Naujieji mokslo metai miesto mokyklose prasidėjo rugsėjo 1-ąją, o rajone didesnė dalis švietimo įstaigų Mokslo ir žinių dieną mini šiandien.
Šeštadienį, rugsėjo 1 dieną, Panevėžys atgijo – prasidėjo šventinis naujųjų mokslo metų pradžios šurmulys. Mokslo ir žinių dieną mieste minėjo kone visos švietimo įstaigos. Iš 22 rajone veikiančių mokslo įstaigų dvylikoje mokslo metai prasidės šiandien.
Kiekviena miesto švietimo įstaiga Mokslo ir žinių dieną minėjo savaip, pagal savus scenarijus. Miesto Savivaldybė bendro renginio naujų mokslo metų pradžiai paminėti nerengė. Tačiau jaunimas neliko be koncerto – renginį „Nebėk iš pamokų“ šeštadienį organizavo du nenuoramos renginių organizatoriai Tadas Smetonis ir Dovaras Nevardauskis.
Sumažėjo besimokančiųjų
Preliminariais Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus duomenimis, šiais mokslo metais mokyklas lankys apie 13 tūkstančių 300 mokinių, iš jų pirmokų – beveik 900. Palyginti su praėjusiu rugsėju, tai 600 moksleivių mažiau. Todėl miesto švietimo įstaigose vietoj planuotų 576 klasių suformuotos 562.
Visose šalies mokyklose mokysis per 371 tūkstantį mokinių – maždaug 21 tūkstančiu mažiau nei pernai. Pirmasis skambutis turėtų pakviesti apie 27 tūkstančius pirmokų – mažne 500 mažiau nei 2011 metais. Tokius preliminarius duomenis pateikė Švietimo ir mokslo ministerija. Nors švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius teigia, kad moksleivių mažėjimo procesas stabilizuojasi, nuo šių mokslo metų pradžios šalyje 66 bendrojo ugdymo mokyklos netenka juridinio asmens statuso: 19 mokyklų uždaroma, o 47 tampa kitų mokymo įstaigų skyriais.
Rugsėjo 1-oji šiemet buvo šeštadienis, todėl švietimo įstaigoms buvo palikta teisė pačioms pasirinkti: tądien ar pirmadienį rengti mokslo metų pradžios šventę.
Mokytojams, kurie dirbo rugsėjo 1-ąją, turėtų būti mokama kaip už darbą poilsio dieną. Darbuotojo pageidavimu ši diena taip pat gali būti kompensuojama suteikiant jam kitą poilsio dieną arba tą dieną pridedant prie kasmetinių atostogų.
Liūdna statistika
Nors išlieka mokinių mažėjimo tendencija, 2012–2013 mokslo metais Panevėžyje nė ant vienos mokyklos durų rugsėjo 1 dieną nebuvo pakabinta spyna. Šiemet nenumatyta švietimo įstaigų struktūrinių pokyčių, tačiau mokyklose sumažėjo klasių, nes jų nesukomplektuota tiek, kiek buvo numatyta.
Pirmųjų klasių sumažėjo trimis – jų nesukomplektavo „Nevėžio“, Rožyno ir „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos. Viena 4-ąja klase mažiau Alfonso Lipniūno pagrindinėje mokykloje. „Vyturio“ progimnazija sukomplektavo viena 5-ąja klase daugiau, o „Nevėžio“ ir Skaistakalnio pagrindinės mokyklos – po vieną 5 klasę mažiau. Be to, 9-ųjų klasių šiemet neberinko nuo 2013 metų progimnazijomis tapsiančios Alfonso Lipniūno, Rožyno ir „Žemynos“ pagrindinės mokyklos. Po vieną mažiau 9-ųjų klasių sukomplektavo Senvagės pagrindinė ir Jaunimo mokyklos ir viena 11-ąja klase mažiau bus „Minties“ gimnazijoje.
Pagrindinė klasių mažėjimo priežastis – dėl demografinės padėties ir emigracijos mažėjantis mokinių skaičius.
