Buvęs Pietų Korėjos diplomatas Ban Ki-moonas, generalinio sekretoriaus poste pakeitęs Kofi Annaną (Kofį Ananą), buvo pasveikintas JT garbės sargybos ir nuėjo į JT koplyčią pagerbti žuvusių taikdarių. Vėliau jis pabendravo su žurnalistais ir susitiko su JT personalu.
Paklaustas apie šeštadienį Saddamui Husseinui (Sadamui Huseinui) įvykdytą mirties bausmę, Ban Ki-moonas sakė, kad buvęs Irako lyderis įvykdė "baisius nusikaltimus ir nenusakomus nusikaltimus prieš Irako tautą, ir mes negalime niekuomet pamiršti šių nusikaltimų aukų".
Tačiau jis nurodė, kad "kiekviena valstybė narė turi pati apsispręsti dėl aukščiausios bausmės", atsižvelgdama į tarptautinės teisės normas.
Pietų Korėja yra tarp 68 šalių, kuriose mirties bausmė nepanaikinta, tačiau Seulas svarsto galimybę tai padaryti.
Tokios žmogaus teisių gynimo organizacijos, kaip "Human Rights Watch", griežtai kritikavo mirties nuosprendį buvusiam Irako diktatoriui. Pasak jų, egzekucija buvo įvykdyta po "daug trūkumų turėjusio teismo proceso", kuriame nebuvo išvengta politinio kišimosi. Prieš nuosprendį Saddamui Husseinui pasisakė ir K.Annanas bei kiti aukščiausio rango JT žmogaus teisių pareigūnai, taip pat Europos Sąjunga.
JT specialusis atstovas Irake Ashrafas Qazi (Ašrafas Kazis) sekmadienį paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad JT "toliau nepritaria mirties bausmei, net už karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui ir genocidą".
Naujoji Ban Ki-moono atstovė spaudai Michele Montas (Mišel Monta) iš Haičio sakė, kad "JT politika nesikeičia - organizacija nepritaria mirties bausmei". Pasak jos, Ban Ki-moono komentarai buvo niuansuoti, tačiau nenurodė, ar jis sutinka su A.Qazi.
Darbą generalinio sekretoriaus poste pradedantis 62 metų Ban Ki-moonas, kaip ir buvę jo pirmtakai, spaudžiamas Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir kitų šalių paskirti jų atstovus vadovauti svarbiausiems JT departamentams.
Kaip sakė šaltiniai JT, Britanijos ambasadorius Prancūzijoje, seras Johnas Holmesas (Džonas Holmsas) turėtų būti paskirtas JT humanitarinės pagalbos koordinatoriumi. Šį postą anksčiau užėmė Janas Egelandas (Janas Egelanas), kuris praėjusį mėnesį atsistatydino ir sugrįžo į Norvegiją.
"The Times" apkaltino britų ministrą pirmininką Tony Blairą (Tonį Blerą), esą jis stengiasi prastumti į šį svarbų postą savo gerą draugą, ir nurodė, kad J.Holmesas, priešingai nei J.Egelandas, neturi patirties humanitarinės pagalbos srityje.
Dar nežinoma, koks postas bus skirtas JAV. Vašingtonas reiškė susidomėjimą JT taikos palaikymo operacijų departamentu, tačiau dauguma ambasadorių mano, kad jam vadovauti bent jau kurį laiką liks Jeanas-Marie Guehenno (Žanas Mari Gehenas) iš Prancūzijos.
Jungtinėms Valstijoms daug metų priklausė valdymo ir administravimo departamentas, kuriam vadovauti, kaip manoma, dabar bus paskirta Alicia Barcena (Alisija Barsena), Meksikos biologė ir aplinkosaugininkė, kuri dirbo K.Annano administracijos vadove.
Ban Ki-moonas taip pat sakė žurnalistams, kad krizė Sudano Darfūro regione užima "svarbią vietą jo darbotvarkėje", ir trečiadienį ryte jis ketina susitikti su savo specialiuoju pasiuntiniu Janu Eliassonu (Janu Eliasonu) iš Švedijos.
JT siekia, kad sausringame Darfūro regione, kur nesiliauja smurtas ir be namų likę daugiau nei 2,5 mln. žmonių, būtų dislokuotos taikdariškos pajėgos. Sudano prezidentas Omaras Hassanas al-Bashiras (Omaras Hasanas Baširas) iškėlė sąlygą, kad JT taikos palaikymo pajėgos bus tik pastiprinimas Darfūre dislokuotiems 7 tūkst. Afrikos Sąjungos (AS) taikdarių.