli Lietuvos, pasirodė praėjųsių metų rugsėjį. Pasak žinių agentūrą „Interfax“ informavusio šaltinio AE statybos direkcijoje, ši vieta aikštelei turi palankesnę infrastruktūrą. Kitos dvi vietos paliktos rezerve.

Astravo aikštelė yra Gardino srities Astravo rajone prie kelio Vilnius-Polockas tarp Michališkės ir Gozos kaimų. Aikštelės atstumas nuo Minsko – 134 km, Astravo – 18 km, sienos su Lietuva – 20 km, Vilniaus – 53 km, Svyrių ežero – 19 km, Naručio ežero – 40 km, Saročanų ežerų grupės – 14 km, Vilijos (Neries) upės – 6 km. Pagrindiniu vandens šaltiniu AE darbui numatyta upė Vilija (Neris).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

AE statybos direkcijos atstovas Vladimiras Petruškevičius teigia, kad pagrindinė priežastis, nulėmusi šios vietovės prie Lietuvos sienos pasirinkimą - čia esantys dideli vandens ištekliai. Pasak jo, iš upės pramoniniams tikslams leidžiama paimti iki 25 proc., ir upė Vilija (Neris) tam reikalui labai tinka, ji yra pakankamai vandeninga, be to, sumažėja AE statybos išlaidos, nes numatomas vandens šaltinis yra nedaug nutolęs nuo pačios AE.

REKLAMA

Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje Edminas Bagdonas šių metų sausio 21 d. po susitikimo su Prezidentu Valdu Adamkumi teigė, kad Baltarusija atominei elektrinei išsirinko vietą prie Lietuvos sienos dėl tinkamiausio grunto.

Lietuvos energetikos instituto tarybos pirmininkas Jurgis Vilemas teigia, kad šiuo metu gaminami rusiški atominiai reaktoriai, kuriuos šalia Lietuvos planuoja statyti Minskas, yra patikimi ir vieni moderniausių pasaulyje. Jis teigė nemanantis, kad Baltarusijos planai statyti naują elektrinę prie Neries, šalia sienos su Lietuva, gali sukelti ekologinių problemų.

REKLAMA

„Baltarusija privalės atlikti poveikio aplinkai vertinimą ir tai padarys. To reikalauja tarptautiniai susitarimai. Jeigu jis kels abejonių, projektas nebus įgyvendintas. Lietuva neturėtų bijoti kaimyninių valstybių ketinimų statyti naujas atomines elektrines. Tai gali atverti naujų galimybių apsirūpinti elektros energija. Kita vertus, bus sunkiau konkuruoti“, – įsitikinęs mokslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus nuomone, kaimynų kalbos apie naujas atomines elektrines gali būti bandymas vilkinti AE statybas Lietuvoje. Interviu Lietuvos radijui neseniai jis teigė, kad informacija apie Baltarusijos, Lenkijos, Estijos ir Rusijos planus statyti atomines elektrines netoli Lietuvos gali būti  „blefas“.

Tie visi aplinkui esantys sumanymai - mes nesame įsitikinę, kad jie yra tikrai labai realūs. Kai kurie iš jų galbūt yra būtent tam ir skirti, kad mes sau keltume tokį klausimą - o kam Lietuvai reikia savos elektrinės, jeigu aplinkui statomos tariamai keturios elektrinės? Kartais tokie projektai, ypač mūsų rytiniuose kaimynuose, yra svarstomi tik tam, kad mes galbūt pasiklystume savo svarstymuose ir tai vilkintų mūsų strateginio projekto - naujos atominės elektrinės – statybą“, - svarstė A.Kubilius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų