Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis šeštadienį po pasitarimo paskelbė, kad 20 val. sušauktas Vyriausybės posėdis, kuriame priimta daug naujų ribojimų.
„Sprendimai nėra paprasti, bet šiandien mes turime naują fazę, naują situaciją“, – po pasitarimo kalbėjo S. Skvernelis.
Anot jo, šiuo metu, kai jau fiksuoti 8 susirgimo koronavirusu atvejai, kyla grėsmė, kad liga plinta šalies viduje.
Šeštadienį priimtas sprendimas visoje šalyje skelbti karantiną.
Dėl to naktį iš sekmadienio į pirmadienį įsigalios draudimas užsieniečiams atvykti į mūsų šalį visomis transporto rūšimis per visus pasienio postus. Išimtys būtų taikomos tik komerciniam transportui, kuris užtikrina būtinų prekių atvežimą į Lietuvą, įgulų narius, lietuvių šeimos narius, tiems kurie turi teisę būti mūsų šalyje, diplomatams ir kariams.
„Yra paliekama, aišku, galimybė grįžti Lietuvos Respublikos piliečiams į šalį, kurie šiuo metu gyvena ar dirba užsienio valstybėse, jų šeimų nariams. Ir yra raginimas Lietuvos Respublikos piliečiams, ypatingai kurie keliauja sausumos transportu, tą padaryti kuo greičiau“, – sakė ministras pirmininkas.
Jis tikisi, kad pavyks suderinti tranzito koridorių su Lenkija, kuri uždarė sienas. Per jį lietuviai raginami sugrįžti per 72 valandas.
Ribos judėjimą šalies viduje
S. Skvernelis informavo, kad dėl judėjimo šalies viduje tarpmiestiniais autobusais ir traukiniais bus siūlomas dalinis keleivių intensyvumo ribojimas. Pagal susisiekimo ministro tvarką bus apribotas keleivių skaičius ir taikomos prevencinės priemonės.
Tokia pati rekomendacija bus miesto transportui dėl stovinčių keleivių vežimo miesto autobusais. Tačiau yra rekomendacijos dėl atstumo tarp keleivių, pvz., nevežti stovinčių keleivių.
„Taip pat bus uždraustas kruizinių laivų patekimas į Lietuvos Respublikos Klaipėdos jūrų uostą“, – informavo S. Skvernelis.
Institucijų darbas
„Siūloma maksimaliai Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigoms, taip pat valstybės įmonėms maksimaliai taikyti nuotolinio darbo organizavimą.
Kitaip sakant, jeigu tik yra galimybė, darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu, tą siūlome maksimaliai daryti“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.
Ji pridūrė, kad tokia pati rekomendacija bus siūloma ir privačiam verslui.
Be kita ko, S. Skvernelio teigimu, draudžiami visi renginiai.
Premjeras patikino, kad šalies verslas gali tikėtis ne mažesnės nei 1 mlrd. eurų paramos dėl praradimų, susijusių su koronavirusu. Tačiau priemonės verslui paaiškės pirmadienį.
Premjero teigimu, kol kas maisto prekių parduotuvių uždaryti neplanuojama, tačiau gyventojai raginami rečiau lankytis parduotuvėse. Tačiau bus svarstoma stabdyti kitų parduotuvių veiklą.
Priėmus atitinkamą Vyriausybės nutarimą, visos valstybinės įstaigos nepriims interesantų gyvai, vieši renginiai būtų stabdomi.
Uždrausta viešųjų maitinimų įstaigų veikla, bus leidžiamas tik maisto pristatymas. Taip pat ribojamas ne maisto prekių parduotuvių darbas.
Nauji atvejai Klaipėdoje ir Vilniuje
Kovo 14 d., Lietuvoje patvirtinti dar du koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai Klaipėdoje ir Vilniuje. Iš viso Lietuvoje šiuo metu jų patvirtinta 8.
Šeštadienį infekcija patvirtinta jaunam vyrui, iš Danijos, kur studijuoja, parskridusiam kovo 10 dieną. Jis kelias dienas lankėsi viešose vietose Vilniuje, todėl neįmanoma atsekti, kiek užkratas galėjo išplisti. Kovo 14-osios naktį vyras pristatytas į Klaipėdos universitetinę ligoninę, kur yra izoliuotas ir šiuo metu gydomas.