Dėl moksleivių ir klasių sumažėjimo mokyklose net 36 pedagogai ieško darbo. Keturi jų apie darbo paiešką paskelbė rugpjūčio 24 dieną. Mokytojams darbuotis siūlo „Vilties“, „Verdenės“, „Nevėžio“ ir „Aušros“ pagrindinės mokyklos bei „Vyturio“ progimnazija. Šiose švietimo įstaigose plušėti galėtų 10 pedagogų.
Rajone – dvi naujos grupės
Planuojama, kad rajone nuo šių metų rugsėjo 1 dienos mokysis 4 tūkstančiai 20 mokinių – 3 664 mokiniai ir 356 priešmokyklinio ugdymo vaikai. Bus sukomplektuota 250 klasių ir 26 priešmokyklinio ugdymo grupės. Tai septyniomis klasėmis mažiau nei 2011–2012 mokslo metais, o priešmokyklinio ugdymo grupių bus dviem daugiau. Į pirmąsias klases ateis 315 pirmokų (pernai – 306), 225 abiturientai (pernai – 233).
Rajone mokinių laukia 29 savarankiškos švietimo įstaigos (4 gimnazijos, 4 vidurinės mokyklos, 1 progimnazija, 10 pagrindinių mokyklų, 3 darželiai-mokyklos, 7 vaikų lopšeliai-darželiai), trys pradinio ir pagrindinio ugdymo pirmos pakopos skyriai ir po du pradinio ir ikimokyklinio ugdymo skyrius.
Panevėžio rajone nuo šių metų rugsėjo 1 dienos Jotainių ir Ėriškių Juozo Balčikonio pagrindinės mokyklos, vykdančios pradinio ir pagrindinio ugdymo 1-os pakopos programas, reorganizuotos į Ramygalos gimnazijos Jotainių ir Ėriškių Juozo Balčikonio skyrius. Liūdynės darželis-mokykla reorganizuota į Liūdynės vaikų lopšelį-darželį. Nesukomplektuotas Smilgių vidurinės mokyklos Gustonių pradinio ugdymo skyrius.
Panevėžio rajone naujai atidarytos dvi ikimokyklinio ugdymo grupės – Karsakiškio Strazdelio pagrindinės mokyklos Tiltagalių skyriuje ir Paįstrio Juozo Zikaro vidurinėje mokykloje.
Šventė skirtingai
Visose miesto bendrojo lavinimo mokyklose ir gimnazijose Mokslo ir žinių diena buvo minėta savaip. Itin įdomiai naujųjų mokslo metų šventės surengtos Kazimiero Paltaroko gimnazijoje, Pradinėje mokykloje.
Kadangi Kazimiero Paltaroko gimnazija vadinama ilgąja – joje moksleiviai mokosi nuo pirmos iki 12 klasės, Mokslo ir žinių dienos šventė surengta keliais etapais. Patiems mažiausiems ir paskutinius metus besimokantiems gimnazistams Rugsėjo 1-osios šventė prasidėjo šv. Mišiomis Kristaus Karaliaus katedroje. Mišias aukojo Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas. Linksmomis dainomis, eilėmis naujuosius mokslo metus pasitiko Pradinės mokyklos moksleiviai ir jų tėvai, mokytojai.
Nors miesto Savivaldybė nesivargino surengti bendros šventės, žinių ištroškę panevėžiečiai, moksleiviai be koncerto neliko. Jį surengė Bendruomenių rūmai, o šventinio renginio „Nebėk iš pamokų“ idėjos autoriai – Tadas Smetonis ir Dovaras Nevardauskis. Abu vaikinai džiaugėsi, kad koncertuoti nemokamai sutiko net keletas panevėžiečiams žinomų grupių ir atlikėjų. „Koncertuoti sutiko ne tik žinomi Panevėžyje atlikėjai, bet ir jauni, ką tik pradėję muzikuoti. Smagu dar ir tai, kad visi sutiko tai daryti dykai. Tai tarsi draugų koncertas draugams. Net ir garso aparatūrą nemokamai pastatė Audrius iš grupės „13 fortas“. Gerai būtų, kad toks renginys taptų tradicinis, bet tai tik svajonė, nes nežinau, ar kitais metais atlikėjai sutiks koncertuoti už dyką“, – renginio organizatorius T. Smetonis aiškino apskaičiavęs, jog tokiai šventei organizuoti būtų prireikę 3 tūkstančių litų.
R. Mikučionytė