Taip pat šeštadienį pranešta apie naujausią ligonį vyrą. Jis šiuo metu izoliuotas ir gydomas Santaros klinikose.
Vidutinio amžiaus vyras, kovo 1 d. grįžęs iš Italijos, penktą dieną pasijuto blogai, sukarščiavo, skundėsi raumenų skausmais, perštinčia gerkle, kosuliu, vėliau būklei negerėjant 13 dieną kreipėsi į klinikų Infekcinių ligų centrą, kur gautas patvirtinimas, kad vyriškis užsikrėtęs. Šiuo metu paciento savijauta gera, jis nebekarščiuoja.
Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad visi į Lietuvą atvykę iš Kinijos, Honkongo, Irano, Japonijos, Pietų Korėjos, Singapūro, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Italijos, Islandijos, Norvegijos, Švedijos, Austrijos, Danijos, Nyderlandų, Šveicarijos ir Egipto, 14 d. turi izoliuotis namuose (saviizoliuotis). Į šias šalis negalima ir išvykti.
Tai privalomas reikalavimas, už kurio nepaisymą gresia atsakomybė.
Papildoma kontrolė
Kaip jau pranešta, Lietuva atstato laikiną kontrolę prie vidinių Europos Sąjungos sienų. Sienų kontrolė atstatoma 10 dienų nuo šeštadienio 18 val.
Atnaujinus sienų kontrolę į Lietuvą draudžiama atvykti užsieniečiams, išskyrus tuos, kurie turi oficialius leidimus dirbti. Lietuviams bus leidžiama sugrįžti, jie raginami tai padaryti kuo greičiau. Visiems asmenims, grįžusiems iš paveiktų teritorijų, privaloma 14 dienų saviizoliacija.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, visose šalies parduotuvėse ir prekybos centruose rekomenduojama riboti klientų srautus, išvengiant jų grūsčių. Tarp eilėse stovinčių pirkėjų turėtų būti išlaikomas ne mažesnis nei vieno metro atstumas.
Tuo metu, parduotuvių darbuotojams turėtų būti sudaryta galimybė ne rečiau nei kas dvi valandas, o esant poreikiui – ir dažniau, plauti rankas po šiltu tekančiu vandeniu skystu muilu ar dezinfekuoti jas naudojant tam skirtas priemones.
Viešojo maitinimo įstaigoms rekomenduojama riboti klientų srautus taip, kad patalpose žmones skirtų ne mažesnis nei vieno metro atstumas.
Kartu įstaigoms siūloma spręsti ir dėl paslaugų teikimo vengiant artimo kontakto, tai yra, kai maistas užsisakomas išsinešti ar pristatomas į namus ar darbo vietą.
Naktiniai klubai, barai ir kitos naktinio pasilinksminimo vietos nuo kovo 14 d. iki kovo 27 d., galės dirbti tik tuo atveju, jei ribos žmonių srautus, užtikrinant, kad patalpose tarp žmonių būtų ne mažesnis nei vieno metro atstumas. Jų darbo laikas ribojamas iki 22 val.
Nuo pirmadienio stabdomas ugdymo procesas visuose darželiuose, mokyklose ir aukštosiose mokyklose. Taip pat atšaukiami renginiai.
Laikinai jokios grupinės procedūros ar grupiniai užsiėmimai SPA, sveikatingumo centruose, sanatorijose, poilsio centruose negali būti organizuojami. Čia galės vykti tik individualios gydymo ar sveikatingumo mankštos, procedūros.
Taip pat tokias paslaugas teikiančios įstaigos įpareigotos užtikrinti tinkamą dažniausiai liečiamų paviršių (durų rankenų, turėklų, krepšelių, vežimėlių rankenų) valymą. Tai turėtų būti atliekama ne tik drėgnu būdu, bet ir naudojant specialias dezinfekcines medžiagas. Dezinfekcijai rekomenduojama naudoti 0,1 natrio hipochlorito tirpalą.